Şifalı Bitkiler

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Hafif mayhoş tadı ve tatlı lezzeti ile içimi çok keyifli olan kuşburnu çayının faydaları arasında C vitamini ile yüklü olması ilk sırada gelir. İçeriğinde farklı vitamin ve mineral barındıran kuşburnu çayından hoşlanmayanlar faydalarından yararlanmak için meyveyi direk yada reçel olarak da tüketebilirler.

Kuşburnu Çayının Faydaları

Cildin Beslenmesinde Etkendir: Kuşburnu çayından düzenli içtiğinizde cildiniz daha sıkı, daha genç ve daha ışıltılı görünür. Cildin yaşlanmasını sağlayan toksinlerden de arındıran kuşburnu çayı cildi içerden besleyerek nem kaybını yükseltir.

İlginizi çekebilir: Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Antioksidan Değeri Yüksektir: Antioksidan değeri yüksek olan kuşburnu çayı vücuttaki bakteri ve zararlı toksinlerin giderilmesinde en büyük destekçidir. Antioksidan içeren her besin gibi kuşburnu çayı da birçok hastalıktan bünyeyi koruyarak ciddi rahatsızlıklarda vücuda kalkan oluşturur.

Solunum Yollarını İyileştirir: C vitamini değeri yüksek olan kuşburnu çayı kış aylarında hem sizin hem de çocuklarınız için üst solunum yollarını rahatlatıp iyileştirir. Özellikle öksürük ve mukus yollarındaki tıkanıklıklar için içilmesi tavsiye edilir.

Mide Sağlığını Korur: Kuşburnu çayı midesinde ağrı ve yanmadan şikayet edenler için ilaç niyetine şifa gösterir. Mide yaralarında mideye giren kramplarda ve mide ekşimelerinin yaşanmasını istemiyorsanız kuşburnu çayından günde 1 bardak içebilirsiniz.

Kan Hücrelerini Arttırır: Kuşburnu çayında yer alan bileşenler kan hücrelerinin artmasını sağlayarak vücudun daha enerjik ve aktif olmasında etkilidir.

Zayıflamaya Yardımcıdır: Sabahları veya gün arasında içilen kuşburnu çayının tok kalmanızı sağlayacak etkileri vardır. Enerji veren etkisi ile daha aktif olmanızı sağlayan kuşburnu çayı spordan önce içildiğinde daha hareketli olmanıza yardımcı olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Hızlı Zayıflatan Diyetler Nelerdir?

Böbrekleri Çalıştırır: Böbrek sağlığının korunmasında etken olan kuşburnu çayı içimi özellikle böbreklerde ki kötü bakterileri uzaklaştırıp taş oluşumunu da engelliyor.

Diyabet Rahatsızlığı İçin: Kuşburnu çayının tadında hafif mayhoş ve tatlı bir yapı vardır. Diyabet rahatsızlıkları bulunanlar için önerilen kuşburnu çayı kan şekeri seviyesini dengeler.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Antioksidan değerleri azımsanmayacak derecededir.

Cildi içerden besleyerek elastik seviyesini yükseltir.

Vücudun daha güçlü ve dirençli olmasını sağlar.

Kilo vermek isteyenler için tok kalma sürenizi uzatır.

Hastalıklara karşı kalkan oluşturan kuşburnu çayı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Üst solunum yollarını iyileştirerek şiddetli öksürükleri dindirir.

Diyabet rahatsızlıkları bulunanlar için içilmesi önerilir.

Mide rahatsızlıklarının oluşumunu engeller.

Kan hücrelerinin artmasında destekleyici etkisi bulunur.

Böbrek sağlığını koruyarak temizlenmesini sağlar.

Kuşburnu Çayının Zararları

Her besinde olduğu gibi kuşburnu çayında da aşırı tüketim bünyeye zarar verici etkilerde bulunabilir. Bu nedenle ölçülü içmekte fayda vardır.

Aşırı kuşburnu çayı içen kişilerde mide rahatsızlıkları baş gösterebilir. Bunların başında mide de ekşime, mide bulantısı, ve mide ağrıları oluşabilir.

Aşırı kuşburnu çayı içmek ishal yaparak sindirim sistemini bozabilir.

Anne adaylarının ve yeni anne olmuş kişilerin doktora danışmadan tüketmeleri önerilmez.

Bazı kişilerde alerjik rahatsızlıklara neden olabileceği için içiminden sonra ciltte kızarma veya kaşıntı oluşursa tüketime son verilmelidir.

Gün içinde 2 bardak fazla hatta bazı kişilerde 1 bardak bile kuşburnu çayının faydalarından yararlanmak için yeterlidir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı