Kürtaj

Kürtaj Sonrası Kanama Ne Zaman Biter?

Kürtaj sonrasındaki zaman dilimi, kürtajın ne şekilde yapılmış olduğuna göre değişim gösterir. Ancak genel şartlar altında kürtaj işlemi genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bu sayede hastaların psikolojik durumları korunurken, uzmanlar daha rahat şekilde işlemi sonlandırmak şansı bulmaktadır. Hastalar, işlemin sonlandırılmasından sonra özel bir odada dinlenmeye alınmaktadır. Ortalama olarak 45 dakika ya da bir saate yakın süren dinlenme aşamasında uyanma ve ilk kontrollerin yapılma aşamaları yer etmektedir. Her kadının kürtaj sonrasında gösterdiği reaksiyonlar farklıdır. Bu farklılıkta rahimlerin durumu, gebeliğin kaçıncı haftada olduğu ya da genel sağlık düzeyi etkin rol oynamaktadır. Kürtaj sonrası kanama ne zaman biter sorusu da herkesi meraklandırmaktadır.

İlginizi çekebilir: İstanbul Vakum Kürtaj Fiyatları

Hastalar, anestezinin etkisini atmalarının ardından kasık kısımlarında ağrılar hissedebilmektedir. Kramp şeklinde olan ağrıların boyutları da her hastada farklıdır. Ancak ağrılar devamlı sürmemektedir. Herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınmadığı takdirde on beş dakika içerisinde kramplar sona ermektedir. Ayrıca işlem sonrasında kadınlarda sık idrara çıkma isteği de baş gösterebilmektedir. Bu istek de uzun süreli devam etmeyecektir. Doktorun önerilerini dinlemek ve tavsiye etmiş olduğu ilaçları kullanmak, kürtaj sonrasında iyi bir iyileşme sürecinin yaşanmasının temel etmenleridir. Kürtaj sonrasında belli sınırlar altında kanamaların olması da normal karşılanmaktadır. Kanamalara karşı hastaların hazırlıklı olmaları, günlük yaşamlarında daha rahat hareket etmelerini kolaylaştırmaktadır. Kanamaların ne kadar devam edeceği ise operasyonun başarılı bir şekilde bitip bitmediğine, hastanın stres durumuna göre değişim gösterebilmektedir.

İlgili konumuz: Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Kürtaj Sonrası Kanama Kaç Gün Sürer

Kürtaj, kolay bir işlem olarak nitelendirilmektedir. Ancak her operasyonda olduğu gibi kürtajda da olası riskler söz konusudur. Hiçbir sorun çıkmayan ve işlemi başarılı bir şekilde sonuçlanan hastalarda da kanama olmaktadır. Kanamalar herhangi bir problem tespit edilmeyen hastalarda ortalama olarak beş gün civarında devam edebilmektedir. Fakat bu kanamaların devamlı kanamalar olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Regl kanamasından farklı olan kanamalar, belli olmayan aralıklarla lekelenme şeklinde gelmektedir. İlk birkaç gün daha yoğun olmasına karşın özellikle kürtaj sonrası üçüncü gün içerisine kanamanın lekelenmeye dönmesi gerekmektedir. Hastalar, kanamalarındaki yoğunluğun azalmadığını aksine giderek arttığını gözlemlediğinde vakit kaybetmeden bir uzmanla görüşmelidir.

Kanamaların regl kanamasından farklı olmasının bir nedeni daha bulunmaktadır kürtaj işlemi sırasında rahmin iç kısımları temizlenmektedir. Ancak istisnai olmasına karşın bazı minik parçalar ve pıhtılar gözden kaçabilmektedir. Gözden kaçan bu kısımlar vücut tarafından dışarı atılmaktadır. Bundan ötürü kanamalarla birlikte küçük parçaların gelmesinde de bir sıkıntı görülmemektedir. Rahmin içerisinde parça kalmamasına karşın iç kısımdaki yapılar bir araya gelerek vücuttan pıhtı şeklinde atılım da gerçekleşebilmektedir. En çok bir hafta içinde hem pıhtı atımının hem de kanamaların sona ermesi gerekmektedir. İşlem sonrasında regl zamanında da değişimler yaşanmaktadır. Kürtaj olan bir hastanın en çok 45 gün içinde regl olması beklenmektedir.

Göz atabilirsiniz: Devlet Hastaneleri Kürtaj Yapıyor Mu?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı