Kürtaj

Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılmaktadır?

Ülkemizde hem tıbbi etikten hem de dini nedenlerden kaynaklı olarak kürtaj için belli yasal süreler bulunmaktadır. Bu nedenle kürtaj kaç aya kadar yapılmaktadır sorusunun yanıtlarına her zaman ihtiyaç vardır.

Kürtajın Yasal Süresi Nedir?

Kadınlar, özel hastanelerde, kliniklerde ve devlet hastanelerde isteğe bağlı olarak on haftaya kadar gebeliklerini sonlandırabilmektedir. On hafta, kürtaj için yasal süre kabul edilmektedir.

Yasal Süre Haricinde Kürtaj Yapılır Mı?

Yasal süreç sonrasında isteğe bağlı kürtaj yapılmamaktadır. Ancak gelişen tıbbi rahatsızlıklar, anneyi hayatta tutabilmek için kürtaj yapılmasını gerektirebilmektedir.

İlgili konumuz: Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecekler

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj, vajinadan giriş yapılarak rahim içinin temizlenmesi işlemidir. İşlem sırasında modern yöntemler sayesinde kesi atılmaksızın operasyonun tamamlanması sağlanmaktadır.

Kürtaj Acılı Bir Operasyon Mu?

Kürtaj, anestezi ile yapıldığından acı hissi duyulması mümkün değildir. Ancak psikolojik açıdan kötü etkilenildiği için destek alınması gerekebilmektedir.

Kürtajda Eş Onayı Şart Mı?

Evli kadınların kürtaj olabilmesi için yasalar gereği eşlerinin de onayının alınması şarttır.

Bekârlar Nasıl Kürtaj Olur?

Bekâr kadınlar kendi imzaları ve istekleri çerçevesinde kürtaj olabilmektedir.

18 Yaşından Küçükler Kürtaj Olabilir Mi?

On sekiz yaşından küçükler ebeveynlerinin onayı ile 16 yaşından küçükler ise mahkeme kararıyla kürtaj yaptırabilmektedir. Sonuç olarak kürtaj kaç aya kadar yapılmaktadır konusuyla ilgili doktorlardan da öneriler almanız gerekir.

İlginizi çekebilir: Kürtaj Sonrası Kanama Neden Olur?

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Kürtaj Fiyatları

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı