Genel Sağlık

Mide Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Özellikle baharatlı, asitli ya da yağlı yiyecekler tükettikten sonra boğaz ve göğüste ortaya çıkan yanma hissidir. Bu rahatsızlık hıçkırıkla beraber ortaya çıkar. Mide yanması kronik bir problem olan reflü ile de ortaya çıkabileceği gibi günlük hayattaki sorunlarla da görülebilir. Bu rahatsızlık her yaştan insanda belli sebeplerden ortaya çıkar. Mide yanması şikayeti uzun süre sürerse mutlaka doktora gitmek gerekir. Ayrıca yediklerinize dikkat etmediğiniz takdirde bu rahatsızlık artabilir. Midenizi rahatsız eden yiyecek ve içeceklerden mutlaka uzak durmanız gerekir.  Mide yanmasına ne iyi gelir diyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması, evde uygulanacak pratik çözümlerle tam olarak sonlandırılamasa da ortadan kaldırılabilir ve şiddeti azaltılabilir. Bu rahatsızlıkta biraz daha bol giyinmeniz ve kemerinizi gevşetmeniz yararınıza olacaktır.

  • Tam Tahıllar: Başta lif olacak şekilde magnezyum, demir ve selenyum gibi mineraller bakımından zengin olan arpa, buğday, bulgur ve esmer pirinç gibi tahıllar mide yanmasına engel olur.
  • Karbonatlı Su: Su bardağına eriteceğiniz bir çay kaşığı karbonat midenizdeki tüm asiti temizleyerek yanmaya engel olacaktır.
  • Süt: düzenli olarak ya da yanma sırasında tüketilen süt hafiflemeyi sağlar. Ancak süt ürünlerine alerjiniz varsa içmeyiniz.
  • Tahin: Sürekli mide yanması yaşayanlar düzenli olarak tahin tüketebilir. 1 haftada yanmanız azalacaktır.
  • Sebzeler: Ağır olmayan ve kolay sindirilen sebzeler mide yanmasına engel olurlar. Mide asidini düzenleyen bu sebzeler, yüksek lif içerdiği için mideye iyi gelir. Ancak gaz yapan sebzeler mide yanmasını tetikleyecektir.
  • Badem: İçinde mide asidini nötr hale getiren bileşenler bulunur. bu yüzden mide yanması ya da mide ekşimesi durumlarda badem etkili bir üründür.
  • Bal: Bal mide yanmasına iyi gelmesinin yanında ülser gibi birçok mide rahatsızlığıyla mücadelede önemli bir yiyecektir.

Mide Yanması Nedenleri

Mide yanması, üst karın bölgenizdeki kaburgaların altında yer alır. Bu durumun nedenleri sindirim sistemindeki sorunlarla aynı anda ortaya çıkar. Bu belirtiler mide ekşimesi, gaz ve şişkinlik olarak öne çıkar. Ancak midede ağrı her zaman sıkıntı yaratmaz. Yemekten sonra mide yanması hissediyorsanız çok sayıda nedene bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Aşırı yemek yeme ya da laktoz intolernsı gibi zararsız durumlarda ortya çıkan ağrı ile mide yanmasının önemli sorunları birbirine karıştırılmamalıdır.

İlginizi çekebilir: Mide Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Mide Yanması Tedavisi

Mide yanması, hastalıklarında ağrının sebebine göre tedavi uygulanır. Ağrınız diyet ve aşırı yemek yeme durumuna bağlıysa doktor tavsiyesiyle yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz. Ayrıca her gün ortalama 30 dakika egzersiz yaparak sağlıklı besleniyorsanız mide yanmanız azalır.

Eğer yanmanız bazı ilaçlardan kaynaklıysa doktorunu bu ilaçları değiştirmenizi sağlayabilir. Ayrıca doktorunuz mide yanmasını engelleyecek bazı asit engelleyici ilaç önerisinde bulunabilir. GERD, Barrett sendromu ya da ülser gibi alt sebepler mide yanmasına yol açıyorsa antibiyotik ve uzun sürecek bir tedavi programı uygulanabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı