Psikoloji

Obsesif Kompülsif Bozukluk Nedir?

Psikolojik rahatsızlıklar tanısı bazı durumlarda zor olan hastalıklar arasındadır. Pek çok psikolojik rahatsızlığın fiziksel belirtilerle kendini göstermesi tanının uzun sürede konmasında temel nedendir. Bundan ötürü psikolojik rahatsızlıklarda aile ve çere faktörü çok önemlidir. Kişiler yakınlarına daha ilgili bir şekilde yaklaşarak herhangi bir sıkıntının olup olmadığını anlayabilmektedir.  Halk arasında takıntı hastalığı şeklinde bilinen obsesif kompülsif bozukluğu da çevre sayesinde tanısı kolaylaşan psikolojik rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır. Peki, obsesif kompülsif ne demek ya da obsesif kompülsif bozukluk nedir?

Obsesif Kompülsif Ne Demek?

Obsesif kompülsif bozukluk nedir?” açıklamaları için “Obsesyon” ve “Kompülsiyon” kelimelerinin anlamlarının bilinmesinde fayda bulunmaktadır. Her insanın zihninde belli zamanlarda kendini meşgul edecek belli düşünceler bunmaktadır. Ancak obsesyon, bu düşüncelerin her daim zihne girmesi ve kişilerin bu duruma engel olmaması anlamına gelmektedir. Üstelik var olan düşünceler bireylerce farklı şekillerde yorumlanarak istenmeyen davranışların sergilenmesine neden olmaktadır. Kompülsiyon ise ortaya çıkan düşüncelerin sıkıntılarını atabilmek için belli davranışların tekrarlanmasıdır.

Obsesif kompülsif bozukluk nedir araştırmaları da iki kelimenin bir araya getirilmesi ile sonuçlanmaktadır. Obsesif kompülsif bozukluğu akla gelen düşünceler nedeni ile meydana gelen ruhsal sıkıntıları farklı hareketleri yineleyerek yok etme çabası olarak tanımlanabilmektedir. Bu rahatsızlık genellikle temizlik gibi unsurların takıntı haline getirilmesi ile kendini gösterebilmektedir. Ancak var olan takıntıların boyutları oldukça büyüktür. Uzmanlarca yapılan obsesif kompülsif testleri hastalığın kontrol altına alınmaması halinde zamanla birlikte etkilerinin de büyüdüğünü kanıtlamıştır. Bundan ötürü hastalık teşhislerinden sonra uzman önerileri eşliğinde hareket edip, zihne giren fikirlerin kontrol altına alınması büyük önem arz etmektedir.

İlginizi çekebilir: Anksiyete Belirtileri Nelerdir? Anksiyete Çeşitleri

Obsesif Kompülsif Bozukluk Belirtileri

Obsesif kompülsif ne demek, obsesif kompülsif bozukluk nedir gibi sorulara alınan net yanıtlardan sonra hastalığın belirtileri incelenebilmektedir. Öncelikle her ülkede ya da her kültürde belli bir yaşam sistemi ve alışkanlıklar bulunmaktadır. Bundan ötürü hastalık belirtileri de ikamet edilen yere göre değişim gösterebilmektedir. Obsesif kompülsif testleri sonrasında tanısı konulan hastalık için yine de ortak belirtiler sayılması mümkündür. Öncelikle bu rahatsızlığın iki farklı sistemden meydana geldiği unutulmamalıdır.

Obsesif kompülsif ne demek açıklamalarında obsesyon ve kompülsiyon bölümlerinden bahsedilmişti. Obsesyon belirtileri genellikle belli şeylerden korkma olarak kendini göstermektedir. Bazı insanlar, hata yapmaktan ya da günah işlemekten korkmaktadır. Bazılarında ise korku mikroplarla temas etmek olarak ortaya çıkmaktadır. Kompülsiyon belirtileri ise daha kolay fark edilmektedir. Çünkü obsesif kompülsif bozukluk nedir açıklamalarında da anlatıldığı üzere bu aşamada hastalar belli hareketleri devamlı şekilde yinelemektedir.

Mikroplardan korkan hastalar kompülsiyon döneminde oldukça sık duş almak, ellerini yıkamak ihtiyacı duymaktadır. Ayrıca mikrop bulaşması ihtimaline karşı diğer insanlarla temas edememek de hastalık belirtilerindendir. Herhangi bir nesneyi devamlı olarak düzeltmek, temizlikte çok detaylı düşünmek, simetriye özen göstermek de hastalık belirtilerindendir. Bazı durumlarda takıntılar eşya toplamak olarak da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca pek çok hasta herhangi bir nedeni olmamasına karşın yiyecek ve içeceklerde belirli bir sıra oluşturmaktadır. Bu sırasının bozulmaması hastalar için neredeyse hayati derecede önemlidir.

Göz atabilirsiniz: Panik Bozukluk Nedir? Nedenleri ve Tedavisi?

Obsesif Kompülsif Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Obsesif kompülsif bozukluğu için belirlenen tedavi süreçleri bulunmaktadır. Ancak öncesinde, hastaların tedavi olmak için istekli hareket etmelidir. Pek çok birey bu durumu bir rahatsızlık olarak görmemektedir. Ancak obsesif kompülsif bozukluk nedir açıklamalarında da görüldüğü üzere ortaya çıkan takıntılar, bireylerin yaşamlarını olumsuz şekilde etkilemektedir. Hastalık için öncelikle tanının net bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Obsesif kompülsif testi uygulanması ve uzman denetimleri çerçevesinde kısa süre içerisinde tanı konması mümkündür. Hastalığın ortaya çıkmasına neden olarak değişik etmenler gösterilmektedir. Pek çok kişide bu rahatsızlık genetik şekilde tekrarlamaktadır. Ayrıca diğer psikolojik ya da ruhsal sorunlarda da olduğu gibi obsesif kompülsif ne demek hakkındaki araştırmalar, rahatsızlığın çevresel etmenlerden dolayı ortaya çıktığını da göstermektedir.

Özellikle büyük travmalar ya da stres yaşayan kişiler bu hastalığa sahip olabilmektedir. Hastalık ergenlik döneminde de ilerleyen yaşlarda da oluşabilmektedir. Uzmanlar obsesif kompülsif testi yapmalarından sonra konuşmalar neticesinde rahatsızlığın boyutlarının belirlenmesini sağlamaktadır. Boyutların da belirlenmesinden sonra hem hastalara hem de hasta yakınlarına obsesif kompülsif bozukluk nedir konusu hakkında gereken tüm bilgilendirmeler verilmektedir. Böylelikle ya ilaç ve psikoterapi ile ya da sadece biri ile tedavi sürecine başlangıç yapılmaktadır. Tedavi sürecinin nasıl olacağı uzmanların kararları ile belirlenmektedir.

İlginizi çekebilir: Kaygı Bozukluğu Nedir? Türleri,Belirtileri,Tedavisi

Obsesif Kompülsif Bozukluk İlaçları

Obsesif kompülsif bozukluk nedir bilgilendirmeleri neticesinde başlanan ilaç tedavisinde belli hedefler bulunmaktadır. Öncelikle bu hastalığa sahip olan kişilerin serotonin sistemlerinde sorunlar algılanmaktadır. Obsesif kompülsif bozukluğu kişisel özellikler ile birleştiğinde serotonin sisteminin işleyişinin olması gerektiği gibi devam etmemesi sonucuna götürmektedir. Bundan ötürü doktor reçeteleri ile alınıp kullanılabilen obsesif kompülsif bozukluk ilaçları sistemi düzenlemeye yönelik faydalar göstermektedir. Ancak ilaç kullanımı özellikle başlangıç dönemlerinde bir takım sorunlar yaşanmasına neden olabilmektedir.

Sorunlar ya da yan etkiler obsesif kompülsif tedavisinin bir parçası olarak görülmelidir. Hastalarda genel olarak günlük hayata karşı isteksizlik, cinsel sıkıntılar ya da baş ağrısı gibi yan etkiler tespit edilmiştir. Fakat bahsi geçen yan etkilerin hiç görülmediği hastalar da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bünyenin obsesif kompülsif bozukluk ilaçlarına alışma süresi kısadır. Kısa süre içerisinde yan etkilerin yok olması tedavi sürecinin işe yarayacağının en büyük göstergelerinden biridir.

Obsesif kompülsif ne demek olduğu ile alakalı pek çok değişik tanım yapılmaktadır. Hastalığın tedavi süreci için de tanım çeşitliliği mevcuttur. Özellikle ilaçların etkilerinin gösterebilmesi için kesin tarihler verilememektedir. Bu durumda obsesif kompülsif tedavisi gören bireylerin hastalıklarının ne derecede olduğu, fiziksel özellikleri gibi konular etkin rol oynamaktadır. Ancak ilaçların yanı sıra bilişsel davranış terapilerine katılım gösterilmesi, rahatsızlığın tedavi sürecinin kısalmasını sağladığı kesin olarak bilinmektedir.

Obsesif Kompülsif Bozukluk Geçer Mi?

Obsesif kompülsif bozukluk nedir konusunda yapılan açıklamalar neticesinde pek çok birey “Obsesif kompülsif bozukluk geçer mi?” merakı yaşamaktadır. Psikolojik ve ruhsal olarak kendini gösteren hastalıkların büyük bir bölümü tedavi edilebilmektedir. Obsesif kompülsif bozukluk geçer mi hakkındaki cevaplar da hastalığın tedavisinin mümkün olduğu yönünde verilmektedir. Fakat tedavi süreçleri ile alakalı olarak her hasta için aynı süreçlerin verilmesi mümkün değildir. Bazı bireyler obsesif kompülsif bozukluğu nedir araştırmalarından sonra hastalıkları ile uzun süre hayatlarına devam etmeyi tercih etmektedir. Bu da beyindeki serotonin sisteminin bozukluğunun derecesini artırmaktadır.

İlerleyen dönemlerde tedavi kararı alınması hastalığın iki seneye kadar süren iyileşme süresine ihtiyaç duymasına neden olmaktadır. Her rahatsızlıkta esas olarak gösterilen erken teşhis ve tedavi obsesif kompülsif bozukluğu için de geçerlidir. Bazı hastalar ilaç tedavisinden sonraki iki hafta içerisinde olumlu etkileri görmeye başlamaktadır. Bazılarında ise etkiler bir aya kadar kendini tam olarak belli etmemektedir. Hastalıktan kurtulmak için bilişsel davranış terapilerinin aksatılmaması da çok önemlidir. Terapiler sayesinde belli hareketlerin tekrar edilmesine neden olan düşüncelerden kurulma sağlanmaktadır. Hastalar, uzmanlardan alınan terapilerde kaygılarını kontrol altında tutmak konusunda da yol kat etmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı