Şifalı Bitkiler

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanozun faydalarından en çok ülkemizde yararlanılıyor desek yalan olmaz. Bayanların her daim her şeye ekledikleri maydanozun faydaları zayıflatmaya yardımcı, kanserden koruyor, kalp sağlığını destekliyor, damar tıkanıklıklarında etkili, kemik yapısını destekliyor, cilt ve saçları besliyor. Maydanozun faydaları arasında A, B2, C, E ve K vitaminleri bulunurken sodyum, çinko, fosfor, potasyum, manganez, kalsiyum, magnezyum, demir ve bakır mineralleri bulunur. Her derde deva olarak görülen maydanozun faydalarını öğrenince sofranızdan eksik etmek istemeyeceksiniz.

Maydanozun Faydaları

Kansere Karşıdır: Yapılan araştırmalar sonucundan maydanoz bitkisinin içinde karnosol diye bir bileşen bulunur. Bu bileşen kolon, göğüs, cilt ve prostat kanserine karşı koruyuculuk içerir. Kanser hücresine karşı koruyuculuk içeren maydanoz hücre çoğalmasını engeller ve kanser hücrelerinin giderilmesinde yardımcı olur. Maydanoz tüketimini kanserden korunmasını istiyorsanız 1 çay kaşığı kurutulmuş bir iki dal taze olarak yiyebilirsiniz.

İltihaplanmalara Karşıdır: Maydanozda bulunan anti inflamatuar ve flavanoidler iltihaplanmalarla savaşır ve doğal yolla tedavi eder. Böbrek ve mesanenin taş oluşumunu engelleyen iltihaplanmaları önlemekte faydalıdır ve C vitamini sayesinde enfeksiyonlardan korunmasıdır.

Bağışıklığı Arttırır: C vitamini yüksek olan maydanoz bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak esansiyel yağlar ile destekler. Maydanozda bulunan güçlü bileşenler yaraların iyileşmesini sağlayarak vücudun iyileşme sürecin de ekstra hızlanma sağlar.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Sağlıklı Kalp İçin: Maydanoz deniz ürünlerinde kullanıldığında tuz görevi görerek tuzun verdiği zararlardan sizin korunmanıza yardımcı olacaktır. Yapılan çalışmalar sonucunda hipertansiyon riskinden sizi koruyan maydanoz kalp sağlığını onararak kalp risklerinde de önleyici etkilere sahiptir.

Kemik Sağlığını Destekler: Maydanozda yer alan K vitamini kemik dokusunu geliştirici vitamindir. Maydanozda yer alan magnezyum, D vitamini, fosfor ve kalsiyum bileşenleri kemik sağlığını önemli ölçüde arttırır. Maydanoz tüketiminde düzenli davranarak ileride oluşabilecek kemik erimelerinin önüne geçer kemik yoğunluğunda artma sağlayabilirsiniz.

Anemi Sorunları Olanlara: Demir açısından zengin olan maydanoz demir eksikliğinden kaynaklı anemi rahatsızlığında destekleyici olabilir. Yemek ve salatalara ekleyerek maydanoz tüketimi sağlarsanız sağlıklı demir alımı gerçekleştirirsiniz. C vitamini ile birleştiğinde demirin alımını arttıran maydanoz aneminin can dostudur.

Kan Damarlarını Gençleştirir: Kılcal damarların ve kan damarlarının yatışmasını sağlayan maydanoz sık, sık tüketilirse faydalarından yararlanabilirsiniz. Vücuttaki amino asit oranının azalmasını sağlayan maydanoz çok fazla kesin olmasa da birçok hastalığa karşı vücudu korumaktadır.

İshal Etkisi Bulunur: Maydanoz yaprakları, sapı hatta kökü bile tüketildiğinde kabızlık sorunu yaşayanlar için faydalı bir bitkidir. Bağırsakların etken çalışmasını destekleyen maydanozu ister direk tüketin isterseniz çay olarak için sindirimi arttırarak bağırsak sağlığını destekler.

Sindirim Sistemine Faydalıdır:

Maydanoz yemeklerde, yemekten sonra ve yemekten önce yendiğinde ve tüketildiği hazımsızlık ve sindirim sorunlarına iyi gelmektedir. lif değeri yüksek olan maydanoz sindirimi sağlıklı tutar ve müshil etkisi sağlayarak çalışmayan bağırsak sağlığını hareketlendirir.

İlginizi çekebilir: Maydanoz Yağı Faydaları

Kulak Sağlığını İyileştirir: Maydanoz yiyerek iç kulan sıvısının temizlenmesine destek verirsiniz. Mukozanın hareketlenmesini sağlayan maydanoz doğal yollarla sıvının akmasına yardımcı olur. Maydanozu taze yeşillik olarak yiyebilirken suyu da aynı başarıyı gösterecektir.

Şişkinliği Azaltır: Diüretik etkisi fazla olan maydanoz vücutta birikmiş sıvının atılımında başarılı bir rol oynar. Tuzun fazla alımı sonucunda vücut su tutar ve atılımı bir hayli zor olur. Bunun için gün aşırı maydanoz suyu içilebilir maydanozun kendini direk yenilebilir.

Böbrek Sağlığını İyileştirir: İdrar söktürmede oldukça etkili olan maydanoz böbrekleri çalıştırarak taş oluşumunu engeller. Yalnız böbreklerde rahatsızlık varsa ve tedavi görüyorsanız aşırı tüketilen maydanoz bitkisi tam tersi böbreklere zarar verebilir.

Karaciğer Sağlığını Geliştirir: Düşük kan şekeri seviyelerine ve artmış karaciğer sağlığını destekleyen maydanoz doktor kontrolünde yenebilir. Maydanoz yenilerek karaciğer sağlığı iyileştirilir ve karaciğerin temizlenmesinde etkin görev görür.

Görme Yetisini Arttırır: A vitamini eksikliğinden kaynaklı gece körlüğünü önleyen maydanozda bol oranda A vitamini bulunur. A vitamini değeri sadece gece körlüğüne değil birçok göz problemini önleyici etkilere sahiptir.

Maydanoz Suyunun Faydaları

Maydanoz suyu da maydanoz kadar etkileyici bir içecektir ve ülkemizde birçok kadın şişkinlik için ve zayıflamaya yardımcı olduğu için tüketilmektedir.

Toksin ve mikrobiklerin vücuttan hızlıca atılmasına destek veren maydanoz suyu şişkinliklerin giderilmesinde yardımcıdır.

Göz atabilirsiniz: Maydanoz Limon Kürü Faydaları

Hücre yenilenmesini destekleyen maydanoz suyu cildi besler ve yeniler.

Demir değeri yüksek olan maydanoz suyu içerek yorgunluk ve halsizlik azaltılır.

Vücutta oluşan iltihaplanmaları maydanoz suyu içerek azaltabilirsiniz.

Karaciğer yağlanması birçok sağlık sorununa iyi gelir. maydanoz suyunu gün aşırı içerek yağlanmanın azalması sağlanabilir.

Maydanoz suyunun faydalarını ayrıntılı şekilde buradan okuyabilirsiniz.

Maydanozun Zararları

Düşük tansiyon rahatsızlığınız varsa maydanoz tüketiminde ölçüye dikkat etmelisiniz.

Çok fazla maydanoz tüketimi baş ağrılarına neden olabilir. Migren yada sürekli baş ağrısı sorunu olanlar maydanoz tüketiminde dikkatli olmalısınız.

Fazla tüketilmesi kasılmalara neden olabilir.

Böbrek rahatsızlığınız varsa maydanoz tüketiminde ölçüyü hekiminizden öğrenmelisiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı