Şifalı Bitkiler

Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Lavanta çayının faydaları için illa bir kafeye ihtiyacınız yok. Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz ve kokusu ile evinizde harika bir ortam hazırlayacak olan lavanta çayında yüksek oranda A vitamini bulunur. Birçok alanda kullanılan lavanta bitkisi kozmetiklerde, kremlerin içinde, oda kokularında ve lavanta çayı olarak kullanılıp tüketilmektedir.

Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta çayında yer alan anti inflamatuar bileşeninin oluşabilecek eklem ağrıları, cilt üzerindeki sorunlar, migrenden dolayı ağrıyan baş ve ateş sorunlarının tedavisinde etkendir. Vücutta oluşabilecek iltihaplanmaları engelleyen lavanta çayı haftada 2 – 3 kez içilerek faydalarından yararlanılabilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda kesin bir kanıt olmasa da lavanta çayı içerek yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlığa ve mide yaralarına karşı önlem alabilirsiniz.

Serbest radikallerle savaşmayı görev edinmiş olan lavanta çayı vücuda dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı kalkan oluşturur. Cilt yapısını koruyarak kronik hastalıklardan da korunmanızda destek olur.

Antioksidan ve uçucu yağ etkilerine sahip olan lavanta yağının aynı zamanda ruh sağlığını iyileştirmesi ve olası stresli düşüncelerden vücudu uzaklaşması ile tavsiye edilir. Sinir sistemini rahatlatan lavanta çayı içimi aynı zamanda uykuya geçişi hızlandırır ve kafanızda sürekli kurma halini engeller.

Depresyon halindeyseniz ve stresten uykusuzluk çekiyorsanız lavanta çayı vücudunuzu gevşetip rahatlatacaktır.

Lavanta yağının da çayının da oluşan baş ağrıları sinüzit ve migren ağrılarını azalttığı yapılan çalışmalar sonucunda kesin olmasa da gözlemlenmiştir.

Lavanta çayı içerek daha sağlıklı kalbin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak günde 1 bardak tüketilen lavanta çayı damar ve kalp sorunlarını hafifletirken kardiyovasküler rahatsızlıklarında yaşanmasını engeller ve kolesterol tansiyon rahatsızlıklarının görülme olasılığını azaltır.

Lavanta Çayının Hazırlanışı

  • Su ( 1 cezve )
  • Lavanta yaprakları ( yada tomurcuklarından 1 yemek kaşığı )

Hazırlanışı: Suyu cezveye alın ve kaynadıktan sonra altını kapatıp lavantaları suya ekleyin. Ağzını kapatıp 4 – 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve süre sonunda demlenen lavanta çayını süzdürüp dilerseniz balda ekleyip tüketebilirsiniz.

Lavanta Çayının Yan Etkileri

Kolesterol rahatsızlığı bulunanlar ve bu nedenle kolesterol ilacı kullananlar lavanta çayı kullanmadan önce hekime danışmalıdır.

İlginizi çekebilir: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Lavantada yer alan sakinleştirici etki başka ilaçlarla etkileşime geçtiğinde ters etkilere neden olabilir. Bu nedenle depresyondan dolayı ilaç tedavisi görüyor veya ilaç kullanıyorsanız lavanta çayını tüketmeniz zararlı olabilir.

Gün içinde aşırı tüketilen lavanta çayının mide ve sindirimde sorunlara neden olduğıu bilinmektedir. Bunların başında ise kabızlık, iştah eksikliği ve baş ağrıları görülebilir.

Ameliyat öncesi ve sonrasında aynı zamanda kan inceltmesi için ilaç kullananlar lavanta çayı tüketiminden uzak durmalıdır.

Yaz aylarında yada güneşe karşı alerjisi olanlar için lavanta çayı içimi çokta tavsiye edilmez. Lavanta çayının güneşin hassasiyetini arttırdığı bilinir ve ciltte aşırı duyarlılık oluşturabilir.

Lavanta çayının kesin olmasa da erkeklerde tüketimi çok önerilmez. Çünkü göğüs büyümelerine sebebiyet verdiği gözlenmiştir.

Düzenli ilaç kulanlar veya dikkat gerektiren işlerde çalışanlar lavanta çayını doktora danışmadan içmemelidir.

Bitkilere ve otlara karşı alerjisi bulunanlar için lavanta çayı içimi de ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Anne adayları ve yeni anne olmuş kişiler önce hekime danışmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı