Genel Sağlık

Makatta Darlık Nedir? Nedenleri ve Tedavisi ?

Makatta darlık anüs iç yüzeyinin ameliyatlar soncunda ve çeşitli nedenlerle çapının küçülmesi, elastiki özelliğini kaybetmesi ve makat kanalının küçülmesidir. Tıp alanında makat daralmasına “anal stenoz” denir. Normal şartlarda makat kanalının genişliği 3cm., gevşemiş hali 5 ila 9 cm. arasında ve en dar kasılmış hali ise 2,5cm.’dir (Yetişkin bireyler için). Elastikilik özelliğini kaybetmiş, makat kanalında kasta büzüşme sebebiyle kanama, dışkılamada zorlanma, dışkı ve gaz kaçırma, dışkılama güçlüğü gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunların artması makatta daralma sorunu bireyleri sosyal ve psikolojik olarakta  baskılamaktadır. Hastalığın tanısı ve tedavisi, hasta iyi dinlenir ise çok kolay tanı konulabilir ve doğru bir tedavi yöntemi uygulanabilir.

Makatta Darlık Hangi Durumlarda Olur?

Makat darlığı genellikle ameliyatlar sonrasında görülmektedir. Bu ameliyatlar;

Hemoroid Ameliyatları:

Hemoroid ameliyatları sonrasında %90 oranında makat darlığı sorunu gözlenmektedir.  Ameliyat sonrasın da %2 ila %4 arasında makat kanalında daralma görülmektedir. İleri seviye hemeroid ameliyatlarında ise bu daralma %5-%9 seviyelerine çıkmaktadır. Longo tekniği ile yapılan ameliyatlarda dikiş makat kanalının girişine atılırsa makat darlığına yol açabilir. Bu daralmalar sonucunda hastalarda sürekli ıkınma hissi ve tıkayıcı biçimde dışkılamaya sebep olur.

İlginizi çekebilir: Hemoroid Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri?

İltihaplı Bağırsak Ameliyatları:

Kalın bağırsağın makat dışında kalan tüm yapısının alınması nedeniyle ince bağırsağın makata kanalına bağlanması sonucunda makatta darlığa sebep olmaktadır.

Rektum Kanseri Ameliyatları:

Bağırsak devamlılığının tekrar sağlanabilmesi için kalın bağırsak ve makat kanalına tekrar birleştirme yapılır. Bu ameliyat sonucunda makata kanalında %10 ile  %30 arasında daralma görülmektedir.

Makat daralmasına yol açan diğer hastalıklar ise;  Makat çatlağı, makat fistülü ameliyatı, makata yaralanmaları, kronikleşmiş diare, makat tüberkülozu, makat kanseri, kronik dışkı gevşetici ilaç kullanımı, iltihablı bağırsak hastalığı, ışın tedavileri, çikolata kisti, makatta kasılma rahatsızlığı (anismus), makat siğillerinin yakılması, melanom ve lenfoma tümörleri, rektovajinal fistül ameliyatı, makatta görülen cinsel rahatsızlıklar, makat kası onarım ameliyatları makat darlığına sebebiyet vermektedir. Ayrıca bebeklerde doğuştan görülen makat darlığı rahatsızlığı vardır.

Ameliyatlar sonrasında makat darlığının oluşmasını önlenmek için en başta ameliyatların deneyimli cerrahlar tarafından yapılması gerekmektedir. Makat kanalında bulunan dişli çizgiye fazla dikiş atılmaması, makat dışında sağlam doku adacıkalarının bırakılması, makatta yaralanma yapılmaması büyük oranda makat darlığının önüne geçmektedir.

Makat Darlığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

 • Gaz
 • Kabızlık
 • Sancılı Dışkılama
 • Dışkılamanın tam yapılamaması
 • Dışkıda incelme
 • Dışkılama sırasında güçlük çekmek
 • Karın bölgesinde ağrı ve şişkinlik
 • Makatta kanama

Makat darlığı hastalığının tedavisi kolorektal cerrahi ve proktoloji alanında çalışma yapan genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır.

Makat darlığı 3 gruba ayrılır.

I Grup: Dışkıda incelme ve makat çapında daralma mevcuttur.

II Grup: Sancılı dışkılama, dışkıda incelme, dışkılama güçlük çekmek ve makat etrafında yaralar mevcuttur.

III Grup: Makatta etrafında yaralar, makatta kanama, dışkıda incelme, çok ağrılı dışkılama mevcuttur.

Makat Darlığı Sorununda Yapılan Tetkikler

 • Defekografi
 • Balon atılım testi
 • Detaylı makat muayenesi
 • Kolonoskopi
 • Anoskopi
 • Anorektal manometri
 • Anorektal MRG
 • Bilgisayarlı tomografi

Makat darlığının ameliyatsız tedavisi mümkün mü?

Makat darlığının tedavisinde lif tüketimi, dışkı gevşetici ilaçların yanı sıra, belirli aralıklarla hegar dilatörü veya parmakla genişletme çalışması yapılabilir.

Makat darlığı ameliyatı ile makat darlığı rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.İki yöntem uygulanmaktadır. Bunlar mukozal ilerletme flebi yöntemi ve anoplasti yöntemidir.  Bu ameliyatlar sonucunda makat darlığı tedavisinde %64 ile %100 arasında başarıya ulaşılmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı