Kürtaj

Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj sonrasındaki ilk bir ay içerisinde sağlıklı bir iyileşme süreci için aşağıda yazanlardan kaçının. İşte Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Ağrı Kesici Kullanabilir Mi?

Uzmanların verdiği ilaçlar dışında başka bir ilaç almayın. Kan sulandırıcı etkilerden ötürü kanamalarınızın yoğununu artırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Devlet Hastaneleri Kürtaj Yapıyor Mu?

Kanamalarda Tampon Kullanılabilir Mi?

Tampon, kürtaj sonrasında önerilmemektedir. Bunun için ilk bir aylık dönemde kanamalarınız için hijyenik pedlerden destek alın.

Denize Girilebilir Mi?

Deniz ve havuz, hijyen nedenlerinden ötürü önerilmemektedir. Bundan ötürü ilk bir aylık süreçte deniz ve havuzdan uzak durun.

Duş Alınabilir Mi?

Özellikle ilk bir hafta, küvete oturmadan ayakta ve kısa süreli duşlar almaya çalışın. Bir aylık sürede ise yine ayakta duş alın ancak süreyi artırabilirsiniz.

Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi?

İyileşme süreciniz tamamlanana kadar cinsel birliktelik yaşamayın. Bunun için psikolojik olarak bir ay beklemeniz gerekiyorsa bekleyin.

Hamile Kalınabilir Mi?

Kürtaj sonrasındaki ilk bir ayı değil minimum üç ayı kapsayan süreç içerisinde kesinlikle hamile kalmayın. Çünkü rahim kürtaj sırasında belli yıpranmalar yaşayacaktır. Yıpranmalar üzerine kendini tedavi etmeden gelişebilecek gebelikler anne ve çocuk için sağlıklı olmayacaktır.

 

Ülkemizdeki Haberlere Göre kürtaj yapılacak yerin iyi bir sağlık kuruluşu olması çok önemlidir. Kürtajdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler çok önemli ancak en başta kürtajı yaptıracağınız yer önemlidir.

Ruhsatsız muayenehane sahibi doktor Burçhan Aydıner ise doktor Yelda Erbıyık’ı suçlayarak şunları söyledi: “Kurulum aşamasında bulunan muayenehanede eksiklikler göz önüne alındığında burada kürtaj gibi operasyonların yapılabilmesi hatta muayene yapabilmek mümkün değildir. Arkadaşım doktor Yelda Erbıyık bana muayenehanemi görmek istediğini söyledi. Kabul ettim. Yanında hasta getireceğini hatta kürtaj yapacağını bile söylemedi. Talebini kırmayarak yakını olarak bildiğim hastasıyla rahat görüşebilmesi için temiz bir oda tahsis ettim. Pınar Kolukısa müstakbel reklamcımdır. Doktor arkadaşım bana anestezi uzmanı ya da teknisyeni sormamıştır. Haberim olsaydı böyle bir operasyon kabul etmem mümkün olmazdı.”


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı