Kürtaj

Kürtaj Sonrası Kanama ve Parça Gelmesi Hakkında

Kürtaj cerrahi müdahaleler neticesinde gebeliğin sona erdirilmesi demektir. Bu neden yüzünden operasyon sonrasında değişen oranlarda kürtaj sonrası kanama görülmesi olağandır.

[irp posts=”1272″ name=”İstanbul Kürtaj Fiyatları”]

Kürtaj Sonrası Kanama Olması Kesin Midir?

Kürtaj esnasında, tıbbi aletlerle vajinadan rahme girilmektedir. Rahim içi genellikle vakumla temizlenmektedir. Bundan kaynaklı olarak operasyon sonrasında hastaların hemen hemen hepsinde kanama görülmektedir.

Kürtaj Sonrasında Kanama Ne Kadar Devam Eder?

Kürtaj sonrasındaki kanama bir hafta ya da on güne kadar devam edebilmektedir. Ancak kanamanın yoğunluğu on gün boyunca aynı miktarda olmayacaktır. İlk günlerde sık olan kanama, son zamanlarda yerini ufak lekelenmelere bırakarak tamamen kesilecektir.

Kürtajdan Sonra Parça Gelmesi Normal Midir?

Günümüzde yapılan kürtajlar rahim içinin tamamen temizlenmesi ile sonuçlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda kan pıhtıları rahimde kalabilmektedir. Oldukça küçük boyuttaki pıhtılar ve parçalar işlem sonrasında vücuttan atılmaktadır. Bundan ötürü kanama olduğu gibi parça gelmesi de normal karşılanmaktadır.

Kürtaj Sonrası Kanamada Ne Yapılmalıdır?

İşlem neticesinde görülen kanamalarda tampon yerine ped kullanılmalıdır. Ayrıca iyileşme sürecinde kan sulandırıcı ilaçlardan ve zararlı madde tüketiminden kaçınmak yararlı olarak görülmektedir.

Kürtaj Sonrasında Acilen Doktorun Aranması Gereken Durumlar

Kürtaj sonrası komplikasyon oranı çok fazla değil. Ancak doktorunuzu aramanız gereken durumlar:

  • Bayılma
  • Uzamış kanama (2 haftadan fazla)
  • Uzamış kramp tarzı ağrı (2 haftadan fazla)
  • Adetten daha fazla kanama
  • Şiddetli ve artan kasık ağrısı
  • 38.3 C den fazla ateş
  • Kötü kokulu akıntı
Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı