Genel Sağlık

Kuru Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kuru kayısı doğal yöntemlerle kurutularak kayısıdan elde edilir. Kuru kayısının faydaları arasında özellikle sindirimi çalıştırmada, kansızlıkta ve kabızlıkta büyük etkileri vardır. Özellikle diyet yapanların bir numaralı meyvesi olan kuru kayısı tatlı krizlerine son verirken zayıflamanıza da yardımcı olur. Yaz aylarında kayısının tazesini tüketirken kış aylarında da kuru kayısı tüketebilirsiniz.

Kuru Kayısının Faydaları

Kansızlığa İyi Gelir: Demir içeriği ile mükemmel bir anemi desteği sağlayan kuru kayısı kansızlık seviyenizin yükselmesini sağlayarak katkıda bulunur. Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı oluşumuna destek veren kuru kayısıdan günlük tüketerek stresi vücudunuzdan uzaklaştırabilir ve ruh halinizi daha olumlu kalmasını sağlayabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kayısının Faydaları Nelerdir?

Kanın Pıhtılaşmasını Destekler: Yaralanmalarda en sıkıntılı sonuç kanın pıhtılaşmasını önleyememek ve aşırı kan kaybından doğan kötü sonuçlardır. Kuru kayısı tüketimi ile vücudunuz kanın pıhtılaşmasını sağlar. Günde 3 – 4 adet kuru kayısı tüketimi gereklidir.

Müshil Etkisi Vardır: Sabahları aç karnına yediğiniz kuru kayısının üzerine ılık 1 bardak su içerek sindirim sistemini harekete geçirir ve olası kabızlık şikayetlerinizi önlersiniz. Lif değeri yüksek olan kuru kayısı vücuttaki su dengesini sağlayarak kabızlık sorunlarını çözer.

Kas Gelişimini Destekler: Potasyum değeri bulunan kuru kayısı organların düzgün çalışmasını sağlar, metabolizmayı hızlandırır ve kas gelişimini arttırır. Vücut çalışanların vazgeçemediği yiyecekler arasında kuru kayısı her daim vardır.

Sindirimi Rahatlatır: Özellikle akşam yemeklerinden sonra çöken rehaveti önlemek için kuru kayısıyı akşam yemeklerinden önce tüketebilirsiniz. Hazımsızlık sorunlarında etkili bir besin olan kuru kayısı yemeğin oluşturduğu sorunları azaltır.

Kan Basıncını Düşürür: Muzdan daha fazla olan kuru kayısıda da potasyum içerir. Vücutta yer alan tuz oranını dengede tutan kuru kayısı kalp rahatsızlıklarının önüne geçerek vücut sağlığını korur.

Ateş Düşürücü Kuru Kayısı: Ateşin doğal yöntemlerle düşürülmesini sağlayan kuru kayısı ile hazırlayacağınız kür bal ve 1 tane kuru kayısı ile hazırlanır. 1 tane kuru kayısıya balı sürüp ılık suya atın ve bu suyu içip kuru kayısıyı üzerine yiyin.

Cilde İyi Gelir: Kuru kayısı ve kuru kayısı yağı cildin daha sağlıklı olmasını sağlayarak ciltte oluşan pürüzlere iyi gelir.

Deri Sağlığında: Özellikle yazın yanan cildiniz için kuru kayısı suyu ile hazırlanan karışımı cildinize yedirerek önleyebilirsiniz. Kuru kayısı suyu ciltte gelişen egzama, kaşıntı ve cilt rahatsızlıklarını gidererek olası problemlerin önüne geçer. Cildi nemlendiren kuru kayısı suyu cildin nem seviyesini yükseltir.

İlginizi çekebilir: Kayısı Yağının Faydaları Nelerdir?

Astım Rahatsızlıklarında:

Kuru kayısı yiyerek astımdan doğan problemlerin azalmasında etki ederken bronşitin neden olduğu öksürüklere de iyi gelmektedir.

Hamilelikte Kuru Kayısı: Kuru kayısının hamilelikte yardımcı olduğu uzun yıllardan beridir halk arasında bilinir. Hamilelik döneminde yenilen kuru kayısı kısırlığa iyi gelerek hamile kalmak isteyenlerin destekleyicisidir. Vajina bölgesinde oluşan problemlere iyi gelen kuru kayısı kanama döneminde de oluşan ağrıları dindirir.

Ritim Düzensizliğini Düzenler: Potasyum deposu olan kuru kayısı kalp sağlığı için faydalı elemenler bulundurur. Elektrolitin barındığı kuru kayısı kalp ritmini düzenleyerek kalp kasılmalarının da azalmasında destek verir.

Göz Sağlığı İçin: A vitamini değeri ile bilinen kuru kayısı gözlerin ihtiyacı olan göz sağlığının korunmasında iyi bir yere sahiptir. Antioksidan zengini kuru kayısı hücreleri korur ve gözlerde oluşan iltihaplanmaların göze bulaşmasını önler. İleriki yaşlarda ortaya çıkan katarakt göz rahatsızlığının önlenmesi için kuru kayısı yenmelidir.

Kuru Kayısının Zararları

Özellikle organik üretimini bilmediğiniz sürece kuru kayısı tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

Aşırı tüketimi yada organik üretilmeyenleri astımı tetikleyerek alerji riskini arttırabilir.

İlginizi çekebilir: Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı