Genel Sağlık

Koltuk altı terlemesi Nasıl Önlenir? Doğal Çözümler

Koltuk Altı Terlemesi nasıl önlenir?

Koltuk altı terlemesine çözüm arıyorsanız büyük ihtimalle bir çok deodorant denediniz ancak istediğiniz sonucu alamadınız. Koltuk altının aşırı terlemesi sizi rahatsız edebilir, ancak bu durumu hafifletmenin yolları tabi ki var. Bu yazıda size koltuk altı terlemesi engelleme hakkında bazı ipuçları vereceğiz.

Koltuk altı terlemesi azaltan ya da büyük oranda ortadan kaldıran bazı doğal ve reçetesiz yani ilaçsız çözüm yolları vardır. Koltuk altı kokusuna doğal çözüm için bu yazıyı dikkatlice okumalısınız.

Koltuk Altı Terlemesi ve kokusuna bazı çözüm önerileri şunlardır:

koltuk altım çok terliyor ve kokuyor ne yapmalıyım diye düşünenlere, koltuk altı kokusuna doğal çözüm yanısıra koltuk altı terlemesine kesin çözüm önerileri.

1. Ter önleyici antiperspirant kullanın

Kıyafetlerde oluşan ter lekeleri insanı usandırır. Bunun çözümü için standart koltuk altı deodorantı yerine ter önleyici antiperspirant ürünler kullanmayı deneyebilirsiniz. Koltuk altı deodorantları ter kokusu giderebilir, fakat tamamen terlemeyi engelleyen özelliğe sahip değiller. Deodorantlar iki şekilde işe yarar. İçeriklerinde yer alan antimikrobiyal maddeler sayesinde bakterileri azaltır ve güzel kokuya sahip aromalar ile ter kokusunu bastırır.

Terleme önleyici ürünler terin kokmasına sebep olan bakterileri öldürücü etkiye sahiptir. Aynı zamanda koltuk altındaki ter bezlerinin aktif olarak çalışıp ter üretmesini de engeller. Bu özelliği ile terleme önleyici ürünler, aşırı terlemeyi önlemek için size yardım edebilir.

Terleme önleyici ürünler içeriklerindeki antiperspirantlar sayesinde ter miktarını azaltır ve koltuk altım çok terliyor diyen kişilerin şikayetlerini hafifletmeye yardım eder. Kozmetik ürün satan yerlerden alıp kullandığınız antiperspirantların sizde istediğiniz etkiyi göstermediğini düşünürseniz, bu durumda içeriğinde daha yüksek oranda alüminyum klorür bulunan antiperspirantlar bulup kullanmalısınız. Eğer bunun da işe yaramadığını düşünürseniz mutlaka bir doktora başvurarak daha güçlü bir ter önleyici ürün için reçete yazdırın.

İlginizi Çekebilir:  Ön Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer, Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ter önleyici ürününün doğru bir şekilde kullanılması önemlidir. İstediğiniz sonucu almak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır;

   • Ter önleyiciyi sadece temiz ve kuru olan cildinize uygulayın. Koltuk altınız terli ise ya da duştan çıktıktan sonra koltuk altınız hala nemli ise uygulama yapmayın.
   • Ter önleyiciyi ürünü akşamları, banyo yaptıktan sonra koltuk altınızı iyice kurulayıp kullanın. Bu durumda vücudunuz daha rahat hava alır ve ter önleyici ürünün içeriğinde aktif bileşenler etkisi en iyi şekilde gösterir.
   • Kıllar ter önleyici ürünlerin tam olarak etki göstermesini engeller. Bu yüzden koltuk altınızı mutlaka tıraş edin. Fakat henüz yeni tıraş edilmiş koltuk altına uygulama yapmayın, çünkü bu ürünler yeni tıraş olmuş cildi tahriş edebilir.
   • Ter önleyici ürünlerin etkisini göstermesi için biraz sabretmelisiniz. Hissedilebilir bir etki için dört gün gibi bir sürenin geçmesi gerekebilir. Sadece biraz sabrederek etkisini göstermesini beklemelisiniz.

2. Duş altıktan sonra hemen giyinmeyin

Terlememek için ne yapılmalı sorusuna çok basit bir çözüm önerisi, duş altıktan sonra giyinmek için acele etmeyin. Özellikle sıcak duş aldıktan sonra bu hususa dikkat edin. Sıcak ve nemli bir bölgede yaşıyorsanız da aynı durum geçerlidir. Giyinmeden önce vücudunuzun serin yani normal ısısında ve kuru olması gerekir. Çünkü vücudunuzun sıcak ve nemli olması durumunda terleme meydana gelir ve bakteriler nemli ortamla hızlı bir şekilde üreyebilir.

3. Koltuk altı tıraşını ihmal etmeyin

Kıllar nemi tutucu özelliğe sahip olduğu için, koltuk altı kıllarınızı tıraş etmek aşırı terlemeyi azaltma konusunda size yardım edebilir. Çoğu kişinin önemsemediği koltuk altı tıraşı aslında aşırı koltuk altı terlemesi ve ter kokusu önleme konusunda oldukça önemlidir. Ayrıca koltuk altınız özellikle yaz aylarında çevrenizdeki insanlar tarafından da gözüktüğü için kılları kesmek estetik görüntü açısından da fayda sağlar.

4. Terlemeye neden olan yiyeceklerden uzak durun

Beslenme şeklinizin ile terleme arasındaki ilişkiyi muhtemelen bilmiyorsunuz. Bazı yiyecekler diğer yiyeceklere göre vücudunuzun daha fazla terlemesine sebebiyet verebilir. Çok fazla terleme şikayetiniz varsa, beslenme alışkanlığınızdan terlemeye neden olan yiyeceklerini çıkarmanız terleme şikayetinizi azaltabilir.

İlginizi Çekebilir:  Katarakt Nedir? Teşhisi Nasıl Yapılır? Belirtiler Nelerdir?

Düşük lif oranına sahip olan yiyecekler, yiyeceklerin parçalanması için sindirim sisteminizin daha fazla çalışmasını sağlar. Yağ oranın yüksek olan yiyecekler, yağı sindirirken ortaya fazla enerji çıkmasından olayı vücut ısısının artışına yani doğrudan terlemeye neden olabilir. Koltuk altı kokusuna doğal çözüm için bu yiyecek ve içecekleri azaltmanız sizi çözüme bir adım daha yaklaştıracaktır.

Koltuk altınızın terlemesine neden olan bazı içecekler ve yiyecekler şunlardır:

   • Alkollü içecekler
   • İşlenmiş gıdalar
   • Kafein
   • Yüksek yağ içeren gıdalar
   • Sarımsak
   • Soğan
   • Dondurma
   • Baharatlı yemekler

5. Terlemeyi azaltıcı etkiye sahip yiyecekler yiyin

Terlemeye neden olan yiyeceklerin olduğu gibi, terlemeyi azaltıcı etkiye sahip yiyecekler de vardır. Bazı yiyecekler vücutta üretilen ter miktarını azaltıcı etki gösterebilir ve ter bezlerinin çalışmasını baskılayabilir. Beslenme alışkanlığınıza terlemeyi azaltan yiyecekleri ekleyerek, aşırı terleme şikayetinizin hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bu da koltuk altı kokusuna doğal çözüm için sizi hedefe bir adım daha yaklaştırır.

Beslenmenize ekleyebileceğiniz terlemeyi azaltan içecekler ve yiyecekler şunlardır:

   • Yüksek kalsiyumlu gıdalar (süt ve süt ürünleri)
   • Muz
   • Badem
   • Su
   • Zeytin yağı
   • Yeşil çay
   • Yulaf
   • Kavun, karpuz, üzüm, patlıcan, salatalık, karnabahar, ıspanak gibi içeriğinde yüksek oranda su bulunan sebze ve meyveler.

6. Koltuk Altı Terlemesi Engellemek için Bol su tüketin

Bolca su içmek ve yüksek oranda suya sahip yiyecekleri tüketmek vücudunuzun ısınmasını önleyerek serin kalmasını sağlar ve koltuk altı terlemesine çözüm için size yardımcı olur. Susuz kalan vücut ısınarak terlemeye başlar. Bu yüzden kendinizi susuz bırakmayın ve su içmek için susamayı beklemeyin.

7. Hava alabilen rahat kıyafetler giyin

Sıkı olan kıyafetler, özellikle de koltuk altınıza yapışan kıyafetler, çok terlemenin nedenleri arasındadır. Bu sıkı kıyafetlerden uzak durarak daha gevşek kıyafetler giymelisiniz. Örneğin normalde S beden tişört giyiyorsanız, terlemenin çok olduğu bunaltıcı yaz aylarında M beden tişört giyerseniz koltuk altınızın daha rahat hava aldığını ve terlemenin azaldığını fark edebilirsiniz. Aynı zamanda hava alabilen (pamuk gibi) kumaşa sahip kıyafetler giymeniz, koltuk altınızın düzgün bir şekilde hava almasına yardım eder ve terlemeyi azaltır. Koltuk altı terlemesine ne iyi gelir diye düşünenler için çok pratik bir öneri.

İlginizi Çekebilir:  Karaciğer Kanseri Nedenleri? Belirtileri ve Tedavisi

8. Kafeini bırak

Sinir sistemini uyarıcı özelliğe sahip olan kafein bu özelliği ile terlemeyi arttırır. Kan basıncının yükselmesine neden olur ve kalbin daha hızlı çalışmanı sağlar. Daha basınçlı kan ve hızlı atan bir kalp de vücut ısısının artması ve terlemenin meydana gelmesi anlamına gelir. Kafein aynı zamanda ter bezlerinin uyararak aktif olarak çalışmalarına neden olur. Bu özelliği sayesinde kafein, çok terlemenin nedenleri arasında yer alır.

Gıdalarda bulunan kafein miktarlarını aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Koltuk altı terlemesine çözüm için kafein içeren gıdalar ve kafein miktarları tablosu.

9. Sigarayı Bırak

Çok terlemenin nedenleri arasında belki de şaşıracağınız bir durum ama, sigara çok terlemeye neden olabilir. Sigaranın içinde yer alan nikotin ve kafein gibi maddeler vücut ısınızın yükselmesine neden olur. Kalbin daha hızlı çalışmasını sağlar ve ter bezlerinin aktif olarak çalışmasına neden olur. Sigara içmek diş lekesi, kanser, ağız kokusu, nefes darlığı gibi hijyen ve sağlıkla ilgili sorunlara neden olur. Bu sebepten, genel sağlığınızı iyileştirmek ve aşırı terlemeyi azaltmak istiyorsanız, sigarayı bırakarak bu isteğinizi bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Koltuk Altı Terlemesi için Son Olarak

Aşırı terleme tedavisi için alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Reçetesiz olarak satılan ilaçlardan etki göremezseniz mutlaka bir doktora başvurun. Bazen kendi aldığınız ilaçlar etki göstermeyebilir ve bu durumda size özel bir reçeteye ihtiyaç duyabilirsiniz. Tüm bu seçenekleri tüketip memnun kalmamanız durumunda botox enjeksiyonları gibi tedavi yöntemleri karşınıza çıkar. Doktorunuz sizin için en doğru koltuk altı terlemesi tedavisi sunacaktır.

Bazı kişilerde hiperhidroz adı verilen aşırı terleme hastalığı bulunur ve bu durum doktor tarafından teşhis edilir ve hiperhidroz tedavisi gerekir. Hiperhidroz durumu sadece koltuk altının aşırı terlemesi değil, tüm vücutta aşırı terleme meydana gelmesidir.

Doğru bir yaklaşımla rahat kuru ve daha rahat koltuk altına sahip olmanın tadını çıkarın.

Bir sonraki yazımız: Addison Hastalığı Nedir ? Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir ?


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı