Şifalı Bitkiler

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Yetişkin bir insanın ortalama bazal metebolizma hızı günde 2000 kalori yakacak seviyededir. Bu miktar hiç enerji harcamasak dahi, yakabileceğimiz kalori miktarıdır. Yine bu miktar ortalama 70-80 kilo bir erkek için belirlenmiş orandır. Kilo miktarı azaldıkça metebolizma yavaşlayacaktır. Metebolizma sistemimiz sadece kalori yakmak değil, vücuttaki tüm aktivitelerden sorumlu sistemlere verilen addır. Kalp atışlarımız ve diğer bütün organlarımızın ne ölçüde çalıştığı metebolizma sistemine bağlıdır. Doğal olarak hızlı bir metebolizma daha fazla enerji gerektiği anlamına gelir. Bu da günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarının artması anlamına gelmektedir. Peki metebolizma hızını nasıl artırabiliriz? Nasıl güçlü bir metebolizmaya sahip olabiliriz ? Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir ?

Kahve

 

Dünyada en çok tüketilen 5 içecekten biri olan kahve, içerdiği kafein nedeniyle kalp artış hızını artırarak metebolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Alınan kafeinin yarılanma ömrü 6 saat olduğundan, metebolizmayı en az 6 saat boyunca normalden fazla çalıştırdığını söylemek mümkündür. Ancak uzmanlar kafein alımı için 250 gr limitini belirlemiştir. Bu orandan yüksek kafein alımları ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

İlgili konumuz: Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay

 

Metebolizmayı hızlandırma da etkisi neredeyse kanıtlanan bir bitkidir. Yeşil çay metebolizmayı önemli ölçüde hızlandırarak yağ yakmayı kolaylaştırmaktadır. Günde 2 bardak yeşilçay zayıflamak isteyenler tarafından mutlaka tüketilmelidir.

Göz atabilirsiniz: Yeşil Çay ile Siyah Çayın Farklılıkları Kökenleri, Yararları ve Yan Etkileri

Tarçın

 

Yapılan pek çok araştırmada tarçın baharatının kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu ve dolayısıyla iştahı dizginlediği saptanmıştır. Ayrıca Tip2 diyabet hastaları da iştah azaltmak için tarçın tüketebilirler. Ayrıca kalori içermeden tatlandırıcı etkiye sahiptir. Çay veya kahvenin içerisinde kullanarak içeceklerinizi tatlandırabilirsiniz.

Greyfurt

Oldukça zor sindirilen bir meyve olan greyfurt, bol miktarda lif içerdiğinden düşük enerji vermesine rağmen uzun süre tok tutucu bir etkiye sahiptir. Böylelikle çok daha az kalori alarak uzunca bir süre kendinizi tok hissedebilirsiniz. Yemekten önce bir greyfurt yemek, yemek sırasında fazla yemenizi engelleyecektir.

İlgili konumuz: Greyfurtun Faydaları

Karpuz

Su miktarı en fazla olan meyvelerden biri olan karpuzun %94’ü sudan oluşmaktadır. Bu da bağırsaklarınızda ve midenizde karpuzun çok fazla yer kaplamasını sağlar. Bir kilo karpuz sadece 300 kalori içermekte ve ara öğünlerde korkmadan güvenle yiyebilirsiniz. Ayrıca karpuz meyvesi metebolizmayı yüksek oranda hızlandırır A ve C vitaminleri yönünden zengin bir meyvedir.

Armut Ve Elma

Metabolizmayı hızlandıran besinler arasında en önmelilerinden biri olan ve lif içeriği oldukça yüksek olan bu iki meyve metebolizmayı hızlandırarak uzun süre tok kalmanızı sağlamaktadır. Ancak elma suyu veya armut suyu genelde zayıflamak için tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu iki meyvenin lif içeriği yüksektir ve alınan kaloriye oranla sindirimi kolay değildir. Bu da metebolizmayı hızlandırmasına ve uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur.

Su

Su canlıların en temel ihtiyacıdır. Su olmadan hiçbir canlı yaşayamaz. Peki suyun zayıflatıcı etkisi olduğunu söylesek inanırmıydınız ? Su vücut metebolizmasını hızlandırı etkiye sahiptir. Hiçbir kalori içermez ve metebolizmayı ve böbreklerin çalışmasını hızlandırır. Vücuttaki toksik maddeleri temizler. Sağlığınız için günde en az 3 litre su içmenizi tavsiye ederiz.

Acı Baharatlar

Soğan, sarımsak,zencefil, pulbiber,karabiber gibi acı baharatlar metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını destekler. Her gün tüketeceğiniz bir miktar acı baharat çeşitleri, fazladan 50-100 kalori yakmanızı sağlar.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı