Genel Sağlık

Süt İle Mide Ağrısı Nasıl Geçer, Faydalı Olan Yiyecekler Nelerdir?

Mide ağrılarının geçmesinde birçok yöntemler kullanılır. Bunlar hem doğal hem de ilaçlı uygulamalar olabilir. Mide ağrılarının oluşmasındaki sebepler hem fizyolojik hem de psikolojik olabilir. Bunun için mide ağrısı olanlar muhakkak işinde uzman olan doktorlara giderek gerekli testleri yaptırmalıdır.

Mide Ağrısının Tanımı

Mide ağrılarının oluşmasında bazı belirtiler ortaya çıkar. Özellikle midede yanma ve ekşime olması durumunda gastrit, reflü, ülser gibi hastalıkların görülmesine olanak sağlar. Mide ağrılarının oluşmasında yanlış beslenme ve günlük hayatta oluşan stres durumları etkili olur. Bunun sonucunda da midede şiddetli bir şekilde ağrılar meydana gelir. Mide ağrılarının tedavilerinde birçok tıbbi cihazlarla birlikte iyileştirmeler yapılır. Bunun için ilk olarak işinde uzman olan mide doktorlarına giderek tetkiklerin detaylı bir şekilde yaptırılmasında yarar vardır. Bu sayede sonuca uygun olarak mide tedavisine başlanabilir.

Mide Ağrısı İçin Çözüm

Mide ağrısının geçmesinde etkili olan yiyecek ve içecekler vardır. Bunların tüketilmesi durumunda midede meydana gelen yanmalar ve ekşimeler tamamen ortadan kalkar. Bunun dışında midede ülser gibi ağır rahatsızlıkların olması durumunda da doktora giderek ilaçlı tedaviye başlanılması gerekir.

Mide ağrısının en iyi dostlardan birisi, süt, tarçın yoğurt ve muzdur. Bu yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi durumunda midenizde meydana gelen ağrılar azalmaya başlar.  Bunun sonucunda da ağzınıza ekşimsi tat gelmemiş olur.  Bu ürünlerin hangisinin size uygun olduğunu öğrenmek için muhakkak doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

Ön diş eti ağrısı tedavi yöntemlerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Mide Ağrısı İçin Faydalı Olan Yiyecekler

Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerin doktor kontrolünde tüketilmesi durumunda midenizde meydana gelen ağrılar ve sıkışmalar tamamen ortadan kalkar. Aşağıda mide ağrısında etkili olan yiyecekler detaylı bir şekilde anlatılmaktadır:

 • Tarçın mide ağrısının en büyük dostudur. Bu yüzden midede sorun yaşayanlar sabahları bir şey yemeden önce muhakkak bir çay veya bir tatlı kaşığı tarçını yemelidir. Bununla birlikte tarçını sahlep veya tatlıların üzerine de ekleyerek tüketebilirler.
 • Bunun haricinde muz da mide ağrılarına en etkili besinlerden birisidir. Özellikle kahvaltıdan ve akşam yemeğinden sonra tüketilen muz mide ağrısını engelleyerek rahat bir gün geçirmenizi sağlar.
 • Bunun yanı sıra yoğurdun tüketilmesi de mide ağrılarını engeller. Yarım yağlı veya laktozsuz yoğurtların yenmesi durumunda midede yanma ve ekşimeler yok olur.

Yukarıda verilen yiyeceklerin her gün tüketilmesi durumunda midesi yananların ve ağrıyanların bütün sorunları çözülmüş olur.

Mide Ağrısı İçin Faydalı İçecekler

Mide yanmalarına ve ekşimelerine etkili olan içecekler vardır. Bu içeceklerin istenilen miktarda ve öğünde tüketilmesi durumunda midesinde ağrı olanların kısa süre ağrıları geçmeye başlar. Aşağıda mide ağrılarına iyi gelen içecekler ayrıntılı bir şekilde listelenmektedir. Bu içecekler şu şekildedir:

 • Süt midenin en büyük dostudur. Midesinde ekşime veya yanma olan kişiler, her gün bir yudum süt içerek ağrılarını durdurabilir. Sütün fazla içilmesi durumunda midede gaz meydana gelir. Bu yüzden sadece bir yudum olacak şekilde süt içilmelidir.
 • Bunun dışında bitki çayları da mide ağrılarını kesmede oldukça etkilidir. Özellikle papatya ve ada çayı mide ağrılarına çok iyi gelir.
 • Bunun yanı sıra maden suları da midenin rahatlamasına neden olur. Özellikle yemeklerden sonra maden sularının içilmesi midede oluşan gerginliği ve ağırlığı hafifleterek sindirimi kolaylaştırır. Bu sayede midede oluşan ağrılar tamamen ortadan kalkar.

Yukarıda verilen içeceklerin önerilen miktarlarda ve öğünlerde tüketilmesi gerekir. Bu sayede midesinde sorun olanlar bu içecekler sayesinde daha sağlıklı bir mideye kavuşur.

Mide Ağrısına Fiziksel Olarak Ne Sebep Olur?

Mide ağrılarının fiziksel sebeplerine birçok örnekler verilebilir. Bu örneklerin meydana gelmesi durumunda mide ağrılarının tedavilerine başlanılmalıdır. Aşağıda mide ağrılarının oluşmasında etkili olan fiziksel faktörler yer alır. Bunları şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Özellikle baharatlı yiyeceklerin tüketilmesi mide ağrılarına neden olur. Genellikle pul biber, kekik ve nane gibi baharatlar mide ağrılarına neden olur. Bunun dışında asitli içecekler ve turşular da mide ağrılarını tetikler.
 • Aynı zamanda fast-food gibi yağlı yiyecekleri tüketen kişilerde de mide yanmaları ve ağrıları meydana gelir. Bunun için kesinlikle bu tür ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Bunun dışında genellikle akşam yemeklerinden sonra insanların uykuya dalması da mide ağrılarına neden olur. Çünkü midenin sindirimi sağlanmadığı için yenilen yemekler sıkışmaya neden olur. Böylece de mide ağrımaya başlar.
 • Ayrıca midesini kışın üşütenlerde de mide ağrıları sıklıkla görülür.

Yukarıda verilen nedenlerin oluşması durumunda gerekli önlemler alınmalıdır ve tedavi için uzman doktorlara gidilmelidir.

Mide Ağrısına Psikolojik Olarak Sebep Olan Durumlar

Mide ağrılarının fizyolojik sebepleri dışında psikolojik nedenleri vardır.  Günlük hayatta yoğun iş temposundan dolayı insanlarda sıklıkla mide ağrıları görülür. Bunun sonucunda da çeşitli mide rahatsızlıkları ortaya çıkar. Aşağıda mide ağrılarına neden olan psikolojik durumlar sıralamaktadır:

 • Özellikle çok stresli ve sinirli bir yapıya sahip olanlarda mide ağrıları sıklıkla görülür.
 • Bunun dışında kaygı gibi durumlar içerisinde olanlarda da mide rahatsızlıkları ve ağrıları görülmeye başlanır.
 • Bunun yanı sıra depresyona giren kişilerde de şiddetli bir şekilde mide ağrılarına rastlanır. Bunun sonucunda da mide kanserine kadar hastalıklar ortaya çıkar.

Yukarıda verilen sebeplerden dolayı mide ağrısına maruz kalanlar hemen doktora gitmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı