Kürtaj

Kürtaj Sonrası Ne Zaman İlişki Yapılmalıdır?

Kadınlar, belli nedenler yüzünden gebeliklerini sonlandırmak istemektedir. Gebeliğin sonlandırılması için gerçekleştirilen cerrahi işlemler ise kürtaj şeklinde tanım almaktadır. İlk yapıldığı yıllarda sonuçları sıkıntı doğurmasına karşın günümüzde tıp oldukça gelişmiştir. Bu sayede kadınlar kürtaj olmalarının ardından günlük yaşamlarına kısa süre içerisinde dönüş yapabilmektedir. Buna karşın halen merak edilen bir takım sorular bulunmaktadır. Kürtaj sonrasında nelerin yapılıp nelerin yapılmayacağı ve cinsel ilişki için ne kadar beklenmesi gerektiği de bu sorular arasındadır.

İşlemi yapan uzmanlar hangi kürtaj yöntemini uygulayacaklarına göre bu konu hakkında ek bilgilendirmeler vermektedir. Fakat kürtaj sonrasında cinsel ilişki için en az on günlük sürenin geride bırakılması istenmektedir. Kadınlar, kürtaj sonrasındaki ilk cinsel birliktelikleri için uzmanlarının verdiği kontrol tarihine kadar da bekleyebilmektedir. Bu da sürecin on beş günü bulması anlamı taşımaktadır. Ayrıca kürtaj sonrası ilişki de merak edilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Olmalı?

Kürtaj sonrası cinsel ilişkide partnerlerin birbirine destek olması ve anlayışlı davranmaları çok önemlidir. Uzmanlar cinsel birliktelik için on ila on beş günlük sürecin geride bırakılması gerektiğini söylemektedir.  Ayrıca kürtaj sonrasında bazı kadınların psikolojik açıdan cinsel birlikteliğe hazırlanması da gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda psikolojik destek alınması çok önemlidir. Psikolojik sorunlar ya da vajinismus kürtaj sonrasında ortaya çıktığında iyileşme sürecine psikolojik destek muhakkak eklenmelidir. Genellikle ilk gece korkusu olarak adlandırılan vajinismus, merdiven altı merkezlerde yapılan kürtajlardan sonra da kendini gösterebilmektedir. Sorunsuz olarak geçen kürtajlarda, uzmanların önerdiği ilaçların kullanımı ile iyileşme süreci hızlandırılabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise işlem sonrasındaki kanamaların durması ve kadınların istekli olması halinde cinsel birliktelik yaşanmasında bir sakınca yoktur.

Kürtaj Sonrası İlişkiye Girmenin Zararları

Kürtaj, cerrahi operasyon türleri arasındadır. Bundan ötürü her operasyonda olduğu gibi kürtajda da belli bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Özellikle kürtajdan sonraki ilk haftada hastalarda azalarak devam eden kanama durumu görülebilmektedir. Aralıklarla gelen kanamalar zamanla ve medikal destekler neticesinde sonlandırılmaktadır. Bu gibi nedenler yüzünden iyileşme tamamlanmadan girilen cinsel ilişkiler kanamaların artmasına yol açabilmektedir. Ayrıca kadınlar halen iyileşme süreçlerinde olacaklarında ötürü yaşanan cinsel birliktelikten zevk alamayacaklardır. Üstelik bu tip birliktelikler kadının cinsel hayattan soğumasına da yol açabilmektedir.

Kürtaj günü, kadınların regl tarihlerinin son günü olarak düşünülmektedir. Bundan dolayı normal seyrinde yaşanan kürtajlardan sonraki on beş gün içinde kadınlar yumurtlama dönemine gireceklerdir. Bu zaman aralığında hamile kalınmayacağını düşünmek çok yanlıştır. Birliktelikler korunmaya dikkat ederek gerçekleştirilmelidir. Aksinin olduğu hallerde gebeliğin tekrarlanması, kadınların sağlıklarını olumsuz şekilde etkileyecektir. Son olarak iyileşme sürecinin tamamlanmasını beklemeden yaşanan cinsel birliktelikler rahimde de vajinada da enfeksiyon yaratabilmektedir. Çünkü herhangi bir kesi olmamasına karşın rahim ve vajina içerisinde tıbbi şekilde müdahale edilmiş ve temizlenmesi sağlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı