Kürtaj

Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Gebeliğin sonlandırılması için ülkemizde iki temel kürtaj yöntemi uygulanmaktadır. İki yöntem neticesinde de hastalarda belli derecelerde değişim gösteren ağrı sorunları yaşanmaktadır. Ayrıca kürtaj sonrası ağrı durumuyla ilgili alınacak tedbirler ve ek bilgiler aşağıdaki gibidir.

Kürtajdan Sonra Neden Ağrı Görülür?

Kürtaj, kısa sürdüğü için bir cerrahi müdahale olarak algılanmamaktadır. Ancak rahim içinin tamamen temizlenmesi ciddi bir operasyondur. Bundan ötürü işlem sonrasında kasık başta olmak üzere farklı ağrılar oluşabilmektedir.

İlgili konumuz: Kürtajdan Sonra Bir Ay Boyunca Bunları Yapmayın

Ağrılar Ne Kadar Devam Eder?

Standartlara göre kürtaj sonrasındaki kasık ağrıları bir hafta içerisinde geçmektedir. Bel bölgesindeki ağrı hissi ise daha uzun süre devam etmektedir.

Ağrılar İçin Hangi İlaçların Kullanımı Uygundur?

Uzmanlar, kürtaj sonrası için ağrı kesiciler vermektedir. Doktorun verdiğinin ağrı kesiciler alınarak ağrıların giderilmesi sağlanabilmektedir.

Kürtaj Sonrasında Ağrı Çekmemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Ağrı hissiyatını gidermek için ilaçları düzenli kullanmak gereklidir. Ayrıca mümkün olduğu miktarda dinlenmek ve özellikle ayakları, kasık bölgesini sıcak tutmak önerilmektedir.

Kürtaj Sonrası Ağrıda Doktora Gitmek Gerekir Mi?

Kürtaj sonrasındaki ağrı gün geçtikçe azalan şiddetlerde hissedilmektedir. Ağrının şiddeti artıyorsa olası komplikasyonlara karşı mutlak suretle işlemi uygulayan uzmana gidilmelidir.

Göz atmanızda fayda var: Sakın Kürtaj Hapı Kullanmayın! Kürtaj Hapı Nedir?

İlginizi Çekebilir:  Kürtaj Yaptırmak Günah mı?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı