Genel Sağlık

Kuru Eriğin Faydaları

Kuru erik antioksidan deposudur. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran kuru eriğin faydaları arasında A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminleri barındırırken; potasyum, kalsiyum ve magnezyum mineralleri vücudunuza hayat verir. Kuru erik tüketerek kalp rahatsızlıklarından, kan şekerinin yükselmesinde, böbrek ve romatizmal hastalıklara karşı kalkan görevi görerek vücuda bariyer oluşturur.

Kuru Eriğin Faydaları

Antioksidan İçerir: Antioksidan içeren tüm besinler gibi kuru erikte kalp ve damar hastalıklarından korunmak için etkili meyveler arasındadır. Serbest radikallerin vücuda verdiği zarardan bünyeyi koruyan kuru erikte de yerken kırmızı kuru eriği tercih etmenizi öneririz.

Kolesterolü Düşürür: Kolesterol yükselmesi de kalp ve damar sağlığını etkileyen hayati nedenlerden biridir. Kuru erik tüketerek vücudunuzdaki kolesterol seviyesinin dengede kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda erik kurusu solunum rahatsızlıklarından astıma iyi gelerek rahatlamanızı sağlayabilir.

İlginizi çekebilir: HDL Kolesterol Nedir? Nasıl Yükseltilir?

Görme Yetisini Güçlendirir: Günde almanız gereken A vitamin ölçüsünün %3 lük kısmını 1 erik yiyerek karşılayabilirsiniz. Görmeyi geliştiren kuru erik geceleri oluşan körlüğü, yaşlılıkta oluşan katarakt problemini ve göz kuruluğunu gidermede faydalıdır.

Demir Eksikliğine İyi Gelir: Vücutta oluşan demir eksikliği birçok sorunun oluşmasına neden olabilir. Bunların başında ise; kalp rahatsızlıkları, kansızlık, erken doğum ve üşümeden kaynaklı vücut kasılmaları başlıcalarıdır. C vitamini barındıran kuru erikten gün içinde 1 kase kadar yediğinizde C vitamini eksikliğinin dörtte birini karşılayabilirsiniz.

Cildi Sağlıklı Tutar: Ciltte korumaya çalıştığımız en büyük etken erken yaşlanmayı ve kırışmayı önlemekten geçer. Kuru erik tüketerek cildinizi daha gergin ve taze şekilde koruyabilirsiniz.

Lif İçerir: Lif değeri yüksek besinler vücuttaki birçok sistemin çalışmasını olumlu yönde etkiler. Lif içeren kuru erik sindirimi kolaylaştırırken, bağırsakların çalıştırır, şeker hastalığına karşı vücudu korur.

Kabızlığa İyi Gelir: Kuru eriği sabahları kalkar kalkmaz 2 tane tüketerek üzerine ılık su için ve müshil etkisini gözlemleyin. Yemeklerden önce kuru erik tüketirseniz de yemek sonrası yaşanan hazımsızlıkları önlemiş olursunuz.

Kan Şekerini Düzenler:

Tatlı krizlerinin önüne geçilmesinde etkin olan kuru erik kan şekerinin dengelenmesinde etkin bir yere sahiptir.

Zayıflatıcıdır: Kuru eriği diyet listenize mutlaka eklemelisiniz. Ara öğünlerde tüketeceğiniz kuru erik açlığını bastırarak tokluk hissinizi arttırır.

Saç Sağlığı İçin: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi demir eksikliği birçok hastalığın sebebidir. Ama en çok şikayetler anemi gibi saçların dökülmesinin de büyük nedenlerinden biri demir eksikliğidir. 1 avuç kuru erik yiyerek demir eksikliğinin bir kısmını karşılayabilir saç sağlığını koruyabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı? ve Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Kuru Erik Nasıl Tüketilmeli?

Sabahları aç karnına kuru erikten 1 – 2 tane yiyebilirsiniz.

Yüksek lif değeri bulunan kuru erik sabahları veya öğle yemeklerinden önce ara öğün olarak tüketilebilir.

1 kase kuru erik tüketerek günlük ihtiyacınız olan K vitaminini fazlası ile karşılarsınız.

Kahvaltılarınıza ekleyebileceğiniz kuru eriği kahvaltılık gevreklerinize de ekleyebilirsiniz.

Erik Kurusunun Diğer Faydaları

Mide şişkinliğine iyi gelir ve sindirimi kolaylaştırır.

Daha enerjik olmanızı sağlarken beyninizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Regl dönemlerini düzenli hale getirir.

Menepoz döneminde sık görülen ateş basmaları ve kemiklerin zayıflamasını önler.

Lif zengini olan erik kurusu kilo alımınızı önleyerek tok kalmanızı sağlar.

Kuru Eriğin Zararları

Erik kurusunun da fazlasını tüketmek vücutta farklı tepkimelere neden olabilir.

Şeker ve diyabet rahatsızlığını bulunuyorsa erik kurusunu yemeden önce doktora danışmalısınız.

Düzenli ilaç kullanıyor ve ciddi bir rahatsızlığınız bulunuyorsa tüketmeden önce hekiminize mutlaka sorunuz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı