Genel Sağlık

Kulak Ağrısı Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Kulak ağrısı daha çok çocuklarda oluşan bir problem olsa da yetişkinlerde de ağrıların olması görülen durumlar arasındadır. Kulak ağrısına ne iyi gelir sorunun ilk yanıtı olarak tabi ki doktora gidilebilir fakat evde doğal yollarla tedavi edebileceğiniz kulak ağrıları çoğu zaman kendi kendine de geçer.

Kulak Ağrısı İçin Doğal Yöntemler

Ağrı Kesici Kullanımı: Doktorunuza danışarak alabileceğiniz hafif dozlu ağrı kesiciler kulak ağrılarının dinmesi için etken bileşenlere sahiptir. Küçük çocuklarınızda yada bebeklerde kulak ağrısı bulunuyorsa direk olarak ilaç kullanmak kesinlikle tavsiye edilmez. Bu gibi durumlarda en doğrusu mutlaka bir uzmana danışmaktır.

Başka Uğraşlar Bulun: Kulak ağrısı yetişkindeyse kendinize iş bulabilir kulak ağrısına odaklanmadan ağrının daha az olmasını sağlayabilirsiniz. Fakat durum çocuklarda ve bebeklerde gözleniyorsa onunla oyun oynama, sevdiği müzikler ve kitapları okuma ve diş kaşıyıcı alma kulak ağrılarının unutulmasında yardımcı olur.

Göz atabilirsiniz: Kabakulak Nedir ? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Kompres Uygulanabilir: Ağrıyan kulağın olduğu tarafa nemli bir bez yada sıcağa yakın su torbası konularak üstüne yatılabilir. Bu tedavi yöntemleri kulak ağrısının azalmasında etken fayda sağlayacaktır. Sıcak uygulamayı bir süre yaptıktan sonra soğuk uygulamaya geçin ve ara, ara değiştirip kulak ağrısını azaltın.

Oksijenli Su Tedavisi: Çok eski yıllardan beri oksijenli su tedavisi kulak ağrıları için kullanılmaktadır. Ağrıyan kulağa damlatılan bir iki damla oksijenli su ağrının azalmasında etkendir. Oksijenli su damlattıktan sonra bir iki dakika bekleyip temiz su ile kulağınızı tekrar yıkayın.

Zeytinyağlı Tedavi: Elinizi yakmayacak derecede ılıtacağınız zeytinyağından birkaç damla kulağa damlatmak kulak ağrısının iyileşmesinde etkili bir ilaç görevi görür. Birçok hastalığın iyileşmesinde etken olan zeytinyağı doktorunuza danışarak küçük bebeklerinizin ağrıyan kulaklarına da uygulanabilir.

İlginizi çekebilir: Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Sarımsaklı Tedavi: Antibiyotik etkisi yüksek olan sarımsağın kulak ağrısının dinmesinde etken bir etkisi vardır. Kulak damlalarında da yer alan sarımsak özünün kulak ağrısına iyi geldiği biliniyor. Sarımsaktan bir diş soyun ve zeytinyağında 5 dakika bekletip ağrıyan kulağa hafifçe sürdürün.

Kulak Damlaları: Kulak damlalarının çoğu tamamen doğal bitki özleri kullanılarak hazırlanır ve eczanelerden rahatlıkla temin edilir. Zeytinyağı da kulak damlası gibi etki sağlayan reçetesiz bitkisel ilaçtır.

Zencefil Tedavisi: Zencefil ile kulak ağrılarının azalmasında etken bileşenlere ve antiinflamatuar etkiye sahiptir. Zencefilden elde edilen sudan kulak etrafına pamukla sürdürmeniz ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Zencefil içeren besinler direk olarak kulak içine uygulanmaz.

Boyun Egzersizleri: Boyun egzersizleri yapmak kulak ağrılarının azalmasında yardımcı olacaktır. Özellikle boynun sağa sola kontrollü şekilde çevrilmesi ve omuzların yukarıya kadar çekilmesi kulak ağrılarının azalmasına yardımcı olur.

Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Diş çıkarma, diş ağrıları, bademcik iltihaplanmaları ve sinüslerin tıkanmasından kaynaklı kulak ağrılarının oluşmasına neden olur. Bazı durumlarda ateşlenme, halsizlik ve yorgunluk halleri, duymakta azda olsa sıkıntı, kulak bölgesinde ağrı oluşumu ve huysuzluk durumlarında kulak içi zarının etkilenme nedenleri olabilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı