Şifalı Bitkiler

Kuru Nanenin Faydaları

Türk mutfağında da vazgeçilmez olan ve her yemekte kullanılabilen kuru nanenin faydaları dünya mutfağında da yüzyıllardır kullanılan baharatlar arasındadır. Nefes kokusunun temizlenmesini sağlayan kuru nanenin faydaları arasında, ağızdaki bakterilerin giderilmesinde, diş macunu üretimlerinde, sindirim sistemini rahatlatması, solunum yollarına iyi gelmesi, mide bulantılarını geçirmesi, depresyon tedavisi, meme büyümesinde yardımcı olması ve astım ataklarının azalmasına yardımcı baharattır.

Kuru Nanenin Faydaları

Sindirim Sistemini Rahatlatır: Ağız içinin temizlenmesinde oldukça etken olan kuru nane direk olarak sindirimi etkileyerek yemeklerden sonra oluşan hazımsızlık problemlerinin önlenmesini sağlar. Mide ağrılarında direk olarak ilaçlara yönelmektense hazırladığınız nane çayından 1 fincan içerek midenizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kuru nane aynı zamanda sürekli mide bulantısı çekenler içinde faydalı bitkiler arasındadır. Kuru nane kullanımı sindirimin rahatlaması için birçok dünya mutfağında kullanılan faydalı baharatlar arasındadır.

Yorgunluk ve Depresyon: Uyarıcı etkisi bulunan kuru nane tüketimi ve kokusunu soluma direk olarak beynin etkilenmesini sağlayarak vücudun direncinin yükselmesini sağlar. Halsizlik ve yorgunluk çekiyorsanız yada günün sonunda sinirleriniz aşırı bozulmuşsa biraz kuru nane tüketimi ve kuru nane kokusu alımı sizi gevşeterek rahatlamanızı sağlayacaktır.

Baş Ağrılarını Azaltır: Nanenin kurusu da tazesi de şiddetli baş ağrılarının azalmasında damarları rahatlatarak geçmesine yardımcı olur. Kuru nane aynı zamanda yolculuk sırasında sık oluşan bulanmaların ve mide sorunlarının yaşanmasını engellemekte yardımcıdır.

Göğüslere İyi Gelir: Kuru nane gibi diğer nane türevleri ve nane yağıda göğüslerin daha güzel ve düzgün görünmesine yardımcı olur. Fakat kuru nane kullanımında aşırıya kaçmak tam tersi etki oluşturabileceği için doğru kullanım çok önemlidir. Göğüslerde oluşan ağrılara ve çatlamış memelere kuru nane oldukça iyi gelir.

Üst Solunum Rahatlatır: Tıkanmış solunum yollarını rahatlatan kuru nane ciğerlerin rahat nefes almasını sağlayarak kışın yaşanan gribal enfeksiyonların yaşanmasını engeller. Birçok pastilin içeriğinde yer alan nane öksürük, bronşit ve grip gibi solunum rahatsızlıklarına iyi geldiği için kullanımı doktorlar tarafından sık, sık önerilir. Nane aynı zamanda astım semptomlarının azalmasında da yardımcı bir baharattır ve kuru nane tüketen kişilerde astımın getirdiği tıkanmalar daha az gözlenir.

Kuru Nanenin Kısaca Faydaları

Yemeklerden sonra alınan ve yemek esnasında tüketilen kuru nane hazmın kolaylaşmasını sağlar.

Vücuttaki ödemin ve şişliği giderir ve gaz çıkartmaya yardımcı olur.

Mide yaralarını iyileştiren kuru nane gastrit sorunu yaşayanlar içinde önerilir.

Karaciğer sağlığını koruyan baharat karaciğer yetmezliğinde önerilir.

Sinirselden, çok yemekten yada başka nedenlerden oluşan mide ağrılarını hafifletir.

Mide ve bağırsakta birikmiş tenyaları hızlıca uzaklaştırır.

Nefes darlığına iyi gelir ve solunumu iyileştirir.

Gribal nedenlerden yada alerjiden kaynaklı öksürüğü hafifletir.

Sürekli olarak mideniz bulanıyorsa kuru nane tüketin.

Baş ağrılarının azalması için naneden biraz koklayabilirsiniz.

Regl döneminde sık görülen sancı ve ağrıların dinmesi için önerilir.

Sağlıklı kalbi destekleyen nane ritim bozukluklarını da azaltır.

Ağız bakımı yaparak kötü nefes kokusunun önlenmesini sağlar.

Kilo vermek isteyenler için nane mutlaka diyet listesinde olmalıdır.

İlginizi çekebilir: Adet Sancısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı