Şifalı Bitkiler

Limon Otunun Faydaları Nelerdir?

Limon otunun faydalarından limon kullanılabilecek her alanda yararlanılmaktadır. Limon otunun faydaları arasında uykusuzluk, anksiyete, solunum bozuklukları, cilt sağlığını destekleme, bağışıklık sistemini güçlendirme, sinir sistemini iyileştirme, diyabet rahatsızlıkları ve ağrılı durumlarda faydalanılabilir. A, B ve C vitaminlerine sahip olan limon otunun faydaları arasında, potasyum, çinko, kalsiyum, magnezyum, fosfor, bakır ve manganez mineralleri bulunur.

Limon Otunun Faydaları

Kolesterol Düşürücü: Kolesterol seviyelerini dengeleyen limon otu tüketimi iyi kolesterolü desteklerken kötü kolesterolün düşmesinde etkendir. Kan damarlarında likitin birikimini engelleyen limon otu kalp rahatsızlıklarını önlerken kan akışını düzenler ve kardiyovasküler rahatsızlıklara iyi gelir.

Göz atabilirsiniz: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Böcekleri Kovmak için: Doğal olarak böceklerin giderilmesi için kullanılan limon otu böcek sokmalarına da iyi gelir. Böcekten kaynaklı sıtma gibi rahatsızlıkların önlenmesinde de limon otu kullanılabilir. Böceklerin giderilmesi için böcek girebilecek alanlara limon otu kullanabilirsiniz.

Vücudu Temizler: Diüretik etkisi bulunan limon otu vücudun temizlenmesini ve toksinlerin atılmasını sağlar. Detoks etkisi bulunan limon otu kullanımı bakterilerin giderilmesini sağlayarak idrar yolu vücuttan virüsleri uzaklaştırır.

Mutfak Kullanımı: Asya mutfağında çok kullanılan limon otu körilerde, çorbalarda ve çay olarak içeceklerde kullanılabilir. Fırınlanmış ürünlerde de kullanılabilen limon otu et ürünlerinde de pudinglerde de kullanılmaktadır.

Kanser Riskine Karşı: Limon otu sağlıklı hücrelerin korunmasını sağlarken kanserden hasar görmüş hücrelerinde onarılmasına yardımcıdır. Cilt kanseri tedavisinde faydası kanıtlanan limon otu kanser hücrelerinin büyümesini engellerken meme kanserinden de vücudu koruduğu gözlemlenmiştir.

Vücut Kokusunu Önler: Limon otu vücutta biriken bakteri ve mantar enfeksiyonlarının önlenmesinde yardımcı olur. Antibakteriyel ve antimikrobiyal etkisi sayesinde vücutta bakteri üretimini azaltması sonucu deodorant etkisi sağlayarak kokuların azalmasına yardımcıdır. Ayak kokusuna da iyi gelen limon otu akşamdan ayaklara sürülerek uygulanabilir.

Kilo Vermeye Yardımcıdır: Limon otunun obezite ile mücadelede tavsiye edilir ve kilo alımını önlediği bilinmektedir. Metabolizmanın artmasına yardımcı olan limon otu vücuttaki yağ asitlerini azalmasına yardımcı olarak yağ birikimini engeller.

İlginizi çekebilir: Kilo Vermek İçin Kişiye Göre Deneyebileceğiniz Diyetler

Mide Sorunlarını Azaltır: Limon otunun kendiside limon otunun yağı da mide hassasiyetine iyi gelmektedir. Mide yaralarına iyi gelen limon otu besini sindirimi onarırken bağırsak sağlığına da iyi gelir ve kabızlık ve ishal gibi mide mikroplarından doğan rahatsızlıklara iyi gelir.

Uykusuzluk İçin İyidir: Uyku kaslarını gevşeten limon otu sinirlerin sakinleşmesini sağlayarak uyku döngüsüne iyi gelmektedir. uyku süresini uzatan limon otu stresten dolayı uykuya dalamayanlar için tavsiye edilmektedir.

Şişkinliği Azaltır:

Vücudun su tutmasını engelleyen limon otu bitkisi ödem ve şişkinliklerin azaltılması için kullanılabilir. Tıkanıklıkların temizlenmesinde yardımcıdır ve şişmeleri azaltmak için tavsiye edilir.

Solunum Bozukluklarında: Üst solunum yollarının rahatlasmasını sağlayan limon otu solunum sorunlarından kaynaklı öksürük ve grip gibi hastalıklarında iyileşmesine yardımcıdır. C vitamini değeri yüksek olan limon otu mukozaları rahatlatarak hırıltılı solunum bozukluğuna iyi gelir.

Cilt Sağlığını Onarır: Limon otunun cilt toniklerinde kullanılır ve kozmetik sektöründe çok revöştadır. Antiseptik özellikleri bulunan limon otunun ciltte mikropların temizlenmesine yardımcı olduğu ve aknelerin oluşumunu engellediği bilinmektedir.

Bağışıklığı Arttırır: Bağışıklık sisteminin artmasını sağlayan limon otunun vücudun direncini artmasını sağlayarak hastalıklara karşı korunmanıza destektir. Anti inflamatuar etkileri yüksek olan limon otu zararlı mikrobiklerin ve toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Stresi Azaltır: Limon otunun sakinleştirici etkisi vardır ve limon kişiyi sakinleştirerek daha relax ve sakin olmasına yardımcıdır. Sinirleri yatıştıran limon otu sinirin getirdiği yorgunluk ve halsizliği de azaltacaktır.

Limon Otunun Zararları

Limon otu hassas bünyeye sahip olan kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

Limon otu gibi limon otu yağıda vücutta zararlı etkilere neden olabilir bu nedenle inceltilmeden kullanılması tavsiye edilmez.

Anne adayları ve yeni anne olmuş kişilerde zararlı sonuçlar doğurabilir.

Kan sulandıran ilaç kullananlar, sürekli ilaç tedavisi görenler ve ciddi rahatsızlıkları bulunanlar için kullanımdan önce doktora danışmakta fayda vardır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı