İLAÇLAR

Lroxyl Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Lroxyl kullanımı depresyon tedavisi içindir. Depresyon belirtileri Lroxyl ile giderilebilir. Hastaların yaşlı, halsiz ya da genç olması halinde dozların değiştirilmesi gerekebilir. Eğer ilacı kullanmak isteyen kişide üriner retansiyon, hiper tiroidizm öyküsü varsa, bu kişilerin çok dikkatli olması gerekir. Hastaların aynı anda trisiklik anti depresan kullanmaları halinde, düzenli olarak gözlem altında olmaları gerekir. Özelllikle kardiyak fonksiyonlar ve serebral fonksiyonlar özel dikkate değerdir. Lroxyl hamile kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Emzirme sırasında da ilacın kullanılmaması gerekir.

Lroxyl Kullanımında Yan Etkiler Nelerdir?

Lroxyl kullanımında yan etkiler arasında ağız kuruluğu, baş dönmesi, kabızlık, taşikardi ve inrtaoküler basınç artması yer alır. Bu yan etkiler çoğunlukla ilacın kullanılmaya başlandığı ilk bir iki gün içinde kendini gösterir. Yan etkiler zamanla hafifleyerek sonra tamamen ortadan kalkarlar. Lroxyl kullanan yaşlıların ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı oldukları tespit edilmiştir. Bu nedenle yaşlıların daha düşük dozda başlamaları gerekmektedir. Nadiren görülen yan etkiler arasında deri döküntüleri, tremor, cinsel fonksiyonda değişiklik, baş ağrısı ve idrar retansiyonu yer alır.

Lroxyl Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Lroxyl kullanımında dikkat edilmesi gerekenler başında ilacın etken maddesine alerjinizin olması halinde kesinlikle ilacın kullanılmaması gelmektedir. İlaç beyinde dengesiz hale gelerek depresyona neden olabilecek kimyasalları etkileyen özelliğe sahiptir. Özellikle endojen depresyon tedavisinde kullanılır. İlaç kullanımında özellikle 24 yaşın altındaki kişilerin yakından izlenmesi gerekir. Çünkü ilacı kullanmaya başlanılan ilk 2 3 içinde kişilerde intihar düşünceleri artabilir.

Şeker hastalığı olan, koroner kalp hastaları, kalp ritim bozukluğu olanlar ve daha önce kalp krizi geçirmiş kişilerin muhakkak ilaç kullanmadan önce doktorlarını bilgilendirmeleri gerekmektedir. Eğer karaciğer hastalığınız ciddi ise ve kalp ile ilgili problem yaşıyorsanız, ilacı kullanmanız tavsiye edilmez.

Reaccutane Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Lroxyl’in Diğer İlaçlar ile Birlikte Kullanımı

Lroxyl’in diğer ilaçlar ile birlikte kullanımında çok dikkatli olmak gerekir. İkacın MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanılmaması gerekir. Daha önceden MAO inhibitörleri türünden bir ilaç kullandıysanız, bu ilacı en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamak gerekir. Tedaviye başlamadan önce konu hakkında mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. Tedavi süresi boyunca alkol almayın. Alkol alındığı zaman ilacın yan etkileri daha çok artar.

Eğer ilacı kullanmaya başladıktan sonra aşağıdaki durumlardan bir tanesi söz konusu olursa hemen doktorunuza başvurun:

 • Fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetmek,
 • Huzursuz,
 • Saldırgan,
 • Heyecanlı,
 • Telaşlı,
 • Alıngan,
 • Uyku sorunları,
 • Panik ataklar,
 • Ruh halinde değişiklikler,
 • Kendine zarar verme gibi davranışlara sahip olma.

Lroxyl Kullanımında Tedavi Sonuçları Ne Zaman Alınır?

Lroxyl’in kullanımında tedavi sonuçlarını almak için en az ilacı kullanmaya başlamanız üzerinden 4 hafta geçmesi gerekir. En kısa sürede en etkili sonuçları almak için ilacın düzenli olarak kullanılması gerekir. İlacı kullanmaya başlamanızın üzerinden 4 hafta geçmesine rağmen herhangi bir etki alamadıysanız doktorunuza durumla ilgili bilgi vermeniz gerekir. Doktora danışmadan kesinlikle ilacı almayı bırakmayın. Doz değişimi yapmayın. Eğer ilacın kullanımı aniden bırakılırsa, yan etkiler ile karşılaşılır. İlaç kullanırken düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle ilacı kullandığınız süre boyunca dikkat gerektiren aktivitelerden uzak durun.

Kimler Lroxyl Kullanmamalı?

Lroxyl kullanmaması gereken kişiler başında 12 yaşın altındaki çocuklar gelir. 18 yaşın altındaki gençlerde ilacın doktor denetiminde kullanılması gerekir. Hamileler ve emzirme dönemindeki annelerin de ilacı kullanmaması gerekir. İlaç kullanmak isteyen kişinin araç ya da makine kullanmak gibi dinç olmasını gerektiren aktiviteleri yapması gerekiyorsa, ilacı kıllanmaması gerekir.

Eğer ameliyat olmak gibi bir durumunuz varsa ya da diş tedavisi olacaksanız, mutlaka hem doktorunuzu hem de diş hekiminizi konu hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Ameliyat öncesinde ilaç kullanımını belli bir süre için durdurmanız sizden istenebilir.

Lroxyl’in Dikkatli Kullanılması Gereken Durumlar Nelerdir?

Lroxyl’in dikkatli kullanılması gereken durumlar başında kan hastalıkları gelir. İlacın kullanımı sırasında çok dikkatli olunması gereken diğer durumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Göz basıncında artış olması durumunda,
 • Karaciğer ya da kalp damar hastalıkları,
 • Şizofreni ve manik depresyon gibi diğer hastalıklara sahipseniz,
 • İdrar yapmakta zorlanıyorsanız,
 • Prostat büyümeniz varsa,
 • Tiroid bezlerinizde aşırı çalışma söz konusuysa,
 • EKT görüyorsanız,
 • Havale ya da sara öykünüz varsa.

İlacı kullandığınız sırada anestezi uygulaması yapılması, düşük tansiyona sahip olmak, kalp atım düzensizliği riskin artmasına neden olur. Eğer diş işlemleri için bile olsa anestezi almanız gerekecekse, mutlaka doktorunuzu durum hakkında bilgilendirmeniz gerekir.

Lroxyl Kullanımı Nasıl Olur?

Lroxyl kullanımı için daima hekiminizin sözünü dinlemeniz gerekir. Emin olmadığınız bir durum olması halinde doktorunuz ya da eczacınıza mutlaka danışmalısınız. Önerilen başlangıç dozu yetişkinler için günde 3 kez 1 drajedir. Lroxyl dozu hekimin gerekli görmesi halinde kademeli olarak aktarılabilir. İdame dozu genellikle günde 2 ile 4 arasındadır. İlaç, akşamları ya da yatmadan hemen önce verilebilir. İlaç kullanırken kesinlikle alkollü içeceklerin alınmaması gerekir. İlaç ağız yoluyla alınmalıdır. İlacı yutarken bir bardak su için. 12 yaşından küçüklerin bu ilacı kullanması sakıncalıdır. Yaşlı bireylerin ilacı kullanmaya başlarken daha düşük doz almaları gerekir. Bu kişiler günde 3 kez 10 mg doz alabilirler. İdame tedavisi için toplam doz, tercihen yatmadan hemen önce verilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı