Kürtaj

Kürtaj Sonrası Bilmeniz Gerekenler

Hastaneye yatıştan taburcu olmaya kadar ortalama yarım gün geçen kürtaj, sonrasında yapılması gereken bir takım unsurlar bulundurmaktadır. Böylece işlem sağlık sıkıntıları yaşamaksızın iyileşme sağlayacaktır. O halde kürtaj sonrası bilmeniz gerekenler ile ilgili temel bilgileri aşağıdan takip edebilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Hangi İlaçlar Kullanılmalıdır?

Operasyon sonrasında olası kasık ağrısı için doktorun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlardansa uzak kalınmalıdır.

İlgili konumuz: Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kürtaj Sonrasında Duş Alınabilir Mi?

Kürtaj, kesi olmadan yapılan cerrahi müdahalelerden biridir. Hastalar, vajinalarının iç kısımlarına su kaçırmadan duş alabilmektedir.

Kürtaj Sonrasında Cinsel İlişki İçin Ne Kadar Beklenmelidir?

İyileşme süresi bitene kadar cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir. Bunun için bir hafta ile on gün arasında beklemek yeterli olacaktır.

Kürtajdan Sonra Hamile Kalınabilir Mi?

Komplikasyonların olmadığı bir kürtajda, kadınlar on beş gün içinde yumurtlamaya başlayacaktır. Bu zaman diliminde korunmasız birliktelikler hamileliğe neden olma riski taşımaktadır.

Kürtaj Sonrası Sağlıklı Hamilelik İçin Ne Kadar Geçmelidir?

Kürtajdan sonra planlı ve sağlıklı bir gebelik için en az üç ay beklenmelidir. Üç aylık sürede, rahmin iyileşmesi, kalıntılarından tamamen kurtulması ve gerçekleşecek olan gebeliğin sorusuz şekilde tamamlanması sağlanacaktır. Bu bilgilerin tamamı kürtaj sonrası bilmeniz gerekenler arasındadır.

Göz atabilirsiniz: Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecekler

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı