Kürtaj

Kürtaj Sonrası Kanama Neden Olur?

Kürtaj, gebeliğin cerrahi ekipmanlar ile sona erdirilmesi işlemidir. Herhangi bir cerrahi işlemde olduğu gibi kürtaj sonrasında da kanama meydana gelebilmektedir. Bu yüzden kürtaj sonrası kanama hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmanız önemlidir.

Kürtaj Sonrası Kanama Normal Midir?

Kürtaj esnasında, uzmanlar vajinadan rahime erişmektedir. Bu esnada kullanılan tıbbi ekipmanlar, rahim kanallarında tahribat oluşturabilmektedir. Oluşan tahribatın iyileşme sürecinde kanamaların yaşanması normal kabul edilmektedir.

İlgili konumuz: Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Kanamaların Anormal Hale Gelme Derecesi Nedir?

Kürtaj sonrasındaki ilk birkaç günde üç saatte bir hijyenik ped değiştirecek kadar gelen kanamalar sonrasında azalmaktadır. Azalmadığı halde ped kullanımını artıracak kadar yoğun hale gelen kanamalar anormaldir.

Kürtaj Sonrası Kanamalar Ne Kadar Devam Eder?

Kürtaj sonrasındaki ilk iki hafta kanamalar devam edebilmektedir. Bazı kadınlarda kanamalar bir hafta içinde de kesilebilmektedir.

Kürtaj Sonrasındaki Kanamalar İçin İlaç Kullanılmalı Mıdır?

Uzmanlar kürtaj neticesinde belli ağrı kesiciler ve antibiyotikler vermektedir. Verilen ilaçların haricinde bir ilaç alınması uygun değildir.

Kanamanın Kaynağını bilmek Mümkün Müdür?

Başarılı kürtajlarda kanamalar tahriplerden ileri gelmektedir. Ancak nadir de olsa rahimde kalan parçalar kanamaya yol açabilmektedir. Bundan ötürü kanamalara artan kramplar da eşlik ediyorsa doktora gitmek gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı