Kürtaj

Kürtaj İstanbul Yapan Merkezler Hangileri?

Kürtaj işlemi için ortaya çıkan farklı nedenler bulunmaktadır. Bazı kadınlar tıbbi kaynaklı olarak gebeliklerini devam ettiremeyeceklerinden ötürü kürtaj olmak zorunda kalmaktadır. İstenmeyen gebelikler neticesinde de İstanbul’da kürtaj yapan merkezlere gidilerek gebeliğin sona erdirilmesi mümkündür. Gebeliklerin sonlandırılması, günümüz tıbbi teknolojileri sayesinde on beş dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanabilmektedir. İstanbul, gerekli olan ekipmanları bünyesinde bulunduran pek çok merkeze sahip büyük bir şehirdir. Bundan ötürü operasyon sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyon risklerine karşın iyi bir merkezin tercih edilmesi gerekmektedir. Bazı kadınlar, kürtaj olduklarının sağlık kayıtlarına işlemelerini istememektedir.

İlgili konumuz: Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler ve Dikkat Edilecekler

Bu gibi durumlarda çare, merdiven altı kliniklerde aranmaktadır. Fakat merdiven altı merkezlerde gereken sağlık koşulları sağlanamamaktadır. Bundan ötürü kürtaj sonrasında ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Aynı şekilde internette kürtaj için satışa sunulan ilaçların da hayati tehlikeleri vardır. Gebelik sonlandırmak için en sağlıklı ve geçerli yöntem kaliteli bir sağlık kuruluşundan destek alınmasıdır. Ayrıca kürtaj İstanbul yapan merkezler sayı olarak artmaktadır.

İlginizi çekebilir: İstanbul’da Özel Hastanelerde Kürtaj Fiyatları

Kürtaj Fiyatları İstanbul

İstenmeyen gebeliklerde tek sağlıklı çare olan kürtaj için sabit fiyatların söylenmesi mümkün olmamaktadır. Bilindiği üzere kürtaj için seçilebilecek medikal kurumların sayısı oldukça fazladır. Kurumların gelişmişlikleri, kullandıkları ekipmanların teknolojileri, sağladıkları ekstra hizmetler fiyatlarda oynama yaratmaktadır. Ayrıca özel hastanelerin bulunduğu yerin konumu da fiyat farklılıkları olarak kendini göstermektedir. Devlet destekli olunan kürtajlarda fiyatlar 700 TL civarındadır. Ya da yine verilen fiyat ortalamasında farklı kliniklere başvurulması da mümkündür. Bu bağlamda kürtaj olunmadan önce bir hastane ya da merkeze gidilmesinin yerine farklı merkezlerin gezilmesi yararlı olacaktır. Hem sağlık bakımından hem de maddi olanaklar bakımından uygun görülen yerlerde kürtaj işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak ülkemizde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında yasal süre on haftadır. Bundan ötürü merkez arayışlarında seri hareket etmek çok önemlidir.

İstanbul Kürtaj Yapan Hastaneler

İstanbul’da kürtaj yapan hastanelerin sadece özel hastaneler olduğu zannedilmektedir. Fakat gerekli görülen durumlarda yasal sınırlar çerçevesinde devlet hastanelerinde de kürtaj yapılması mümkündür. Bu kapsamda hastaların on haftayı geçmeyecek şekilde devlet hastanesindeki bir uzmana görünmesi ve kürtaj onayı alması gerekmektedir. Ancak bilindiği üzere İstanbul’daki devlet hastanelerindeki yoğunluk hat safhalara ulaşmaktadır. Kürtaj için devlet hastaneleri yerine klinikler de özel hastaneler de tercih edilebilmektedir. Jinekoloji bulunduran özel hastanelerin tümünde kürtaj yapılmadığının da altı çizilmelidir. Bazı özel hastaneler politikaları gereğinde kürtaja onay vermemektedir. Kürtaj için müracaat öncesinde hastanelere telefon ile ulaşarak bu konu hakkında bilgilendirme edinimi mümkündür. Bilgilendirme neticesinde randevu alınarak muayene olunması ve kısa süre içerisinde kürtajın yapılması olanaklar dâhilindedir. Özel hastanelerde de devlet hastanelerinde de günümüz tıp teknolojileri sayesinde rahim içinin kazınması yöntemi nadiren kullanılmaktadır. Artık vakumlu kürtaj neticesinde hem kürtajın süresi kısalmıştır hem de hastaların kendini toparlama süresi minimumlara indirilmiştir.

İlginizi çekebilir: İstanbul Kürtaj Fiyatları

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı