Diyet

Mide Botoksu Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Mide botoksu zararları faydalarından daha önce incelenmesi gereken bir konudur. Nitekim bu konu ile ilgili her yerde reklamlar görmek mümkündür; ama bu uygulamanın riskleri bulunur ve bu riskler bu operasyonu yaptıracaklar için göz önünde bulundurulması gereken bir etkendir.

Mide Botoksu Zararı Var mı?

Bu operasyon birkaç ülkede yapılmayan bir işlemdir ve bunun en büyük nedeni de bu işlemin riskli olmasıdır. Mide botoksu yapılmayan ülkeler;

  • İngiltere
  • Belçika
  • Brezilya
  • Almanya
  • Rusya

Bu ülkelerde bu işlemin yapılması yasakken, Türkiye’de neden yasak değil? Sorusu bence bu aşamada sorulacak en önemli sorudur. Söz konusu operasyon için FDA onayı yoktur. Aynı zamanda Avrupa İlaç Ajansı da bu konuda onay vermemiştir. Bunun anlamı ise şudur; bu uygulama onaylanmayan bir uygulamadır ve riskler barındırır.

Mide Botoksu Yan Etkileri Nelerdir?

Mide botoksu yan etkileri nadir de görülse vardır ve bu yan etkiler ciddi sağlık problemleridir. Mide botoksunun yan etkileri aşağıdaki gibidir.

  • Mide nekrozu, bunun gündelik hayattaki karşılığı ise midenin çürümesi ve delinmesidir.
  • Kalp krizi
  • Solunum baskılama
  • Kalp de ritim bozuklukları
  • Nörolojik yan etki

İşte tüm bu nedenlerden dolayı söz konusu işlemi uygulatmak isteyen kişiler, mide botoksu ölüm riski nedir diye araştırmalar içerisine girmektedir. Nitekim bu işlemin yanlış yapılmasından veya farklı nedenlerden insanlar hayatını kaybetmiştir. Mide botoksu ölüm riski de bu anlamda kişileri farklı alternatiflere yönlendirmektedir.

Bu yöntemi tercih etmek yerine sağlıklı bir diyet yapılması hem çok daha sağlıklı hem de uzman biri tarafından verildi ise daha da etkili olacaktır. O yüzden risk barındıran bu işlemi yaptırmak yerine uzmanlardan en ideal seçenekleri öğrenebilirsiniz. Mide botoksu zararları nelerdir? Sorusunu da böylece incelemiş olduk.

Mide Botoksu Şikayetleri

Mide botoksu şikayetleri internet üzerinden araştırılarak öğrenilebilir ve internet platformlarında bu konu ile ilgili birçok şikayet oluşturulmuştur. Bu şikayetlerin bir çoğu yapılan işlem sonrasında zayıflama olmadığına dairdir. Mide botoksu yaptıranlar bu şikayetleri de göz önünde bulundurur ise, çok daha sağlıklı bir karar vereceklerdir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı