Genel Sağlık

Koltuk Altı Terlemesi Bitkisel Çözüm

Herkeste mutlaka oluşan ve birçok durumda kabus haline gelen koltuk altı terlemesi bitkisel çözümlerle önlenmektedir. Metabolizmanın hızlı olması veya yavaş olması sonucunda gelişebilen koltuk altı terlemesi özellikle sıcak havalarda daha çok oluşur. Bazı durumlarda utanç duyulan koltuk altı terlemesi birçok günlük aktivitenin yapımını da engellemektedir.

Koltuk Altı Terlemesi

Vücudun doğal bir koruma mekanizması olan terleme sayesinde vücutta bulunan zehirli maddeler, toksinler ve atıklar giderilir. Birçok nedenden oluşabilen koltuk terlemesi bazı hastalıklardan dolayı da oluşabilir. Bunlar;

Çok fazla kilo alımı

Omurilikte sorunlara

Irsi nedenler

Yaşlılıkta menepoz sorunları

Gebe olma durumu

Solunum rahatsızlıklarının oluşması

İlaç kullanımından kaynaklı terlemeler

Alkol sonucunda görülen terleme

Şeker hastalığı

Kalp sorunları

Parkinson hastalığı

Koltuk Altı Terlemesi İçin Bitkisel Çözümler

Elma Sirkesi: Elma sirkesi hem içerden hem de dışarıdan takviyede terlemenin önüne geçer. Kan şekerinin düzenlenmesi, mide yanması ve reflü problemlerine iyi gelen elma sirkesi içildiğinde terlemenin de azalmasına yardımcıdır. Elma sirkesi direk olarak terli bölgelere uygulanarak bu bölgedeki bakterilerin giderilmesine yardımcıdır. Gözeneklerin büzülmesini sağlayan elma sirkesi akşamdan koltuk altına sürülür ve sabah bu bölgeler yıkanır. İçmek için ise suyun içerisinde elma sirkesinden 1 tatlı kaşığı koyun ve biraz bal ekleyip için.

Domates Suyu: Domates suyu da gözeneklerin küçülmesinde ve daralmasında yardımcıdır. Kronik oluşan terlemelerin önüne geçen domates suyunu terleyen bölgelerinize sürmek belki alerjik problemlere neden olabilir. Nitekim böyle durumlar domates suyu içilebilir alerjik reaksiyonlar yoksa terleyen bölgelere sürülebilir ve 10 dakika beklenerek yıkanır.

Yeşil Çay ve Siyah Çay: Çayın harareti aldığının söylenmesi bilim sonucu değil ananelerimizden kalma bilgilerdir. Terlemenin önüne geçebilecek olan yeşil çay ve siyah çay sabah kalkınca kahve yerine yeşil çay içildiğinde terleme gün boyu daha az olur. Siyah çay ise demlenip pamuk pedleri ile terleyen bölgelere uygulanıp 10 dakika bekletilip yıkanmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kayısının Faydaları Nelerdir?

Göz atabilirsiniz: Koltuk altı terlemesi Nasıl Önlenir?

Kabartma Tozu: Kabartma tozu hemde nişasta nemin emilmesinde etken maddelerdir. Kabartma tozu doğal bir alkali görevi görerek deodorant etkisi oluşturur. Mısır nişastası ve kabartma tozunu eşit miktarda karıştırın ve terleyen alanlara sürüp yarım saat bekletip yıkayın.

Buğday Çimi: Buğday çimi doğal bir detoks görevi görür ve içeriğinde bulunan vitamin ve mineral bakımından zengindir. Koltuk altı terlemesinin önüne geçmek için günde 1 yemek kaşığı buğday çimi içilmelidir.

Patates: Patateste bulunan potasyum seviyesi vücuttaki fazla suyun emilimini hızlandırır ve terlemenin hafiflemesinde yardımcı olur. Patates dilimleri koltuk altında terleyen bölgelere konularak terlemenin giderilmesi sağlanır.

Çay Ağacı Yağı:

Çay ağacı yağıda gözeneklerin küçülmesini sağlayan ve vücuttaki bakterilerin giderilmesinde etken olan bileşenler içerir. Çay ağacı yağı koltuk altlarına sürülerek birkaç gün denenebilir.

Limon: Limonda yer alan sitrik asit içeriği bakterilerin yok edilmesini sağlayarak koltuk altlarındaki terlemenin azalması için kullanılır. Limonu hafifçe sıkarak koltuk altlarına sürülür ve yarım saat bekletilerek koltuk altı yıkanır.

Aloe Vera Suyu: Aloe veranın serinletici etkisi ve yatıştırıcı özelliği terleme için kullanımın başlıca sebepleridir. % 100 preslenmiş doğal aloe vera suyu veya jeli koltuk altı bölgelerine uygulanarak terlemelerin önüne geçilir. Bu doğal içerik aynı zamanda birçok cilt probleminin de önlenmesine yardımcı olur.

Adaçayı: Adaçayı çok etkili terleme önleyicidir. Çay olarak yapılarak bu bölgelere uygulandığında aşırı terleme önlenir ve aşırı terlemeye neden olan bakterilerin oluşumunu engeller.

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı genel terleme yaşayanlar için özellikle tavsiye edilir. Tüm vücuda uygulanabildiği gibi koltuk altı terlemesinde de bu bölgeye uygulanarak hem kokusundan hem de terleme önleyici olmasından tercih sebebidir.

İlginizi Çekebilir:  Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Koltuk Altı Terlemesi İçin Genel Çözümler

Yöntem – 1

Lavanta yağı ( 15 damla )

Adaçayı yağı ( 10 damla )

Hazırlanışı: İki yağı birbirine karıştırıp haftada 3 gün koltuk altlarına uygulayın.

Yöntem – 2

Patlıcan kabukları ( 1 tane )

Su ( 1 küçük tencere )

Patlıcan kabuklarını soyun ve kaynamış suyun içerisine ekleyip yarım saat kadar bekletin. Bu suyu gün içinde 2 kere içebilirsiniz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı