Şifalı Bitkiler

Marulun Faydaları Nelerdir?

Yeşil yapraklı sebzelerin kralı olarak bilinen marul antioksidan deposu olması ile bilinir. Uzun yıllardır tüketiminden faydalanılan marul salatalara kullanılırken sadece aperatif olarak çok tercih edilen bir besindir. Kök sebzesi olan marul uyku sorunlarına, kilo vermeye, kanserin önlenmesi, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve anksiyete gibi birçok sağlık sorununu önlemede yardımcı olur. Marulun faydaları ile birlikte A, B6, C, E ve K vitaminler bulunan marulda, çinko, sodyum, potasyum, fosfor, magnezyum, demir ve kalsiyum mineralleri bulunur.

Marulun Sağlığa Faydaları

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Kilo vermek için tüketilmesi gereken marulun 1 porsiyonunda 5 kalori bulunur. Düşük kalorili olan marul mikrobesin desteği sağlayarak vücuttaki eksikliklerin giderilmesini sağlar. Yağ oranı düşük olan marul da su oranı oldukça fazladır ve öğle ve akşam yemeklerinde iyi bir yan alternatiftir. Hatta marulu acıktığınızda 2 – 3 dal koparız yerseniz açlık oranını hafifletirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hızlı Zayıflatan Diyetler Nelerdir?

Beyin Sağlığını Teşvik Eder: Beyinde nöronal hücrelerin hasar görmesi Alzheimer gibi ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkartır. Marul tüketerek beyin için gerekli bileşenlerin bir kısmı karşılanabilir bu sayede hücre ölümlerine ve hasarlarına kalkan oluşturmayı başarabilirsiniz. Omega 3 açısından zengin olan marul ileride yaşla birlikte oluşabilecek hafıza problemlerinin semptomlarını oldukça azaltır.

Kalbi Güçlendirir: Folat değeri bulunan marul atardamarları güçlendirip kan damarlarının zarar görmesini engeller. A ve C vitamin değeri yüksek olan marul kan akış hızını arttırmada başarılıdır ve olası kalp krizi risklerini önler. Sağlık için bir diyet uyguluyorsanız listenizde mutlaka marula yer veriniz. İyi kolesterolü destekleyen marul kötü kolesterolün de azalması için savaşır.

Kanserle Savaşır: Japonya da marul tüketimi bir hayli yaygındır ve kanser türevlerinden mide kanseri riskinin azalmasında büyük rol oynadığı bilinir. Dünya Kanser Araştırma biriminde yapılan incelemelere göre marul gibi nişasta içeren sebzelerin yemek borusu, mide ve ağız kanserlerine karşı koruma sağladığı bulunmuş.

Şeker Hastası İseniz: Marul gibi yeşil sebzelerin tip 2 diyabet riskine karşı koruma içerdiği tespit edilmiştir. Kan şeker seviyesini dengede tutan marul düşük glisemik indekse sahiptir. Anti diyabetik olarak bilinen marulu diyabet rahatsızları diyet listelerine ara ara eklemelidir.

Göz atabilirsiniz: Şeker Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Göz Bakımı Sağlar: Omega 3 ve antioksidan deposu olan marul göz bakımı sağlayan popüler yiyeceklerden biridir. Tavşanlarında beslenmelerinde ve göz sağlığında havucun yanında marulun katkısı oldukça yüksektir. Marul yiyerek olası makula dejenerasyonundan katarakt rahatsızlığından ve görme yetisini geliştirmesinde dolayı gün içinde tüketilebilir.

Sindirim Sistemini Çalıştırır:

Lif değeri yüksek olan marul sindirimin çalışması gereken bileşen desteğini sağlayarak kabızlık ve ödem gibi şikayetlerin azalmasında yardımcı bir besindir. Sağlıklı bir sindirim sonucu sağlıklı bağırsaklarda kendiliğinden oluşur.

Uykusuzluk Çekiyorsanız: Maruldaki bileşenler sinir sistemi sağlığını etkileyerek uyku sorunlarını giderir ve uykuya geçişi kolaylaştırır. Özellikle yatağa girdiğinizde saatlerce uykuya geçişte zorluk çekiyorsanız birkaç marul yiyerek bu durumu kolaylaştırabilirsiniz. Ortaçağdan beri bu amaçla tüketilen marul sakinleşmenizi de sağlayacaktır.

Kemikleri Geliştirir: A, C ve K vitaminleri içeren marul kolajen üretimi için gerekli vitaminlerdir. Kemik oluşumunda önemli bir yere sahip olan kolajen desteği bağ dokularını ve kemik yapısını güçlendirir. Vücutta A vitaminin eksik olması kemik hücre eksikliğine C vitaminin eksik olması yaşlanmada oluşabilecek kemik rahatsızlıklarına neden olacağı için marul yiyerek eksikliği bir nebze azaltabilirsiniz. Bunun dışında marulda yer alan K vitamini kas dokusunun da gelişmesini sağlayan vitaminlerin başında gelir.

Bağışıklık Sistemi İçin: A ve C vitaminleri bağışıklığı destekleyen vitamin grubundadır. Tam bir araştırma yapılmasa da bağışıklık için gerekli vitaminlerin var olması bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlayacağını değiştirmez.

Anemi Rahatsızlığında: Demir içeriği yüksek olan marul anemi rahatsızlıklarının önlenmesinde yardımcı olur. Vücudun demir eksikliği yaşaması kansızlık başta olmak üzere birçok rahatsızlığın görülmesine neden olabilir.

Sağlıklı Cilt İçin: A ve C vitamini ve potasyum minerali sağlayan marul cildin nemlenmesini sağlarken erken yaşlanmanın ve kırışmanın da önüne geçmektedir. Güneşin verdiği zararlı ışınlara karşı cildi koruma altına alır ve ciltte birikmiş toksinlerin atılımını hızlandırır.

Saçları Besler: K vitamini ve demir minerali sayesinde saçların güçlenmesinde son derece faydalı bileşenlere sahiptir. Demir eksikliği sonucunda oluşan güçsüz saçlar demir takviyesi yapıldıkça artar ve sağlıklı saç oluşumunu destekler.

Marulun Zararları

K vitamin kan inceltici bir görev üstlendiği için kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar marulun aşırı tüketiminden kaçınmalıdır.

Hamile ve emziren bayanlar için faydaları bir yana aşırı tüketimde yan etkilerin oluşup oluşmayacağı konusunda çok bir bilgi yok. Bu nedenle herşey gibi marulda ölçülü tüketilmeli.

Besin alerjiniz varsa marul tüketmekte alerjinin artmasına neden olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı