Şifalı Bitkiler

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur?

Matcha Çayının Faydaları Nelerdir? Matcha çayının faydaları son yıllarda daha çok duyuluyor. Avrupa ve Amerika’da da ün yapan matcha çayının kaynağı Japonya’dır. Japonların yeşil çay olarak nitelendirdiği matcha çayının faydaları arasında A ve C vitamini,  potasyum, kafein, L theanine gibi vücuda faydalı besinler yer alır. Yeşil çayın toplanmadan önce kurutulması ile edilen matcha çayının faydaları bir hayli fazla.

Matcha Çayının Faydaları

Enerji Verir: Kafein değeri yüksek olan matcha çayı diğer yeşil çaylarda olduğu gibi enerji düzeylerini yükseltir. Kahveye oranla daha sağlıklı bir değere sahip olan matcha çayı sabahtan içildiğinde gün boyu aktif ve enerjik olmanızı destekler.

Kanser Riskine Karşıdır: Antioksidan değeri yüksek olan matcha çayı içerek vücudun daha sağlıklı kalmasını ve serbest radikallerle savaşmasını kolaylaştırır. Antikanser etkiye sahip olan matcha çayının içimi antioksidan değeri ile içimi sürekli tavsiye edilir.

Göz atabilirsiniz: Kanserden Korunmanın Yolları

Beyne İyi Gelir: Matcha çayının daha uyanık ve konsantrasyonlu olmanızı sağlayan bileşenlere sahiptir. Beyin gelişimini destekleyen matcha çayının belleğin artmasını sağlaması ve hafızanın güçlenmesinde yardımcı olması dışında odaklanmayı da arttırdığı biliniyor.

Yaşlanmayı Yavaşlatır: Japonyada en çok  tüketilen içeceklerin başında gelen matcha çayı yaşlanmanın önüne geçiyor diyebiliriz. Nüfusun çok olduğu ve uzun yıllar yaşamaların sebebi olarak gördükleri matcha çayını büyük küçük herkes tüketiyor. Ciltte birçok deformasyonu onaran matcha çayından günde 1 bardak içerek vücudunuzun daha sağlıklı olmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Kalori Yakar: Siyah çay  yerine içebileceğiniz matcha çayının metabolizmanızı iki kat hızlandıracağını unutmayınız. Matcha çayı spor öncesinde, sabahları direk kalktığınızda ve enerjik olmaya ihtiyaç duyduğunuzda içebileceğiniz zayıflamaya yardımcı süper içecekler arasındadır.

Kolesterolü Dengeler: Bu konuda kesinleşmiş tam bir bilgi olmasa da matcha çayı tüketenlerin tüketmeyenlere oranla kötü kolesterolde düşüş olduğu gözlenmiştir. İyi kolesterolü yükselten matcha çayı kötü kolesterolünde azalmasında yardımcı oluyor.

İlginizi çekebilir: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Matcha Çayı Nerede Bulunur?

Matcha çayını güvendiğiniz aktarcılardan satın alabileceğiniz gibi bazı organik ürün satan Pazar ve marketlerde de rahatlıkla bulabilirsiniz.

Matcha Çayının Fiyatı Nedir?

Ülkemizde yetişmeyen ve ithal edilen matcha çayının fiyatı diğer doğal ürünlere göre biraz daha pahalıdır. 50 gramını 20 TL gibi bir rakama alabileceğiniz matcha çayının faydalarını gördüğünüzde verdiğimiz paranın değdiğini düşüneceksiniz.

Matcha Çayı Nasıl Yapılır?

Matcha çayı diğer bitki çayları ile aynı düzenle yapılmaz. Bunun için aldığınız yere nasıl yapabileceğiniz sorabileceğiniz gibi bizim vereceğimiz yöntemle de matcha çayınızı hazırlayabilirsiniz.

1 bardak kaynamış suyu ayırın ve matcha çayından 1 çay kaşığı alıp boş bir bardağa ekleyin. Üzerine çok az su ilave edip bir süre karıştırın ve daha sonra kalan suyu karıştırarak ekleyin.

Matcha Çayı İle Karışımlar

Soğuk Olarak: Shake’nizin içine ekleyeceğiniz 2 çay kaşığı matcha çayı gün boyu enerjik olmanıza yardımcı olacaktır.

Smoothie Yapımı: Yarım bardak yağsız yoğurt – 1 çay kaşığı matcha çayı ve 2 kaşık bal ile karıştırın. Üzerinde yarım bardak buzlu su ekleyip karıştırın.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı