Şifalı Bitkiler

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Beyaz, sarı ve kırmızı soğanlar dünyada ve ülkemizde en popüler besin kaynaklarından biridir. Keskin kokusu ile bazı kesimin hoşlanmadığı kuru soğanın faydaları ve lezzeti ile mutfak şeflerinin vazgeçilmezidir. Salatalarda, yemeklerde, fast food sektöründe ve çorbalarda soğansız menü çok azdır. Şeker içeriğine sahip soğan A, B2, B6 ve C vitaminleri dışında, niasin, protein, diyet lifi, folat, sodyum, potasyum, bakır, manganez, magnezyum, çinko ve demir mineralleri bulunur.

Kuru Soğanın Faydaları

Kanserle Savaşır: Kanserin önlenmesinde etkin bileşenlere sahip kuru soğanda kanser hücrelerinin azalmasında da faydalı olan kuersetin antioksidanı bulunur. Yapılan araştırmalar sonucunda kuru soğandan yüksek oranda tüketen kişilerde kanser oluşumu daha az gözlemlenmiştir. Kramelize edildiği zaman etkisi bir tık azalsa da ekmek aralarınıza ve hamburgerlerinize soğan halkası ekleyerek faydasından daha çok yararlanabilirsiniz.

Komple Ağız Bakımı Yapar: Sülfür bileşikleri barındıran soğanlar diş çürüklerin önlenmesinde yardımcı olurken bakteri ve enfeksiyonların azalmasını sağlar. Ağız bakımında en sağlıklısı soğanı kuru yemektir yemeklerde soğanı kavurduğunuzda birçok bileşeni giderir. C vitamini ile de dişlere faydalı olan soğan komple ağız, dudaklar ve boğaza kadar mikrobiklerin ölmesine yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Geliştirir: Fitokimyasal değeri yüksek olan kuru soğan C vitaminin uyarılmasını sağlayarak bağışıklık sistemini korur ve hastalıklara yol açabilecek toksinlere ve mikroplara karşı savaş açar. Aynı zamanda soğanda selenyum minerali de eksik olan bağışıklık hücrelerini destekleyerek güçlenmelerini sağlar ve grip soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarına yardımcıdır.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Kalp Hastalıklarında Tedavi Edici: Soğan tüketerek vücudun kan hücrelerinin kümeleşmesini önleyen kan tinerleri bulundurur ve bu durum kalp ve damar sağlığını koruyan önemli bir etkendir. Kardiyovasküler hastalıkların azalmasında yardımcı olan soğan organosülfür içeriği ile zengindir ve soğan kan inceltici özelliğe sahiptir. İyi kolesterolün artmasında yardımcı olan soğan kötü kolesterolün düşmesinde güçlü bir rol oynar.

İlginizi çekebilir: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Diyabet Yönetimi: Soğanda birçok sebzede görülmeyen krom minerali yer alır. Soğanda düşük oranda şeker seviyesi bulunsa da krom sayesinde kan şeker seviyesinin azaltılmasına yardımcıdır. Soğan yiyerek vücuttaki glikozu dengeli bir şekilde ve yavaş salınımda vücuda yayar. Bu sayede kan şekeri düşüren soğan tüketimi diyabet rahatsızlıkları için ölçülü miktarda tavsiye edilir.

Böceklerden Uzak Tutar: Böcek ısırmaları, arı sokması hatta akrep sokmasının acısını da azaltmak için soğan suyundan faydalanabilirsiniz. Bağ bahçeye gidiyorsanız biraz soğan suyunu ayaklarınıza sürmeniz böceklerden korunmanıza yardımcı olacaktır.

Cinsel Gücü Arttırır: Zencefil ile birlikte soğan soğan suyunu eşit miktarda karıştırıp günde üç kere içmek libido seviyesinin yükselmesine neden olur ve cinsel isteksizlik duyanlar için tavsiye edilir.

Alerjik Rahatsızlıklarda:

Soğanı çiğ olarak tüketmek astım gibi ciddi alerjik problemi olanlar için son derece etkili sülfürük bileşiklere sahiptir. Burun tıkanıklıklarında koklatılan soğan sinüsleri rahatlatır. Antibakteriyel özelliklere sahip soğan suyu tıkanıklıkların doğal ilacıdır.

Sağlıklı Sindirim: İnulin lifine sahip olan soğan bağırsaklara yerleşmiş faydalı bakterilerin besin kaynağı görevi görmektedir. Sağlıklı bakterilerin artmasında etken olan soğan zararlı bakterilerin giderilmesi için vücuda savaş açar. Sindirimi rahatlatması sonucunda mide rahatsızlıklarından gastrit sorunu riskini azaltmaktadır. Bu sayede kabızlık hazımsızlık ve mide sorunlarına soğan iyi gelmektedir. Tabi ki vücudunuzun soğana karşı bir alerjisi bulunmuyorsa böyle bir durumda doktora danışmak gerekir.

Menopoz Döneminde: Karaciğeri destekleyen soğan atık hormonlardan kurtarır ve özellikle menopoz döneminde yaşanan semptomların azalmasına yardımcı olur ve kalsiyum barındırdığı için iskelet sisteminin desteklenmesinde etkilidir.

Soğanın Kemiklere Faydası: Yapılan araştırmalar sonucunda beyaz soğanda yer alan bileşenlerin osteoporoz rahatsızlığına karşı koruyuculuk sağlarken kemik kaybının azalmaması içinde destek verir. 50 yaşı geçen kişilerin soğan tüketimine önem vermeleri kemik kaybı ve eklem ağrıları yaşamamaları için son derece önemlidir.

Beyin Sağlığını Geliştirir: Sülfür içeren soğan yaşla birlikte gelişen hafıza sorunlarının önüne geçilmesinde yardımcı olur ve oluşabilecek semptomların azalmasında rol oynar. Antioksidan zengini olan soğan beyne zarar veren toksin maddelerinin vücuttan hızlıca uzaklaşmasını sağlar. Sadece hafıza ve zihin için değil ayrıca epilepsi hastalığında, baş dönmesinde ve vertigo semptomlarında azalma sağlar. Tabi ki soğanı çiğ yiyerek daha çok faydasından yararlanabilirsiniz.

Uyku Döngüsünü Rahatlatır: Prebiyotik değeri yüksek olan soğan stresin azalmasını sağlayarak uyku döngüsünün sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur. Bağırsakta yer alan faydalı bakterileri tetikleyen soğan beyin fonksiyonlarını etkileyerek uykuya kolay geçişi destekleyicidir.

Göz Bakımı Yapar: Soğanda bulunan kükürt göz merceğini bulunan proteinde makula dejenerasyonu ve katarakt sorunlarının önlenmesinde yardımcıdır. Göz hücrelerini koruyan soğan E vitamini destekleyerek gözlerde enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Soğanın Cilde Faydaları

Soğan cilt için faydalı A, C ve E vitaminlerine sahiptir. Bu vitaminler serbest radikallere karşı savaş açarken cildin kırışarak erken yaşlanmasına karşı koruma altına alır.

Cilt Parlaması İçin: 1 buçuk yemek kaşığı soğan suyu, 2 yemek kaşığı un, 1 tutam Hindistan cevizi ve yarım çay kaşığı sütü macun kıvamında olana kadar karıştırın ve temizlenmiş cilde uygulayın. Maskeyi cildinizde 15 dakika bekletip sütle ovalayarak çıkarın.

Güneş ışınlarından koruyucu etkiye sahip soğan suyu serbest radikallere karşı sizi koruyacaktır. Kükürt zengini soğan suyu ile cildinize masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve daha genç bir cilt görünümü kazandırır.

Cildinizde sivilce ve akneler bulunuyorsa soğan suyundan destek almalısınız. 1 yemek kaşığı soğan suyu ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılıp cilde uygulanır. 20 dakika ciltte bekletilir ve temizlenir. Akne izleri içinde faydalı olan soğan suyu düzenli olarak cilde uygulanabilir.

Cilt lekeleri yaşlılık ve güneşten kaynaklanabilir. Antioksidan özelliğine sahip soğan suyu maskesini cilde uygulayınız. Bunun için 1 yemek kaşığı soğan suyu, 1 yemek kaşığı organik yoğurt karıştırılıp cilde uygulayın. Temizlenmiş cilde karışımı uygulayın ve 10 dakika bekletin yıkayın. Düzenli olarak her gün yapılabilir.

Soğanın Saça Faydaları

Soğan suyu saç büyümesini destekleyen amino asit ve sülfürlerle doludur. Aynı zamanda kükürt ve keratin desteği bulunan protein içeren soğan suyu güçlü ve kuvvetli saç oluşumunu destekler.

Saç tellerinin kalınlaşmasında önemli bir rol oynayan kolajen maddesi soğan suyunda bulunur. Bu nedenle sadece saça sürmek değil çiğ tüketmek de içten besleyecektir.

Banyoya girmeden önce soğan suyu ile saç diplerinize 10 dakika kadar masaj yapabilirsiniz. Ardından rutin duşunuzu yapın.

Saç kepekleri bakterilerin oluşması ile saç derisinde çoğalır. En büyük mikrop kırıcı besinlerden biri olan soğanın suyu ile kepeklenmelerden kurtulabilirsiniz.  Sadece kepeklenmeden değil saç derisinde oluşan tüm enfeksiyonlardan sizi koruyacak saç derinizi sağlıklı hale getirecektir.

Bunun için:  3 yemek kaşığı çemen otunu geceden suya koyup sabaha kadar bekletin. Ertesi gün çemen tohumunu süzdürüp alın ve 2 yemek kaşığı soğan suyuna karıştırın. Saçlarınıza yedirerek yarım saat süresince bekletin. Ardından saçlarınızı yıkayın.

Soğan Suyunun Faydaları

 • Bağırsak ve sindirim sağlığını destekleyen soğan suyu lif değeri yüksek bir besindir ve faydalı bakterilerin artmasına yardımcı olur.
 • Regl dönemlerinde problem yaşıyorsanız soğan suyu faydalı olabilir.
 • Solunum rahatsızlıklarına iyi gelen soğan suyu astım, tıkanıklık ve sinüs semptomlarını azaltmada yardımcıdır.
 • Soğan suyu içerek unutkanlığın önüne geçebilirsiniz.
 • Kemik eksikliğine yardımcı olan soğan suyu güçlü kemik yapısı ve iskelet sistemi için faydalıdır.
 • Vücut dokularını iyileştirerek daha aktif olmalarını sağlar.
 • Kulak ağrılarını dindirmek için soğan suyundan faydalanıldığı bilinmektedir.
 • Komple ağız sağlığını korur ve ağız çevresinde ve içinde oluşan bakterileri öldürür.
 • Yukarıda da bahsettik saç sağlığını güçlendirmek için soğan suyundan faydalanabilirsiniz.
 • Kanserden koruyan güçlü vitamin ve mineral bileşenlerine sahiptir.

Soğan Kabuğunun Faydaları

 • Doktora danışmadan soğan kabuğunu tüketmemelisiniz.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde soğan kabuğundan faydalanılabilir.
 • Böbrek semptomlarını azaltan soğan kabuğu taş ve kum oluşumunu azaltır.
 • Solunum yollarını iyileştiren soğan kabuğu öksürük rahatsızlıklarında kesicidir ve balgam söktürür.
 • Kanın mikroplardan temizlenmesine destek veren soğan kabuğu bakterilerin giderilmesine yardımcıdır.
 • Tıkanık damarlar kalp riskini tetikler soğan kabuğu damarların tıkanmasını engelleyebilir.
 • Egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Karaciğerin korunmasını sağlar.
 • Hazmı ve sindirimi rahatlatan soğan kabuğu kabızlığı önleyebilir.

Beyaz Soğanın Faydaları

 • Beyaz soğan, diğer soğan türlerine göre daha tatlı ve besleyici özelliklere sahiptir.
 • Kanser türevinden kolon kanserine karşı koruyucudur. Sadece kolon değil diğer kanser türlerinde de kanser hücrelerinin çoğalmasında engelleyicidir.
 • Antioksidan içeren beyaz soğan serbest radikallerle savaşır.
 • Lif değeri yüksek olan beyaz soğan sindirimi rahatlatarak kabızlık tedavisinde yardımcı olabilir.
 • Cilt dokusunu iyileştirerek bakterileri gidererek sağlıklı cilt oluşumu sağlar.
 • Kalp sağlığını destekler ve pis kanı vücuttan temizler.
 • Solunum yolları rahatsızlıkları bulunuyorsa beyaz soğan tüketilebilir.
 • Gelişme döneminde olan genç ve çocuklarınıza beyaz soğan yedirerek gelişimlerine destek olabilir ayrıca soğanı sevmelerini sağlayabilirsiniz.

Kırmızı Soğanın Faydaları

 • Kırmızı soğanı tek başına yiyemiyorsanız sumakla harmanlayarak daha lezzetli hale getirerek sevebilirsiniz.
 • Kemik yapısını destekleyerek kemik azalmasını önler.
 • En çok antioksidan içeriği kırmızı soğanda bulunduğu için birçok vücut fonksiyonlarını sağlıklı hale getirir.
 • Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak sindirim sağlığına iyi gelir ve bağırsak hareketlerini çoğaltır.
 • Yağ yakmak için kırmızı soğandan faydalanabilir kilo vermekte başarı sağlayabilirsiniz.
 • Enfeksiyon ve bakterilerin azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Kan incelten kırmızı soğan kan sulandıran ilaç kullananlar için tavsiye edilmez.
 • Mide, ağız ve yutak kanserleri de dahil birçok kanser türevine karşı kırmızı soğan tüketimi kötü kanser hücrelerinden koruyucudur.

Soğanın Zararları

 • Kan şekerini düşüren soğan düşük kan şekerine sahip diyabet rahatsızlıklarında ölçülü tüketilmelidir.
 • Gastrit rahatsızlıklarında tedavi edici olan soğan çok fazla tüketildiğinde mide yanması, kusma, bulantı ve mide tahrişlerine neden olabilir.
 • Cilde çok fazla faydası olan soğan ve soğan suyu hassas bünyeye sahip kişilerde ciltte tahrişe, kızarıklıklara ve hasara neden olabilir. Soğan maskelerini kullanmadan önce küçük bir alanda test edin.
 • Mide yanmasına neden olabileceği için emziren anneler ve anne adayları için çok tüketilmesi tavsiye edilmez.
 • Aşırı tüketimi kalp hastası olan kişiler için zararlı olabilir.
 • Tansiyon ilaçları kullanıyorsanız kan basıncını azaltan soğanı aşırı miktarda tüketmeyin.
 • Soğan yemek ağızda kötü bir nefes kokusuna neden olabilir.
 • Soğan aspirinle birlikte alındığında alerjik rahatsızlıkları tetikleyebilir.
 • Lityum içeren ilaçlar kullanıyorsanız soğan tüketiminde dikkatli olmalısınız.
Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı