Genel Sağlık

Mantar Enfeksiyonları ve Çeşitleri

Mantar enfeksiyonları deri hastalıkları arasında en fazla karşımıza çıkan hastalık olmaktadır. Üstelik bu rahatsızlık çok uzun yıllar öncesinde de vardı. Mantar enfeksiyonları tedavi edilmediği taktirde hastalara büyük zararlar verebilmektedir. Tek bir çeşidi bulunmaz birden fazla tipi bulunan bu hastalığın tiplerini incelemeye geçelim.

Ayaklarda Oluşan Mantar Enfeksiyonu

Ayakların parmaklarının arasında meydana gelen bu deri enfeksiyonu en fazla görülen mantar türleri arasında yer almaktadır. Belirtileri ise kaşıntı, soyulma, renkte değişim, kızarıklık olmaktadır. Şayet ciddiye alınmaz ise enfeksiyona dönebilme tehlikesi bulunur. Ayağın belirli bir kısmında oluşan bu mantar kaşıntı yapar böylece ayağın diğer kısımlarına kolayca yayılabilir. Ayak bakımına ve vücut temizliğine dikkat edilerek, bir uzmana başvurup doktorun verdiği ilaçları düzenli biçimde kullanmak ile tedavi edilmektedir. Bu rahatsızlığı önlemek adına pamuklu çorap tercih edilmeli, ayakların temizliği iyi yapılmalı ve ayağı sıkan, hava almasını önleyen ayakkabılardan uzak durulmalıdır.

Saç Mantarı Enfeksiyonu

Saç mantarı enfeksiyonu diğer adı ile saç kıran olarak adlandırılmaktadır. Sıklıkla temizliğine dikkat edilmeyen kişisel araç ve gereçlerden geçmekte olup en çok berber, kuaför gibi bu tip malzemelerin çok kullandığı yerlerden bulaşmaktadır. Lokal kellik, saç derisinde kaşıntı, saçların dökülmesi gibi sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca yüz bölgesinde olan sakal ve bıyıklarda da görülebilir. Kişi bu enfeksiyondan şüphe duyduğu zaman hemen bir uzmana giderek tedavi olması gerekmektedir.

Göz atabilirsiniz: Saç Dökülmesini Önleyen Yağlar

Bu enfeksiyon başka yerden bulaşarak geldiği için özellikle saçların temizliğine dikkat etmek, gidilen berber ve kuaför gibi yerlerde olan aletlerin temizliğinin iyi yapıldığından emin olmak gerekmekte. Gittiğiniz yer kullanılan bir aleti temizlemeden ve hijyenini sağlamadan başka bir kişide kullanıyor ise o yere bir daha gitmemenizi tavsiye ederiz.

El Mantarı Enfeksiyonu

Ayaklarda olduğu gibi ellerde de mantarlar olabilmekte. Mantarlar zaten ışıktan uzak nemli yerleri severler bu yerlerde kolayca üreyebilmekte ve kaşıntı yaparak yayılabilmekteler. Ellerin parmak aralarına görülebilmektedir. Uzun zaman ellerinizin suda kalıyorsa bu mantar türü sizde olabilir ve kızarıklık ile kaşıntı olarak kendisini belli eder. Uzun zaman ellerinizi suda bırakmayın ve sudan çıkınca elleri ve parmak aralarını iyice kurulamayı ihmal etmeyiniz.

Genital Mantar Enfeksiyonu

Bu enfeksiyon türü sadece kadınlarda meydana gelen bir hastalıktır. Ancak dışarıdan bir şekilde bulaşma olasılığı bulunmaz. Kadın vücudunda var olan mantarların bazı nedenlerden dolayı aktif olması sonucunda meydana gelen mantar çeşidi olmaktadır.

Kendisini aşırı akıntı ve kaşıntı ile belli eder. Vücut ısısı artınca var olan kaşıntıda bir artış meydana gelir. Bazen ise şiddetli yanmalara neden olabilmektedir. Tedavi edilmediği taktirde kronikleşme tehlikesi bulunmakta olup bu tip durumdan şüphelenen kadınlar bir uzmana giderek muayene olmalı ve tedavisi yapılmalıdır.

Diğer mantar enfeksiyon türlerinde olduğu gibi önlem amaçlı genital bölge iyi temizlenmeli, her zaman pet kullanımı, prezervatif, sentetik yapıda iç çamaşırı, kokulu olan tuvalet kağıtlarının kullanımlarından uzak durmak gerekmektedir.

Tırnak Mantarı Enfeksiyonu

en çok görülen bölge ayak tırnakları olmaktadır ayrıca görüntü bakımından kişiyi rahatsız ederken acıda vermektedir. İlk belirtisi tırnaklarda meydana gelen renk değişimleridir. Kişi bunu anlamaz ise zaman geçtikçe tırnağın üzerine dağılarak yayılmaktadır. Tırnaklarda bir renk değişimi ve mat bir görüntü tespit ederseniz hemen bir doktora başvurunuz. Tedavi edilmeyen tırnak mantarları bazen tırnakların tamamı ile çıkmasına neden olabilmektedir.

Hemen tedavi edilemezken tedavisi uzun süren bir rahatsızlıktır. Ancak bu tedavi aşamasında acı ve ağrıdan dolayı hastalar genelde cerrahi müdahale yöntemini tercih etmektedirler. Yine diğer mantar enfeksiyonu tiplerinde olduğu gibi temizliğe dikkat edilmelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı