Kürtaj

Kürtaj Yaptırmak Günah mı?

Kürtaj hakkında dini açıdan da tıbbi olarak da pek çok faklı görüş bulunmaktadır. Özellikle tıp teknolojilerinin ilerlemesi, ceninler hakkında yeni verilerin elde edilmesi sonrasında kürtaj için ortaya sunulan görüşler de değişmiştir. İslam dini insana ve yaratılmış olan her canlıya maksimum derecede önem veren bir dindir. Bu bağlamda kürtajın ilk ortaya atıldığı dönemlerde ceninin de bir canlı olması yüzünden işleme kati suretle günah gözü ile bakılmıştır.

Caiz olmadığı da din âlimleri tarafından belirtilmiştir. Lakin geçmişin şartları ve günümüzdeki ortam aynı değildir. Öncelikle gebeliğin ilk dönemlerinde cenin henüz cenin olarak bile algılanmamaktadır. Bir hücre büyünü olduğu için uzmanlar tarafından bebek ya da fetüs yerine zigot terimi kullanılmaktadır. Bu da henüz embriyonun bir canlıya dönüşmediğini işaret etmektedir. Ülkemizde de bundan ötürü kürtaj belli bir döneme kadar yasal olarak gerçekleştirilebilmektedir. O halde kürtaj yaptırmak günah mı sorusuyla ilgili aşağıdaki detayları takip edebilirsiniz.

İlgili konumuz: Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

40 Günden Önce Kürtaj Yaptırmak Günah Mı?

Kürtaj yaptırmak günah mı? Kürtajın kontrolsüz şekilde yapıldığı dönemlerde, gebeliğin ileri zamanlarında da bu işlemlerin gerçekleştirildiği bir gerçektir. Özellikle herhangi bir medikal sağlık kuruluşu olarak nitelendirilmeyen yerlerde yapılan kürtajlarda, bebeğin organlarının oluşumu ve canlanması önemsenmemiştir. Günümüzde bu neden yüzünden ileriki dönemlerde yapılan kürtaj dini açıdan caiz olarak kabul edilmemektedir. Dini açıdan verilen hükümler tıbbi gerekçelerle de desteklenmektedir.

Bunun nedeni ise gebeliğin ilerlemesi halinde sebepsiz yere olunan kürtajların anne sağlığını tehlikeye atması olarak gösterilmektedir. Ancak yasal süreç olarak belirlenen 10 hafta içerisinde kürtaj olunmasına bir sakınca bulunmamaktadır. Bu hüküm sadece tıbbi nedenlere dayanılarak değil dini hükümler göz önüne alınarak da verilmiştir. Kadınlar, istenmeyen gebeliklerde ya da sağlıklarını tehlikeye atan gebeliklerde hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde kürtaj olabilmektedir.

5 Haftalık Kürtaj Günah Mı?

Gebelikte beş hafta demek, hamileliğin henüz başı demektir. Gebeliğin ilk haftalarında hamileliğin fark edilmesi için kadınların bunu bekliyor olması gerekmektedir. Çünkü regl dönemleri stres, yorgunluk ya da farklı fiziksel rahatsızlıklardan dolayı gecikebilmektedir. Ancak istenmeyen bir cinsel ilişkiye girilmesi gibi durumlarda kadınlar olası gebelik durumuna karşın genellikle gecikmenin hemen sonrasında test yapmaktadır. Bu gibi durumlarda gebeliğin sonlandırılmasının tıbbi ve yasal olarak sakıncası bulunmamaktadır. İslam dini ise, canlılara verdiği önem neticesinde herhangi bir cana kıymayı cinayet olarak kabul etmektedir.

Göz atabilirsiniz: Yasal Kürtaj Süresi Kaç Aya Kadar Geçerlidir?

Lakin daha önce de altı çizildiği üzere beş haftalık gebeliklerde rahim içerisinde bir bebek bulunmamaktadır. Henüz hücre bütünü olan ve herhangi bir canlılığı bulunmayan zigot, bebek olarak kabul edilmemektedir. Ayrıca kadınlar bazı durumlarda henüz emzirdikleri dönemlerde de hamile kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda var olan bebeğin aç kalma tehlikesi ya da annenin sağlığının korunması açısından kürtaj yapılabilmektedir. Aynı şekilde istenmeyen birliktelikler de kadınların kürtaj olmalarını haklı kılan nedenlerden sayılmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı