Genel Sağlık

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Mide Kanseri Nedir?

Dünya üzerinde en sık görülen 4.kanser tipi olarak karşımıza çıkan mide kanseri; hem belirtileri hem tanımlanması hem de tedavisi açısından pek çok materyali de bir arada sunan bir yapıya sahip. Öyle ki mide kanserine yakalanmış olan bir kişinin bunu kendisinin anlamasının yanı sıra; belirli tetkikleri yaptırması ve bunun sonucunda da doğru tedavinin uygulanması tümörlerin giderilmesi konusunda oldukça önemli olacaktır.

Bu yazımıza da göz atın: Mide Yanması Nedenleri ve Tedavisi

Türkiye’de her yıl 20 bini aşkın kişinin mide kanserine yakalandığı düşünülmektedir. Bu hastalığın belirtilerine hakim olmak ve tedavi yöntemlerini bilmek de önemli kazanımları beraberinde getirecektir. Nitekim çocuk yaşlardan itibaren süregelen düzensiz beslenmenin yanı sıra; sigara ve alkol kullanımının da mide kanserinin doğrudan tetikleyicilerinden olduğunu unutmamak kritik süreç adına önemlidir.
Midenin herhangi bir bölgesine yerleşen kötü huylu tümörlerin gelişimi ile ortaya çıkan mide kanseri çabuk yayılması ile de bilinmektedir. Mide organının oldukça yatkın bir noktada olmasının yanı sıra akciğere, lenf bezlerine ve karaciğere doğrudan iletişime geçebilmesi ile tümörlerin yayılması eş zamanlı olarak gerçekleşebilme ihtimalini taşımaktadır.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanserinden yakınmadan önce belirtilerine karşı doğru bir reaksiyon vermek de hastalığın aşılmasını doğrudan etkileyecektir. Hazımsızlık ve şişkinlik en bilinen mide kanseri belirtileri olsa da belirli başlı yan faktörler de hastalığın saptanmasında kilit rol oynayan olgular arasında yer almaktadır. Karın ağrısı, bulantı, kusma gibi semptomların birer birer ortaya çıkması kanser hastalığının hangi evrede olduğunu da işaret edecektir. Öyle ki hastalığın erken bir evrede tanımlanması ve tedaviye hemen başlanması ile beraber kanser hücrelerinin yenilmesi de senkronize bir şekilde gerçekleşecektir.

Göz atmanızda fayda var: Akciğer Kanseri Nedenleri – Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim sisteminde yaşanan bozukluklar, mide bölgesinde yer edinmiş olan ağrılar ve sızılar, doluluk hissi ve kanama, bulantı ve yutma güçlüğü de mide kanserinin önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Dolayısı ile kanser hücrelerinin yerleştiği bölgede tepkimeler sonucunda ortaya çıkmış olan bu belirtiler mide ile doğrudan ilişkilendirilmesi gereken semptomlardan bazıları olarak karşımıza çıkıyor.

Endoskopi ile beraber tedavisi birçok evrede mümkün olan mide kanserinin yayılmaması adına cerrahi müdahalenin de tıp adına önemli bir konumda yer aldığını bu aşamada vurgulamış olalım. Doğal olarak erken teşhisin her hastalıkta olduğu gibi mide kanserinde de etkili bir sürece sahne olduğunu unutmamak gerekiyor. Durum bu şekilde olunca en ufak bir mide kanseri belirtisinde doktora başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak tabi ki kıymetli olacaktır.

Kemoterapi ile ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz Kemoterapi

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı