Kürtaj

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj, kısa süreli cerrahi işlemler arasında yer almasına karşın iyileşme süreci iki haftayı bulabilmektedir. Bunun için işlem sonrasında dikkatli olunmalıdır. Ayrıca kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler her zaman takip edilmelidir.

Ağrıya Karşı Neler Yapılmalıdır?

Uzmanlar işlem neticesindeki kasık ağrılarına ilaç vermektedir. İlaçlar düzenli olarak kullanılarak ağrının şiddetinin artması engellenmelidir.

İlgili konumuz: Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Kanamanın Artmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kanamaların artmaması için vücudun yorulmamasına özen gösterilmelidir. Özellikle ilk bir iki gün dinlenmeye dikkat edilmelidir.

Cinsel Birliktelik Yaşamak İçin Beklemek Gerekir Mi?

Cinsel birliktelik için kürtaj sonrası ağrı ve kanama gibi semptomların bitmesi beklenmelidir. Uzman kontrollerinde verilen onaylarla cinsel birliktelik yaşanması mümkündür.

İlgili konumuz: Yasal Kürtaj Süresi Kaç Aya Kadar Geçerlidir?

Duş Alınmasının Bir Zararı Var Mı?

Kürtaj da bir cerrahi operasyon olduğu için kasık bölgesi sudan korunmalıdır. Bunun için küvette oturarak banyo yapmak yerine ilk günler için ayakta kısa süren duşlar alınmalıdır.

Spor Yapılması Uygun Mudur?

İyileşme süresi dolana kadar spor yapmak uzmanlarca önerilmemektedir.

Kürtaj Sonrası Denize Girilebilir Mi?

Yine iyileşme süresi tamamlanana kadar denizden de havuzdan da uzak kalınması gerekmektedir. Deniz ve havuz, olası enfeksiyonlara ve rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı