Şifalı Bitkiler

Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kuru üzümün faydaları saymakla bitmez ki ilk öğretimde bile yeni okula başlayan çocuklara sütle birlikte dağıtılır. Ateş, göz rahatsızlıkları, kabızlık, kemik gelişimi gibi birçok hastalığın iyileşmesi için tavsiye edilen kuru üzüm raf ömrünü yitirmeden tüketilmelidir. Çocuklarınıza direk verdiğinizde kuru üzüm yemiyorlarsa keklerin içine ekleyerek ya da sütlü shakeler hazırlayarak tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

Kuru Üzümün Faydaları

Kilo Aldırır: Kilo alamamaktan şikayetçiyseniz kuru üzümü yemeklerden sonra tüketmenizi öneririz. 1 avuç kuru üzüm tüketerek kilo alma şansınızı arttırabilirsiniz. Kalori değeri yüksek olan kuru üzümde şeker içeriği de yüksek bir meyvedir.

İlginizi çekebilir: Kuru Siyah Üzümün Faydaları

Antioksidan: Kuru üzümde antioksidan açısından kuru erik ve kuru kayısı kadar zengindir. Kurutulmuş olarak antioksidan etkisi azalsa da kuru üzüm de yaş üzüm kadar değerli bir besin kaynağıdır.

Enerji Verir: Enerji deposu olan kuru üzümden 1 avuç yediğinizde yorgunluğunuzu alırsınız ve üzerinizdeki halsizliğin giderilmesini sağlarsınız.

Güçlü Kemikler: Güçlü kemikler için tüketilmesi gereken kuru üzüm aynı zamanda belli bir yaştan sonra erkeklerde ve kadınlarda oluşan menepoz ve asteoporoza karşı yaşanan problemlerin önüne geçer.

Sağlıklı Gözleri: Dolaşım bozukluğundan oluşan makula dejenerasyonundan oluşan sarı nokta göz rahatsızlığı belli bir yaşın üzerindeki kişilerde oluşur. Günde 1 – 2 kase kuru üzüm yediğinizde göz sağlığınızın korunmasına destek verebilirsiniz.

Demir Eksikliğinde: Demir eksikliğiniz var ise kesinlikle kuru üzüm tüketerek olası demir eksikliğinizin giderilmesinde destek verebilirsiniz. Gün içinde tüketilen 1 avuç kuru üzüm vücudun ihtiyacı olan demir ihtiyacının % 3-4 lük kısmını karşılar.

Sindirimi Rahatlatır: Lif değeri bulunan kuru üzümden 30 – 40 arası tükettiğinizde ihtiyacınız olan lif değerinin büyük bir kısmını karşılarsanız. Bağırsakların çalışmasını sağlayan kuru üzüm kabızlığında önlenmesine yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:  Kavunun Faydaları Nelerdir?

Dişleri Güçlendirir: Yazımızın başında da söylediğimiz ilk okula giden çocuklara kuru üzüm okulda dağıtılır. Kuru üzüm tüketmek gelişen dişler için faydalıdır. Diş çürüklerine ve dişlerin kırılmasını önlemede destekleyici bir besindir.

Göz atabilirsiniz: Kara Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kuru Üzümün Zararları

Aşırı tüketim her besin için tavsiye edilmez ve vücuda zarar verir.

Diyet yapan kişilerin şeker oranı yüksek olan kuru üzümü çok tüketmeleri tavsiye edilmez çünkü kalori değeri yüksektir.

Sürekli ilaç kullananlar ve ciddi rahatsızlıkları bulunanlar tüketmeden önce hekimlerine mutlaka danışmalıdır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı