Şifalı Bitkiler

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Mandalina vitamin deposu olan kış meyvesidir. Kalori oranı düşük olan mandalina diyet listelerine eklenebilir. Mandalinanın faydaları ile birlikte A, C ve E vitaminleri, karbonhidrat, potasyum, folad bakır ve kalsiyum mineralleri dışında lif ve protein içerir. Her meyve gibi besleyici özelliği çok olan mandalinadan yediğinizde hangi faydalardan yararlanılabileceğinizi görelim.

Mandalinanın Faydaları

Antioksidan Zengini: Antioksidan değeri yüksek olan mandalina vücutta oluşan iltihaplanmaların önüne geçer. Vücutta yer alan gereksiz toksinlerin ve serbest radikallerin önlenmesinde destek olan mandalina sağlıklı gelişim için tüketilmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: C Vitamini Faydaları Nelerdir ?

Göz Sağlığına İyi Gelir: Mandalinayı düzenli tüketerek ileriki yaşlarda oluşabilecek katarakt sorunları ve makula dejenerasyonunu önlemede yardımcı olur. İleriki yaşlarda oluşabilecek görme yetisinde azalma yaşamak istemiyorsanız A ve C vitamini bol olan mandalinadan yemelisiniz.

Kemikleri Güçlendirir: Mandalinada bulunan potasyum ve C vitamini bulunması kemik sağlığının güçlenmesini destekler. Kemik sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız taze sıkılmış mandalina suyu ve sade mandalinayı düzenli şekilde yemelisiniz.

Demirin Emilimini Arttırır: Demir eksikliğinde vücut halsiz ve yorgunluk hisseder. Bunun dışında demir eksikliği bulunan kişilerde gözaltlarında koyu renk halkalar oluşturacaktır. Mandalina tüketmek vücudun aldığı demir miktarının emilimini kolaylaştırarak demir seviyenizi yükseltecektir.

Diyabetin Önlenmesi: Üniversitede yapılan araştırmalar sonucunda mandalinanın içeriğinde bulunan bileşenler yağ üretimini azaltmada ve yağların parçalanmasında etkilidir. Diyabet 2 hastalığında önemli bir yer alan yağlanmanın önüne geçtiği için mandalina sınırlı sayıda tüketilmesi gerekir.

İlgili konumuz: Diyabet Nedir? Tipleri ve Belirtileri Nelerdir?

İnme Riskini Azaltır: Potasyum barındıran mandalina kan pıhtılaşmasını önleyerek inme rahatsızlıklarının önüne geçer. Mandalina tüketen kişiler inme rahatsızlığına yakalanma riskini %19 oranında azaltacaktır.

Obeziteden Korur: Kış aylarında diyet listeme az kalorili ne eklesem diye düşünmeyin. Mandalina tam bir ara öğün meyvesi ve atıştırmalıktır. Lif oranı yüksek olan mandalina yağ yakmada başarılı ve tok kalmanızı sağlayacaktır. Mandalina aynı zamanda stresin yaptığı kilo sinirini de alacaktır.

Kanserden Korur: Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda mandalinanın meme kanserinden ve lösemiden vücudu uzak tuttuğudur. Fakat bu araştırmalar hayvanlar üzerinde yapıldığı için insan üzerinde tam bir sonuç bulunmamaktadır.

Kasları Güçlendirir: Spor yapıyorsanız kas sağlığınız için mandalina tüketmelisiniz. Potasyum içeriği olan mandalina kas hasarlarında ve kas gelişiminde destekleyicidir.

Sindirimi Rahatlatır: Yemeklerden sonra çoğu kişide soda içmek rahatlatıcı etkisinden dolayı alışkanlıktır. Mandalinada soda gibi etkiye sahiptir ve hazımsızlığa iyi geldiği gibi yenen besinlerin sindirimini rahatlatacaktır.

Bağışıklık Sistemi: C vitamini değeri yüksek olan mandalina, soğuk algınlıkları, grip ve ateş semptomlarına iyi gelecektir. Kış hastalarına kolay yakalanmayı azaltan mandalina yaşam kalitenizi arttıracaktır.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Stres ve Kaygı Azaltır: Mandalina sadece içeriğindeki besinler sayesinde ruh halinize iyi geleceği gibi kokusu da stres ve kaygılarınızı azaltacaktır. Stresli bir günün sonunda mandalina yiyebilirsiniz.

Mandalinanın Saça Faydaları

Mandalina tüketmek veya mandalina içeren ürünleri banyoda kullanmak saç sebumunun artmasında etkilidir. Saç derisini nemlendiren mandalina yağlı saçların sebum seviyesini dengede tutar.

Saç büyümesine destek veren mandalina saçlarını ileriki yaşlarda boyamak istemeyen kişiler için tavsiye edilir. B12 vitamini içeren mandalina saç dökülmelerinin de azalmasına yardımcı mineraller barındırır.

Mandalina tüketmek saçların sağlıklı ve parlak görünmesine destek verir. Demir içeren mandalina hacimli saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Mandalinanın Cilde Faydaları

Antiseptik özelliği olan mandalina cilt altında oluşan mikropların ve toksinlerin azaltılmasında faydalıdır. Bu sayede akne ve sivilce problemleri için tedavi edici özelliği bulunur.

Mandalina tüketimi kanın temizlenmesini sağlayarak cilt dokusunun iyileşmesine yardımcı olur.

Mandalina Suyunun Faydaları

Sabah kahvaltılarında çay yerine lezzetli mandalina suyunu tüketebilirsiniz.

Beynin gelişimini sağlıklı tutan mandalina sinir sistemini düzenler ve hafızayı güçlendirir.

Mandalina gibi mandalina suyu da bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlar.

Saç gelişimini ve köklerini güçlendirir.

Mandalina öksürük ve kış hastalıklarından korur.

Ciltte oluşan yara ve hasarlara iyi gelir.

Vücudun demir seviyesini mandalina arttırır.

Mandalina Kabuğunun Faydaları

Mandalina kabuğunun kokusu dışında faydaları olduğunu biliyor musunuz?

İç organların daha aktif işleyişini sağlayarak hasarlı dokuları onarır.

Yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir.

Mandalina kabuğunun yaydığı koku stres ve kaygının azalmasını destekler.

Mandalina kabuğu ile çay hazırlayabilirsiniz. Bu çay kolesterolün azalmasına yardımcı olur.

Serbest radikallerin vücuttan atılımını kolaylaştırır.

Bağırsakların çalışmasını sağlayarak sindirimi rahatlatır.

Mandalinanın Zararları

Mandalinanın kendiside suyu ve kabuğu da faydalıdır. Fakat aşırı tüketimi sonucunda vücutta yan etkilere neden olabilir.

Mandalinaya alerjiniz var ise mandalina suyu, mandalina kabuğu ve mandalinadan yapılan koku ve ürünlerde alerjik etki oluşturabilir.

İkiye ayrılan uzman doktorlar hamilelikte faydalı olduğunu ve zararlı olabileceğini savunuyorlar. Bu nedenle hem doğum doktorunuza danışmalı hem de kararında tüketilmelidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı