Şifalı Bitkiler

Melisa Çayının Faydaları

Melisa çayının faydaları arasında özellikle sakinleştirici, uykusuzluk, yaraların iyileştirilmesi ve yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlık sorunu yaşayanlar için tavsiye ediliyor. Nanegillerden olan melisa çayı faydalarından yararlanmak için gün içinde 1 bardak demlenip içebilir isterseniz cildinize pamuk yolu ile güzelleştirmek için uygulayabilirsiniz.

Melisa Çayının Faydaları

Kozmetik Sektöründe Kullanılır: Melisa bitkisinden kozmetik alanda sıkça kullanılmaktadır. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlayan melisa çayı sivilcelerin giderilmesinde ve cildin temizlenmesinde etkili rol oynar.

Uykusuzluk Tedavisinde: Melisa çayı içerek uykusuzluk sorununu halledebilir ve uykuya geçişi kolaylaştırabilirsiniz. Kişiyi stresten arındıran melisa çayı anksiyete gibi ciddi rahatsızlıkların tedavi edilmesinde yardımcı içeriklere sahiptir. Uykuya geçişi kolaylaştıran melisa çayından yatmadan 1 saat önce içerek kaliteli uyku uyuyabilirsiniz.

Aromatik Etkisi Bulunur: Melisadan çıkartılan doğal yağ bazı parfümlerin alt notasında kullanılıyor. Koku sektöründe de tercih edilen melisa çayı faydalarından her alanda yararlanılıyor.

Hazmın Kolaylaşmasını Sağlar: Yemeklerden sonra mide ağrıları çekiyorsanız melisa çayı tüketiminden faydalanabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda melisa çayı içiminin mide rahatsızlıklarında ve mide ekşimelerine iyi geldiği gözlenmiştir.

Mutfakta Kullanımı: Birçok dünya mutfağında kullanılan melisa gibi aromatik bitkiler hazırlanan besinlere lezzet vermesi amacı ile çokça kullanılmaktadır. Toplanan melisalar kurutularak besinlere eklenebilir ve limonda eklenerek tüketilebilir. Melisa yapraklarının yer aldığı siyah çaylar limon ile lezzetlendirildiğinde daha faydalı hale gelirken kurutulan melisa yaprakları salatalarda, et yemeklerinde ve soslarda kullanılarak tüketilebilir.

Soğuk Yara Tedavileri İçin Kullanılır: Herpes lezyonlarında işe yarayan melisa çayı genital yolla yada mikrop yolu ile bulaşan uçukların giderilmesinde etkendir. Virüslü uçukların iyileşmesinde etken olan melisa çayı soğuk yaraların tedavisinde de güçlü iyileştirme etkisine sahip.

Alzheimer Hastalığının Tedavisinde: Yapılan araştırmalar sonucunda melisa çayının nörolojik rahatsızlıklarda uyarıcı etkisi bulunur. Alzheimer hastalığının tedavisinde etken olan melisa çayı bellek gelişiminin zayıflamasını engelleyerek hafızanın güçlenmesinde yardımcı olur. Hafif dereceli unutkanlık rahatsızlıklarında melisa çayından faydalanabilirsiniz. Tabi mutlaka bu konuda doktorunuza danışmalı ve fikir almalısınız.

Melisa Çayının Diğer İsimleri Nelerdir?

Tatlı balsam – nane balsamı – mavi balsam – oğul otu melisa çayının bilinen diğer isimleri arasındadır. Yöre yöre isimleri değişiklik gösterilmektedir.

Melisa Çayının Zararı Var Mı?

Tiroit rahatsızlığı bulunanlar melisa çayı tüketiminde çok dikkatli olmalıdır. Çünkü melisa çayı tüketimi ilaçların etkisini azaltarak rahatsızlığın daha çok nüksetmesine neden olabilir.

Anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler için melisa çayı tüketimi tavsiye edilmez.

Ciddi bir rahatsızlığı bulunanlar ve düzenli ilaç kullananlar melisa çayı tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı