Genel Sağlık

Mor mısır, diyabeti azaltabilir mi?

Yeni araştırmalar, mor mısırdaki kimyasalların, bir fare hücre modelinde enflamasyonu ve insülin direncini azaltabileceğini göstermektedir.

Sağlıklı bir diyet yemek, tip 2 diyabetin önlenmesi ve yönetiminin temel taşıdır. Amerikan Diyabet Birliği’nin (ADA) önerdiği yiyecekler listesinde meyveler, nişastalı sebzeler, kepekli tahıllar, fındık, tohumlar ve baklagiller bulunur.

Tek beden uyan herkese uyan bir yaklaşım yoktur ve en yeni ADA önerileri, hangi gıdaların kan şekeri seviyelerini kontrol etmelerine yardımcı olduğunu belirlemek için bireylerin bir sağlık uzmanıyla çalışmalarını önerir.

Mısır, diyabeti yönetirken en belirgin seçenek olmayabilir. Bununla birlikte, bu tahıl çeşitli renk ve tonlarda gelir ve diyabetle yaşayan insanlar için potansiyel yararlarının kilidini açmanın anahtarı olabilecek pigment kimyasallarıdır.

2017 yılında yapılan bir çalışma, Batı tarzı bir diyetin yanı sıra mavi mısır suşundan elde edilen sıçanların daha az karın yağına, daha iyi kan kolesterol ve trigliserit düzeylerine ve yalnızca Batı tarzı diyet uygulayan sıçanlara göre daha düşük kan basıncına sahip olduğunu göstermiştir.

Her ikisi de Çin’deki Kuzeydoğu Tarım Üniversitesi ve Zhejiang Üniversitesi’nde ortak çalışanlarla birlikte çalışan Urbana-Champaign’daki Illinois Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, çeşitli mor mısır suşlarındaki karmaşık fitokimyasalların inflamasyonu azaltabileceğini ve iyileşebileceğini gösteren veriler sunmaktadır. Bir fare hücre modelinde insülin duyarlılığı.

Diyabet Neden Olur? Diyabet Nedenleri Nelerdir? başlıklı yazımızıda okuyabilirsiniz.

İnflamasyon ve obezite yönetimi

İlgili yazar ve gıda bilimi profesörü Elvira Gonzalez de Mejia araştırmaya öncülük etti ve ekip, bulguları Food Chemistry dergisinde yayımladı.

Araştırma için, araştırmacılar 4 yıllarını Apache kırmızı mısırından elde ettikleri 20 yeni mısır türü yetiştirerek geçirdiler. Daha sonra perikarp adı verilen mısır taneciklerinin dış katmanında bulunan kimyasal bileşikleri çıkarmak için su kullandılar.

Mor mısır iltihabı, diyabeti azaltabilir mi?

Her perikarp ekstraktı, benzersiz bir antosiyanin profiline sahipti, bir mısır suşunun belirli bir kırmızı-mor tonunu oluşturan pigmentler, ayrıca diğerlerinin yanı sıra kafeik asit, vanilik asit, luteolin ve kersetin de dahil olmak üzere diğer fitokimyasallar veya fenolik bileşikler oluşturdu.

Her suşun perikarp ekstraktının potansiyelini test etmek için, araştırmacılar laboratuvara götürdüler ve fare hücresi enflamasyon ve obezite modellerini kullandılar – iki kritik diyabet sürücüsü – ve ayrıca insülin direnci.

Makrofajları ekstraktlara maruz bıraktıklarında pro-inflamatuar moleküllerde bir azalma gördüler. Makrofajlar iltihaplanmada rol oynayan immün hücrelerdir.

Ayrıca, bazı ekstrelerin yağ hücreleri için hafif derecede toksik olduğunu ancak prekürsör hücrelerin yağ biriktiren ve şişmanlığı harekete geçiren adipositler adı verilen olgun yağ hücrelerine dönüşümünü azaltabildiklerini bulmuşlardır.

İnsülin direncini azaltmak

Araştırmacılar ayrıca, perikarp özütlerini, yapay olarak diyabetin bir özelliği olan insülin direncini geliştirmek için uyardıkları adipositler üzerinde test ettiler.

Ekstraktlar, hücrelerde oksidatif stres seviyesini düşürdü, bu da insülin direncinin bir ölçüsüdür.

Glikoz alımı, çalışma kağıdına göre ekstraktların varlığında değişen derecelerde artmıştır ve bu, insülin direncinde bir azalma olduğunu göstermektedir.Mor mısır ekstreleri bazı ek faydalar sağlayabilir.

Mor mısır , diyabeti azaltabilir mi?
Alfa-amilaz, karmaşık karbonhidratları basit şekerlere parçalama sürecinde rol oynayan bir enzimdir. Proteinin diyabetli kişilerde inhibisyonu kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olabilir. Perikarp ekstrelerinin alfa-amilaz üzerinde güçlü bir inhibe edici etkisi vardır.

Ekstreler ayrıca, sırasıyla insülin sekresyonunu düzenleyen hormonları aktive eden, dipeptidil-peptidaz 4 (DPP-4) olarak adlandırılan başka bir enzimi de inhibe etti. Farmasötik DPP-4 inhibitörleri, doktorların tip 2 diyabeti tedavi etmek için kullandıkları nispeten yeni bir ilaç sınıfıdır.

“İnsüline dirençli adipositlerde oksidatif stresi ve iltihabı azaltan moleküllerde çok önemli değişiklikler gözlemledik. Ayrıca immün hücrelerde pro-inflamatuar moleküllerde önemli değişiklikler bulduk.”

Diego Luna-Vital, doktora sonrası araştırmacı ve çalışma ortak yazarı

MNT, De Mejia’ya şeker hastalığı olanlar diyetlerine dahil ederek veya perikarp özütlerini alarak mor mısır kullanmasını öngörüp görmediğini sordu.

“Her iki yaklaşım da önemlidir,” diye açıkladı, “tüm renkli mısırın diyetin bir parçası olarak tüketimi ve ayrıca mevcut perikarpın kuru öğütme mısır işlemesinden elde edilen perikarp ürününün bir bileşeni olarak kullanılması.”

Araştırmacılar, çalışmalarında en yüksek potansiyele sahip olan fitokimyasalları birleştiren mısır hibritlerini yetiştirmek amacıyla çalışmalarını sürdürüyorlar.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı