Kalp Hastalıkları

Koroner Anjiyo Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Koroner anjiyo denilen yöntem uzun senelerce kasık bölgesi kullanılarak yapılmıştır. Kasıktan yapılan koroner anjiyo bir takım sorunlara neden olduğu ve hastanın iyileşme süresi ile hastaneden çıkış süresini uzattığı için başka yöntemlerin araştırılmasına neden olmuştur. Araştırılmalar sonucunda el bileğinde olan redial arter fatk edilmiş ve bu atar damarın anjiyo içimn daha güvenilir olduğu fark edilmiştir. Bunun nedeni ise radial arterde kanama, enfeksiyon gibi risklerin olmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanında radial arter çevresinde herhangi bir sinir yada hayati risk oluşturacak bir dokunun olmaması da önem taşır. Ayrıca anjiyonun giriş kısmı daha kolay olmaktadır. Bu nedenle el bileğinden yapılan anjiyolar hasta için daha rahat ve güvenlidir.

İlgili konumuz: Anjiyo Nedir? Anjiyo Neden Yapılır?

Koroner Anjiyografi Nedir ve Neden Yapılır?

Türkçe karşılıklarına bakarsa koroner kalp ile ilgili anlamı taşırken anjiyo damar anlamına gelir. Grafi kelimesi ise görüntülemektir. Bu kelimeleri birleştirirsek kalp damarları görüntüleme cümlesi ortaya çıkar. Koroner anjiyografi ile kalp damarlarını çeşitli açılardan görmek mümkündür. Ancak bu görüntülere ulaşabilmek için özel bir alet yardımı ile kalp damarlarına bir sıvı verilmektedir. Eş zamanlı olarak anjiyo cihazı kullanılır ve damarların görüntüleri elde edilir. Anjiyografi sırasında X ışınlarından yardım alınır. Korkulacak bir durum değildir ve X ışınları kişiye zarar verecek boyutta da değildir. Ancak hamile kadınlar için radyasyon yayan bu X ışınları tehlikelidir.

Koroner Anjiyografi Uygulama Aşaması

İşlem yapılmadan önce hasta işlem hakkında bilgi sahibi yapılır. Uygulamanın aşamaları, ne gibi sorunlar oluşacağı, ortalama sürenin ne olduğu hakkında bilgiler verilmektedir. İşlem öncesinde hasta aç olmalıdır. Kişi anjiyo masasına alınır ve anjiyo girişine göre pozisyonu verilir. Şayet kasıktan girilecekse giriş bölgesi özel solüsyonlar ile sterilize edilir. Ve bu bölgeye lokal anestezi uygulanır. Uyuşma sağlandıktan sonra özel yapıda olan bir iğne ile giriş yapılır. Yapılan bu uygulama esnasında atar damarlara özel bir kılıf yerleştirilir ve uygulama bu kılıf üzerinden devam eder.

Kılıf sayesinde kalp damarlarına katater yönlendirilmesi yapılır. Katater ilk olarak sol kalp damarına takılır. Kataterin dış kısmında kalan bölgesine kalp damarına ilaç verilir. İşte bu ilaç yardımı ile kalp damarları çeşitli açılardan görüntülenir. Sol damar görüntüleme işleminin ardından bütün bu işlemler sağ damar içinde yapılır ve anjiyografi tamamlanmış olur.

Göz atmadan geçmeyin: Damar Daralması Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

c ardından elde edilen görüntüler bilgisayar ile detaylı olarak ele alınırlar. Bu işlemde dikkat edilen nokta ise 2mm ve daha geniş olan damarlarda daralmaların olup olmadığı dikkate alınır. Bu daralmalar %70 üzerinde ise müdahale gerektiği anlamına gelir. Yapılacak müdahaleler damarın daralmasında ki seviyeye, konumuna ve damar sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı