Genel Sağlık

Kulunç Ağrısı Nasıl Geçer, Neler Yapılmalıdır?

Kulunç ağrısının geçmesi için kulunç bölgesinin tedavi edilmesi gerekmektedir. Kulunç birçok insanda bulunmakta ve boyun ve sırt ağrısı olarak kendini belli etmektedir. Kulunç ağrıları ile insanlar yaşam aktivitelerine gerçekleştirmekte zorlanmaktadır. Kulunç tedavisi için evde sıcak su torbaları ve sık masaj yöntemleri önerilmektedir. Aynı zamanda fizyoterapistler aracılığı ile de kulunç tedavisi uygulanmaktadır.

Kulunç Nedir?

Kulunç olarak bilinen şey aslında kasılıp gevşemeyen kasların sertleşmesidir. Kulunç oluşmasında kasların düzenli olarak kasılıp gevşeyememesi ile oluşan bölgede sertleşmeler görülmektedir. Bu sertleşmelere kulunç denilmektedir. Kulunç aşırı zararlı bir rahatsızlık değildir. Kulunç sadece yaşam kalitesini düşürmektedir. Fakat basit birkaç yöntem ile kulunç bölgelerinden kurtulmak mümkündür. Belirtilen yöntemleri düzenli bir şekilde uygulayarak ve spor yapıyorsanız kaslarınız kasılı durumda iken soğuk almamanıza dikkat etmelisiniz. Kasılan kas ısınmakta ve gerilmektedir. Sizin soğuğu almanız kas kasılmasını arttırmakta ve gevşemeyi engellemektedir. Siz farkına varmadan kulunç oluşumu görülmektedir.

Kulunç Nasıl Oluşur?

Kulunç oluşumunda temel neden fiziksel hareket olsa bile psikolojik etkenlerden dolayı da kulunç oluşumu görülebilmektedir. Kulunç oluşumu genellikle boyun, sırt, kol ve omuz bölgesinde görülmektedir. Belirtilen bölgelerde oluşan kulunçların oluşmasının nedenleri olarak şunlar gösterilebilmektedir:

 • Aşırı ağır kaldırma,
 • Kaslara ani yüklenme ve kasları zorlama,
 • Kambur yürüme ve kambur oturma,
 • Omurga düzensizliği,
 • Durağan ve minimum hareketli yaşam şekli,
 • Sırt bölgesine soğuk almak ve esintiye maruz kalmak kulunç oluşumuna neden olmaktadır.

Belirtildiği gibi kişinin kulunç oluşumunu engellemesi için öncelikle kendine dikkat etmesi gerekmektedir. Kendine dikkat eden aşırı ve ani kas yüklenmeleri yapmayan, duruş bozukluğu olmayan ve sürekli aşırı soğuk esintiye maruz kalmayan kişilerde kulunç görülmemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Bel Kemiği Ağrısı Nasıl Geçer, Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

İçkinin yaptığı baş ağrısı nasıl geçer? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Kulunç Ağrısını Gidermek İçin Ne Yapılmalıdır?

Kulunç ağrılarının giderilmesi için en çok önerilen yöntemlerden biri sıcak press yöntemidir. Sıcak press yönteminde sıcak havlu ve torba gibi ısısını hemen dışarı vermeyen ve zamanla bölgeye sıcaklık uygulayan cisimlerin kulunç bölgesine koyulması ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile evde kısa süre içinde kuluncunuzu yok edebilirsiniz. Bu tedavinin aksine halk arasında çok sık kullanılan kulunç kırma tedavileri mevcuttur. Kulunç kırma tedavilerinin tıbben bir karşılığı olmamakla birlikte sakıncalı durumları da vardır. Kulunç kırma yönteminde kişinin kuluncu olan bölgesine sert ve ani darbelerle masaj uygulanmaktadır. Bu masaj sonucu kuluncun gevşemesi yani kırılması beklenmektedir. Fakat kulunç kırma işleminde uygulanan masaj yöntemi sert ve ani olduğundan kişinin farklı rahatsızlıklarla karşılaşması mümkündür. Uzman hekimler bu konuda kulunç kırma işlemlerine müracaat edilmemesini söylemektedir. Kulunç kırma işlemi yerine düzenli ve yumuşak masaj yapılması sağlık açısından daha önemlidir. Bu tedavilerin yanında önerilen tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Soğuk ve sıcak olarak uygulanan şok tedaviler,
 • Yumuşak ve bölgesel yapılan masajlar,
 • Gerekli fizik tedavi yöntemleri,
 • İğne tedavisi,
 • Bölgesel olarak uygulanan şok dalga tedavisi,
 • Bölgesel gevşeme için egzersiz türleridir.

Belirtilen işlemlerin uzman tarafından uygulanması ile kasılan ve katılaşan kulunç bölgesinde gevşeme sağlanmaktadır. Gevşeme oluşmasından sonra kişi eski yaşa kalitesine dönebilmektedir. Bu gibi tedavilerin dışında kulunç kırma gibi tedavileri uzman hekimler önermemektedir.

Kulunç Oluşmaması İçin Öneriler Nelerdir?

Kulunç oluşmaması için öncelikle kişinin hareketli bir yaşam sürmesi gerekmektedir. Kullanılmayan kaslar zamanla tembelleşmekte ve ufak hareketler ile kasılmalar meydana getirmektedir. Aynı zamanda hareketli yaşam süren kişilerin kulunç oluşumunu engellemesi için sürekli olarak esneme hareketi yapması, belirli periyotlarda bölgesel masaj uygulaması, soğuk esintiye maruz kalmaması ve terli bir şekilde soğuğa maruz kalmaması gerekmektedir. Bu gibi durumlara dikkat edilmesi halinde kulunç oluşumu ihtimali düşmektedir. Kulunç oluşumu görülen kişinin kesinlikle erken aşamada sıcak havlu yöntemini uygulaması gerekmektedir. Sıcak havlu ve masaj gibi yöntemler ile birlikte kulunç bölgesinde gevşeme oluşmakta erken evrede tedavi edilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Reflü Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları

Kulunç Belirtileri Nelerdir?

Kulunç belirtileri şunlardır:

 • Boyun bölgesinde veya sırt bölgesinde hareket kısıtlanması ve ağrı,
 • Eklem bölgelerinde kitlenme,
 • Nefes alıp verirken genişleyen göğüs kafesini sırt bölgesinin zorlaması ve batma hissi,
 • Halsizlik ile birlikte kımıldamama isteği,
 • Alınan ağrı kesici takviyelerinin ağrıyı gidermemesi,
 • Bacak, kol ve sırt kaslarında karıncalanma ve anlık batma hissi oluşması,
 • Belirli bölgedeki kaslarda geçici süreli şiddetli ağrı,
 • Sırt bölgesinde uyuşma gibi belirtiler kulunca işarettir.

Kulunç oluşumu gerçekleşen kişide oturma bozukluğu, uyku uyuyamama gibi uyku problemi ve hareket kısıtlanması görülebilmektedir. Kulunç olan kişilerin kulunç ağrısı hissetmemesi ve yaşan kalitesini yükseltmesi için tedavi yöntemlerini uygulaması gerekmektedir.

Vitamin ve Kalsiyum Eksikliği Kulunç Oluşumunu Tetikler Mi?

Vitamin ve kalsiyum eksikliği kulunç oluşumunda ve kuluncun iyileşememesine neden olabilmektedir. Kulunç tedavisinde uygulanan masaj, sıcak ve soğuk su tedavileri, kuru iğne tedavisi, egzersiz hareketleri ve şok dalga tedavileri uygulansa bile kişinin kulunç oluşumunda ve kuluncun iyileşme göstermemesinde vitamin eksikliği de neden olabilmektedir. Uzman fizyoterapistler kulunç tedavilerinde iyileşme göstermeyen ve kulunç ağrısı hisseden kişilere vitamin testleri yaptırmaktadır. B vitamini, D vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko ve potasyum gibi etkenlerin de kulunç tedavisinde göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Kulunç ağrısı yaşayan kişilerin bu aşamada gerekli testleri yaptırarak tedavi sürecine erken bir şekilde başlaması gerekmektedir. Aksi halde kulunç ağrıları kalıcı olmakta ve günlük konforu aşırı etkileyebilmektedir. Erken tedavi altına alınan kulunçlar kısa sürede iyileşme göstermektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Geri bildirim: Mide Kapakçığı Ağrısı Nasıl Geçer? | Saglikli Yol.Com

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı