Şifalı Bitkiler

Kuru Siyah Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kuru siyah üzüm yıllardır sayısız faydaları ile bilinir ve uzun yaşamın şifresi olarak yenmesi tavsiye edilir. Günden güne kuru siyah üzümün faydaları arttığından aktarlarda, pazarlarda bulabilir ve yazdan kendinizde kara üzümü kurutarak kışa hazırlık yapabilirsiniz. Özellikle kansızlığa faydası bilinen kuru kara üzüm çekirdekleri ile tüketildiğinde daha faydalı hale gelir.

Kuru Siyah Üzümün Faydaları

Kan Şekerini Dengeler: İçeriğinde barınan etken maddeler nedeni ile düşük glisemik indekse sahip kuru siyah üzüm kan şekerinin düşmesine neden olur. Yapılan araştırmalar sonucunda çıkan sonuçlar kuru siyah üzüm yiyenlerin kan şeker seviyeleri dengesini korur ve insülin seyrinin daha düzenli ve dengede kalmasını sağlar.

Göz atabilirsiniz: Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığını Korur: Kuru kara üzüm tüketenlerin kalp sağlığını olumlu yönde etkilediği göz ardı edilemez gerçektir. Yurt dışında bazı üniversitelerde kalp rahatsızlıklarında hastalara kuru kara üzüm yenmesi tavsiye edilir. Kolesterol dengesini koruyan kuru siyah üzüm kalpte oluşabilecek kasılmalarında önüne geçer. Kuru kara üzüm aynı zamanda kan sulandırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar doktor kontrolünde tüketmelidir.

Göz atmanızda fayda var: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Kanseri Uzaklaştırır: Kuru kara üzüm kötü hücrelerden oluşan kanser hücrelerinin vücuttan ayağını kaydırarak bünyedeki iyi hücreleri besler. Uzun yaşam kuru meyvesi olarak bilinen kuru siyah üzüm doktorlar için bile nadide meyveler arasındadır.

Hafızayı Güçlendirir: Kuru siyah üzüm beyin fonksiyonlarını olumlu yönde destekleyerek zihni güçlendirir, hafıza kayıplarının oluşmasını önler ve unutkanlığın önüne geçer.

Zayıflatır: Kuru kara üzümü ara öğünlerinize ekleyerek zayıflamanızı kolaylaştırabilirsiniz. Aşırı tüketmek tam ters etki oluşturacağı için öğünde 10 tane kuru kara üzümü geçmemeye özen gösteriniz.

Anemi: Kansızlık için her anne ilk önce kuru kara üzüm kullanır. Bilinen bir gerçek vardır ki kan sayımını arttırmada kuru siyah üzüm yenmelidir.

Vücut Sistemini Düzenler: Kuru kara üzümde bulunan lif değeri vücut için oldukça faydalıdır. Bağırsakların ve böbreklerin daha olumlu çalışmasını sağlayan kuru kara üzüm pis kanı vücuttan temizlemekte başarılıdır.

Kuru Kara Üzümle Yapılabilecek Kürler

Sedef Hastalığı İçin Kuru Üzüm

Öğle yemeklerinden önce ve sonra 20 tane kadar kuru siyah üzümden tüketebilirsiniz.

Kuru kara üzümden 4 – 5 tane alın havanda çekirdekleri ile birlikte ezip ağzınıza atın ardından ılık su için.

Kuru kara üzümün çekirdeklerini döverek sabahları su ile birlikte için.

Alerji İçin Kuru Kara Üzüm

Bahar dönemlerinde sık görülen alerjiler için 15 tane kuru kara üzümden yiyebilirsiniz.

Aç karnına sabah veya öğle yemeklerinden önce kuru kara üzüm tüketebilirsiniz.

Kuru Kara Üzüm Nasıl Tüketilmelidir?

Aktarlardan ya da bildiğiniz yerden kuru kara üzümü alırken 1 yılı geçmemiş olmasına özen gösterin. Raf ömrünü tamamlamış kuru kara üzümlerin çekirdeklerinden ağzınızı buran bir tat alırsınız. Taze olan kuru kara üzümün çekirdekleri kolayca çiğnenir.

Kuru kara üzüm çekirdekleri kaşıntı için kullanılacaksa hazır paketlenmiş ürünlerden değil taze çekirdeklerden kullanılmalıdır.

Kuru kara üzümün çekirdeklerini direk çiğnemek yerine havanda döverek tüketebilirsiniz. Diş minelerinizin zarar görmesi engellenir.

Şeker ve diyabet rahatsızlıklarında kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Kuru kara üzümün çekirdekleri biraz daha iri ise daha faydalıdır. Çok küçük çekirdekleri tüketmekten kaçının.

12 yaşın altındaki çocuklarda bu kürler ve besinler ters etki oluşturabileceğinden doktora mutlaka danışılmalıdır.

Kuru Kara Üzümün Zararları

Her besin maddesinde olduğu gibi faydaları sayısız olsa da kuru kara üzümü aşırı tüketmek iyi değildir.

Diyabet ve şeker hastalarının tüketmesi çok önerilmez.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar kuru kara üzümü tüketmeden önce mutlaka hekime danışmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı