Kürtaj

Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecekler

Kürtaj, gereken özen ve dikkat gösterilmesi halinde kısa sürede tamamlanan tıbbi prosedürlerden biridir. Ancak ciddi olması sebebi ile psikolojik ve bedenen hazırlık yapılması şarttır. Bu nedenle kürtaj öncesi yapılması gerekenler merak edilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Devlet Hastaneleri Kürtaj Yapıyor Mu?

Kürtaj Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Kürtaj öncesinde bu işlemin yapılmasında kesin karar alınması gerekmektedir. Bundan ötürü uzmanlar zaman durumuna göre ilk görüşmelerde değil ikinci görüşmelerde operasyona onay vermektedir. Çünkü işlemin geri dönüşü yoktur.

Zararlı Tütün Ürünlerinin Kullanımı Kürtajı Etkiler Mi?

Cerrahi operasyonlar öncesinde tütün ürünlerinin kullanımının kesilmesi iyi olacaktır. Tütün ürünleri kanın hızlı akmasına yol açtığı için işlem sırasında ve sonrasında kanama riskleri doğurabilmektedir.

Kürtaj Öncesinde Refakatçı Bulmak Şart Mı?

Hastalar kürtaj sonrasında birkaç saat içerisinde hastaneden taburcu edilmektedir. Fakat ani baş dönmeleri ve diğer komplikasyonlara karşı önlem olarak bir refakatçı olması istenmektedir. Psikolojik açıdan da refakatçi bulunması önerilmelidir.

Kürtajda Nelere Dikkat Edilmeli?

Kürtajın steril bir sağlık merkezinde işinde uzman doktorlarca yapılmasına dikkat edilmelidir.

Kürtaj Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlem sonrasında doktor tavsiyelerinden çıkılmamalıdır. Verilen ilaç varsa aksatılmadan kullanılarak belirlenen tarihte kontrole gelinmelidir. Bu durumlar kürtaj öncesi yapılması gerekenler arasında yerini almıştır.

İlginizi çekebilir: Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılmaktadır?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı