Ağız ve Diş

Kötü Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kötü ağız kokusu bazen ağızdan yada burundan gelebilen ve kişi ile çevresini rahatsız eden istenmeyen bir kokudur. Bu yüzden kötü ağız kokusu neden olur sorusuyla ilgili tüm bilgilerin öğrenilmesinde yarar var.

Ağız Kokusu (Halitosis) Nedir?

Ağız kokusu diğer adı ile yani tıbbi ismi halitosisdir. Kötü ağız kokusu yaşayan inşaların karşı taraflar ile iletişimlerinde bozulmalar olduğu gibi, psikososyal stres, sosyal baskı ve özgüven sorunları yaşayabilmektedirler. Ayrıca kötü ağız kokusu kişileri sosyal ortamlardan uzaklaştırarak kendilerini toplumdan soyutlamalarına bile neden olabilmektedir.

Kötü ağız kokusu yaşayan kişileri bazen çevresinde yer alan insanlar uyarır, bazen de kendileri fark ederek çözüm için hekime giderler. Diş hekimlerine en fazla başvurulan konuların başında periodontal hastalıklar ve diş çürükleri gelirken, diğer sırada kötü ağız kokusu gelmektedir.

Günümüzde artık ağız kokusu ile ilgili bilinen bilgilerde artma olduğu için, nefes ve tükürükte birikme yapan bakterilerce üretimi yapılan uçucu sülfür bileşiklerinin ölçümleri de daha sağlıklı yapılmaktadır. Böylece kötü ağız kokusunun neden olduğu etkenler çok net şekilde ortaya konulmaktadır.

Kötü Ağız Kokusu Kimlerde Görülür?

Kötü ağız kokusu toplumun her kesimde ve her yaşta oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Özellikle yetişkin insanların yarısına yakın bir kısmı yaşamları boyunca bir defa ağız kokusu çekmekte olup, sıklıkla sabah kalktıklarında bu kötü koku ile karşılaşmaktadırlar.

Yapılan bilimsel araştırmalar erkeklerde kadınlara göre ağız kokusunun 3 kat fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında 20 yaş ve üzerinde olan kişilerde genç kişilere oranla 3 kat daha fazla ağız kokusu ile karşılaşılmaktadır.

Kötü ağız kokusu yaşayan kişilerin yarısı kayıtlara geçmekte olup, az sayıda kişi bu sorun için diş hekimlerine başvurmaktadır. İnsanların ağız kokularını fark edememesi ve tam anlamı ile bu sorunu anlayamamalarına ağız paradoksu ismi verilir. Ayrıca kadınların %60’ı ve erkeklerinde yarısı ağız kokusu için spreyler kullandıkları bilinmektedir.

Göz atmanızda fayda var: Ağız ve Diş Sağlığının Önemi Nedir?

Ağız Kokusunun Yaş İle Alakası Var mı?

Özellikle orta yaş grubunda olan kişilerde sabahları yoğun biçimde ağız kokusu ile karşılaşılmaktadır. İleri yaşa sahip olan kişilerde ise kullanılan protezler, tükürüğün akışkanlığının bozulması ve bazı sistemik rahatsızlıklar ağız kokusuna neden olabilmektedir.

Ağız Kokusu Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Yaşanılan kötü ağız kokularının nedenleri bazen patolojik bazen de fizyolojik olabileceği gibi, bazı durumlarda hem patolojik hem fizyolojik olabilmektedir.

Patolojik kaynaklı ağız kokularının %90’ı ağız kaynaklı olurken geri kalan %10’luk kısmı ağız dışından kaynaklıdır.

Diş etinde oluşan mukoza rahatsızlıkları, enfeksiyon ve mantarlar, dil ve dil kökün tabakası, reflü, geniz akıntısı, ömrünü tamamlamış ve iyi durumda olmayan implant yada protezler, diş çürükleri, iyi yapılmamış dolgular, ağız kuruluğu, tükürüğün yeteri kadar olmaması, ağız kanseri, tonsil hastalıkları ve yarık damak gibi etkenler ağız kokusunun ağızdan kaynaklanan nedenleri olarak karşımıza gelmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığım Gayet İyi Ama Kötü Ağız Kokum Var

Kötü ağız kokusunun nereden geldiğini tespit etmek ve ağız kaynaklı mı yoksa ağız dışı kaynaklımı olduğunu anlamak için ağız ile burun kokularını birbiri ile karşılaştırmak bazen yeterli olabilmektedir. Bunun nedeni ağız dışı ağız kokularının en sık nedenleri arasında burun gelmektedir. Solunumu yapabilmek için ilk olarak tercih edilmesi gereke burundur. Burun tıkalı olduğu zaman kişiler ağızdan nefes alıp verdikleri için ağız kokusu meydana gelebilir.

Koku burun kaynaklı yada medikal nedenlerden dolayı ortaya çıkmışsa bir tıp hekimine gidilerek muayene olmak gerekmektedir. Burun tıkanıklığının en çok karşılaşılan nedenleri arasına bakıldığında septum deviasyon karşımıza çıkar. Semtum deviasyonuna sahip kişilerde diğer burun sorunları ve patolojileri daha kolay ortaya çıkabilmektedir.

Bu durumda patolojiyi destekleyen ağız içi bir neden ortada yoksa ve hastada ağız kokusu şikayeti varsa, semtum deviasyonu akıllara gelerek mutlaka değerlendirilmelidir.

Kötü ağız kokusunun fizyolojik nedenlerine bakıldığında mensturasyon, sigara, açlık, ağız bakımının yapılmaması, yemek artıkları, protein bakımından yüksek gıdalar, soğan, sarımsak gibi yiyecekler ve alkol, kahve ve bazı baharatlarda fizyolojik ağız kokusu nedenleri arasındadır.

Kötü Ağız Kokusu Dikkate Alınmalı mı? Hastalık Habercisi mi?

Kötü ağız kokusu alt ve üst solunum yollarında oluşan hatalıkları, gastrointestinal yani mide ve bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer, yemek borusu, otoimmün sistem, kan hastaları, kronik böbrek yetmezliği, kan kanseri, AIDS ve metabolik rahatsızlıklar gibi hastalıkların sinyallerini veriyor olabilir. Kesinlikle ciddiye alınmalı ve kaynağı bulunarak tedavi yoluna gidilmelidir.

Sigara İçmek Ağız Kokusuna Neden Olur mu?

Sigara kullanımı evet ağız kokusuna neden olur. Bunun nedeni doğrudan veya dolaylı yollardan sigaranın diş ve dişeti hastalıklarına neden olmasıdır. Sigara dumanının içeriğinde uçucu sülfür bileşikleri bulunur. Çok sigara içmek kıllı dile neden olur ki buda gıda artıklarının tutulmasına neden olacaktır.

Sigaraya bağlı ağız kokusu varsa ve sadece bunan kaynaklanıyorsa 24 saat sürecektir. Dil sırtı uçucu sülfür bileşiklerinin olmasında birinci sırada olduğu bilinmektedir ve dil sırtında oluşan pasın temizlenmesi uçucu sülfür bileşiklerinin oluşumda azalmalar sağladığı bilinmektedir. Ayrıca en süre etki görülmesi için dil pasının tam olarak temizlenmesi gerekmektedir.

Kötü Ağız Kokusunun Tedavisi

Ağız kokusunun tedavisi için gereken ağız temizliğine ve hijyenine dikkat etmektir. Ayrıca diş ile dili fırçalamak, diş aralarının temizliğine dikkat etmek ve diş eti hastalıklarının tedavi edilmesi gerekir.  Ağız kokusundan şikayetçi olan kişiler öncelikle sigara kullanıyorlarsa azaltmalı veya bırakmalı, zararlı besinlerden uzak durmalı, düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeli, en az 6 ay aralıklarla diş hekimlerini ziyaret etmelidirler. Genelde kötü ağız kokusu neden olur sorusuna yanıt arayan kişilerin farklı sağlık sorunları da olabilir.

Dil Neden Fırçalanır?

Dişlerde meydana gelen plağı temizlemek için bir çok ürün mevcuttur, üstünde ağız kokusuna neden olabilecek milyonlarca bakteri bulunduran dilin kesinlikle temizliği aksatılmamalıdır.

Dilin arka sırtına bakıldığında bakteri ile kaplı olduğunu görürüz. Yutkunma işlemi yapmak yada hafif yiyecekler tüketmek bu bakteri örtüsünü ortadan kaldırmaz. Mikroorganizma yönünden oldukça zengin bir ortam olan tabaka bozulma yaşamadan orada kalmaktadır.

İlginizi çekebilir: Ağız ve Diş sağlığının önemi nedir? Temiz tutmanın Yolları Nelerdir?

Bahsettiğimiz dildeki katmanda oluşan koku esnasında hidrojen sülfit ve metil merkap direkt olarak ağız kokusuna neden olur. Buradan şu sonuç ortaya çıkar; dişlerin fırçalanması kadar dilinde fırçalanması önemlidir.

Dili temizlemek için ve yüzeyinin kazınması adına plastik kazıyıcılar ve küçük fırçaları bulmak mümkündür. Bu tip gereçler özellikle bulantı yaşayan kişiler için kurtarıcı olmaktadır. Dili temizlemek için ilk etapta mümkün olduğunca dil dışarıya çıkartılmalı ve dil temizleyici mümkün olduğu kadar dilin arka kısmına götürülmeli ve basınç yaparak yavaşça ön kısma doğru hareket ettirilmelidir. Kötü ağız kokusu yaşayan kişilerin bu uygulamayı günde birkaç defa yapmaları yeterli olur.

Çocuklarda Ağız Kokusu

Çocuklarda oluşan ağız kokularına bakıldığında farklı yaş gruplarında farklı ağız kokuları olduğunu görmekteyiz. 2 ile 5 yaş arasında olan çocuklarda genellikle tonsil kriptlerinde yani bademciklerinde besin artıkları olduğu için ve bu bakterilerin neden olduğu ağız kokuları çok sık görülmektedir. İlk olarak bir pedodontiste gidilmeli. Yapılan muayene ve teşhisin ardından kötü ağız kokusu tedavi edilemezse çocuk doktorunda yardım alınmalıdır. Ayrıca kötü ağız kokusu neden olur sorusuyla ilgili mutlaka doktorlardan da destek alınmalıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı