Kalp Hastalıkları

Koroner Arter Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Koroner arter hastalığı yani kalp damar hastalığı toplumda en yaygın olarak karşımıza çıkan kalp hastalıklarının başında gelmekle birlikte risk tablosu da dikkatimizi çekmekte. Eğer önlem alınmaz ve erken teşhis edilmez ise kalp krizi nedeni olabilmektedir. Koroner arter hastalığı erken teşhis ve hayat tarzı değişimleri ile büyük ölçüde önlenebilen bir rahatsızlıktır.

İlgili yazımız: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Koroner Hastalığı Nasıl Olur?

Koroner arter hastalığı koroner arter adı verilen damarların (kalbi besleyen damarlar) duvar kısımlarında kolesterol yani yağlı plakaların zaman içinde birikmesi ve bu damarı tıkamasından kaynaklı gelişmektedir.

Koroner arterde biriken yağ sürecine ise tıbbi olarak ateroskleroz adı verilmekte olup bu durum kalp damarlarında tıkanmaya ve kalp kasının oksijensiz kalmasına neden olarak uzun yıllar sonra kalp yetmezliği rahatsızlığı nedeni olabilmekte.

Detaylı bilgi: Kalp Yetmezliği Nedeni ve Belirtileri

Koroner Arterin Görevi Nedir?

Kalbimiz hayat boyu bir pompa gibi çalışarak vücudumuzun kan ihtiyacını karşılamak için çalışmakta. Bu kadar işi yapabilmek için kalpte kendisi için oksijen açısından zengin kana ihtiyaç duyar. Kalp için önemli olan bu kan koroner arter ile kalbe gitmektedir. Koroner arterler bu kanı taşıyamazlarsa kalp çalışması için gerekli kanı alamaz.

Sağlıklı Bir Koroner Arter Nasıldır?

Kanın rahat şekilde dolaşabilmesi ve akabilmesi için koroner arter içinin sağlıklı olması gerekmekte ki, kalbin çalışması için gereken kanı bulunsun. Hareketin artması ile birlikte sağlıklı olan arterler kabin kan ihtiyacını rahat bir şekilde karşılayabilir.

Hasarlı Koroner Arter Nasıldır?

Koroner arterin iç tabakası bazı nedenlerden dolayı (kolesterol, sigara vb.) ve yüksek kan basıncından kaynaklı hasar görmüştür. Buda arterin duvarında plak meydana gelmesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda kan akışı rahat şekilde gerçekleşmiyor. Buda koroner arter hastalığının başlaması demek.

Daralmış Arter Nasıl?

Arterin duvarlarında plak arttıkça arterde daralmaya devam ediyor ve kalp kasına giden kan akışında bozulmalar meydana geliyor. Kalbe yeteri kadar oksijen gitmezse göğüs ağrısı ile belirti vermektedir.

Tıkalı Arter

Daralan arter eğer pıhtı kaynaklı tam olarak tıkanırsa miyokard enfarktüsü yani kalp atağı durumu ortaya çıkar. Yeteri kadar oksijen alamayan kalp kası bölgeleri kalıcı şekilde hasar görmektedir.

Koroner Arter Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaya koroner arter hastalığı tanısı konulmuşsa tedavi için 3 ayrı teknik kullanılmaktadır. Bunlarsa ; ilaç ile tedavi, pekütan kroner girişimi ve açık kalp ameliyatı şeklinde olmaktadır. Bu üç tedavi yöntemini hasta ile doktor beraber karar vererek en uygun yöntem seçilmekte.

İlaç Tedavisi

Koroner arter tanısı konulmamış birincil koruma ile tanısı konulmuş ikincil koruma ile ilaç tedavisi yapılmakta olup, iki durumun tedavisi farklıdır. Ancak kalp damar hastalarının günlük alması gereken aspirin miktarı 100 ile 300mg arasında değişmektedir. Fakat her sağlıklı olan kişiye de aspirin kullanımı tavsiye edilmemekte. Ancak sağlıklı bir kişi olmasına rağmen kişi 10 yıllık kalp krizi geçirme olasılığı %6’nın üstünde ise bu kişilere aspirin kullanımı tavsiye edilebilir.

Ayrıca koroner arter teşhisi konulmamış birincil korumada olanların kesinlikle tansiyon ve şeker ilaçlarını düzenli kullanmaları gerekmektedir. Bunun yanında birincil ile ikincil korumada kolesterol ilaçlarının başlama durumları da farklılıklar gösterirken bunların dışında kullanılan ilaçlar iki gurup içinde neredeyse aynıdır.

Koroner Anjiyoplasti ve Stent İle Tedavi

Kalp damarlarına gerçekleşen lokal daralmalar cerrahi uygulanmadan açılmasıdır ve koroner anjiyoplasti adı verilir, diğer bir değişle balon tekniği. Bu teknik ile kasıkta yer alan atar damardan girilir ardından kalp damarlarına doğru ilerletilip, gerekli bölgeye gelindiğinde inik olan balon kılavuz telin yardımı ile ileriye itilmesi ile darlığın olduğu bölgeye konumlandırılmış olur. Ardından balon şişirilerek tıkalı kalp damarı açılarak tedavi tamamlanır.

Bypass İle Tedavi

Tıkanmış olan yada daralmış olan arter bölgesinin dışında başka yol meydana getirerek kalbin tekrar beslenmesi şansını tanıyan koroner arter bypass cerrahisidir. Birden daha fazla tıkalı damar olabilir. Bu durumda tıkalı damar sayısınca bypass işlemi olur.

Bypass işleminde kullanılmak üzere alınması gereken greftler (damar) kalp, bacak veya göğüs bölgesinden alınmakta olup, tıkanmış olan koroner artere bağlantısı gerçekleştirilir. En çok kullanılan greftler ise göğüs duvarından alınan meme atardamarları, kol bölgesinde olan aort damarı ve bacakta olan toplar damardır.

Detaylı bilgi için: Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Minimal invaziv Teknikleri İle Tedavi

Minimal invaziv bir yöntem olarak karşımıza gelen endoskopik cerrahide, özel endoskopik cihazlar kullanılırak göğüs kısmına açılacak olan küçük kesiler atılarak açık kalp operasyonlarının imkanını vermektedir. Ameliyat esnasında cerrahi aletler, tamamen cerrahın kendi kontrolündedir.

Endeskopik teknik sayesinde koroner bypass, kapak hasarlarının girilmesi, kapak değişimlerinin yapılması, kalpte oluşan deliklerin kapatılması, ritim tedavisi için ablasyon işlemi de gerçekleştirilebilmektedir.

Robotik Cerrahi İle Tedavi

Özel olarak tamamen ameliyatlar için geliştirilmiş olan robotlar sayesinde işlemler gerçekleşir. Robotun tüm kontrolü cerrahtadır. Robotik cerrahinin diğer endeskopik cerrahiden farklı olmasının nedeni ise cerrah bir monitörden görüntüyü takip ederek robotun kollarını kullanmasıdır.

Ameliyat yapılırken işlemi yürüten cerrah ameliyat masasının az ilerisinde konumlandırılan ameliyat kumanda konsolunda oturarak işlemi gerçekleştirir. Konsoldan bütün görüntüleri alan cerrah, robotun kollarını istediği açıda ve şekilde hareket ettirebiliyor. Robotun elleriyse tıpkı bir cerrah eli gibi hareket eder ve cerrah hem zor hem de çok hassas operasyon yapabilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı