Kanser

Kolon Kanseri Belirtileri ve Evreleri Nelerdir?

Kanser türlerinin görülme oranları dünya üzerinde farklı rakamlara sahiptir. Kolon kanseri belirtilerine en çok rastlanan kanser türlerinden biri olarak bilinmektedir. Özellikle ilerleyen yaş gruplarında kendini daha çok gösteren kolon kanseri neden olur hakkında farklı yanıtlara erişim sağlamak mümkündür. Beslenme şekillerinden genetik faktörlere kadar hastalığın ortaya çıkma nedenleri maddeler halinde sıralanabilmektedir. Kalın bağırsak kanseri olarak da bilinen kolon kanseri neden olur araştırmaları hastalığın tedavi yöntemlerinin tartışılması ile devam etmektedir. Her kanser türünde olduğu gibi kolon kanseri belirtileri üzerinden  bir evre derecesi çıkarılmaktadır. Uzmanların yaptıkları testler neticesinde rahatsızlığın hangi evrede olduğunun belirlenmesinden sonra ise tedavi şekilleri konuşulmaktadır. Evrelerine göre değişim göstermesine karşın kolon kanseri ameliyatı etkin tedavi yöntemlerinden biri olarak nitelendirilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Bağırsak Daralması Nedir? Nedenleri-Tedavisi?f

Kolon Kanseri Nedir?

Kadın kanser türleri içerisinde ikinci erkek kanser türleri içerisinde üçüncü sırada bulunan kolon kanseri neden olur ve daha önemlisi bu kanser ne demektir? Bu kanser, sindirimin son aşamasında görev yapan kalın bağırsakta kendini gösteren bir rahatsızlık dizisidir. Özellikle 50 yaş ya da üzerinde karşılaşılma sürekli yüksek olan bu kanser süründe de hücrelerin hızlı bir şekilde çoğalması söz konusudur. Çoğalma kolon kanseri evrelerine göre değişim göstermektedir. Ancak her halükarda hücre artışları kolon içerisinde yer alan küçük hücrelerde ilk kez kendini belli etmektedir. Hücre sayılarındaki artış kanserin yayılmasına neden olmaktadır. Kolon kanseri kan testi ya da kolon kanseri tahlili teşhis yöntemleri ile tespit edilebilmektedir. Ancak tespitlerde istenen pozitif sonuçlara erişim sağlanabilmesi için erken hareket etmek çok önemlidir.

Kolon kanseri tedavisi için atılan adımlar kanserin kolon içinde bulunduğu evrelerde daha etkin olmaktadır. Kanserli hücreler diğer organlara yayıldığında pek çok uzman kolon kanseri ameliyatı yapılmasını önermemektedir. İyileşme ve normal yaşama geri dönebilme şansının artırılması sayılan etmenler yüzünden erken teşhise bağlanmaktadır. Kolon kanseri neden olur hakkında ise genetik yatkınlık önemli bir alan kaplamaktadır. Ancak ailesinde hiçbir kanser vakası görülmeyen kişilerde de bağırsak kanserine rastlanabilmektedir. Bundan dolayı kolon kanseri neden olur için beslenme kaynaklı yanıtlar vermek de mümkündür. Olabildiğince sağlıklı beslenmek sindirim sisteminin de sağlıklı kalmasını sağlayacağından ötürü olası kanser ihtimallerini elemektedir. Buna karşın kanser sorunu yaşayan kişiler ise kolon kanseri tedavisinde sağlıklı yaşamanın etkilerini görmektedir.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolon kanseri belirtilerinin evrelere göre değişim göstereceğinin bilinmesi bu alandaki en önemli huşuların başında bulunmaktadır. Ancak kolon kanseri belirtilerinin hastalık risk grubu içinde olan kişiler tarafından net bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir şüpheli durum karşısında uzmanlara muayene olunması ve rahatsızlığın erken teşhislerle fark edilmesi mümkün olmaktadır. Kolon kanseri tedavisinin seyri için de belirtilerin analiz edilerek evrenin belirlenmesi gerekmektedir. Hastalıkta en çok rastlanan belirtiler arasında boşaltım sistemindeki sıkıntılar bulunmaktadır. Bu bağlamda bireyler sık ve sürelik kabızlık ya da tam tersi olarak ishal sorunları ile kaşı karşıya kalmaktadır.

Kolon kanseri tedavisini etkileyen belirtiler arasında boşaltımın tam olarak yapılamaması da bulunmaktadır. Hastalar, tuvalet ihtiyaçlarını görmelerine karşın halen bağırsaklarının şiş kaldığını hissetmektedir. Ayırt edici kolon kanseri belirtisi olarak dışkılamanın ağrılı bir biçimde gerçekleşmesi de sayılabilmektedir. Sağ kolon kanseri belirtileri ile genel olan kanserin belirtileri benzerlik göstermektedir. Bundan ötürü risk faktörü olan bireylerin hatalıktan şüphe duymaları kolaylaşmaktadır. Sağ kolon kanseri belirtilerinden biri olarak dışkıda kan görmek de sayılmaktadır. Belirtilerin değerlendirilmesinden sonra uygun olan bir yöntem çerçevesinde kolon kanseri belirtisi ya da belirtileri giderilerek tedavi sürecine başlanmaktadır.

Kolon Kanseri Evreleri

Kolon kanseri belirtileri gösteren hastalarda 5 adet evre aranmaktadır. Kolon kanseri evreleri ilerledikçe ise hastalığın hayati risk oranı artmaktadır. Bundan ötürü kolon kanseri evrelerinin olumlu sonuçlar verebilmesi için erken teşhis çok önemlidir. 0.evre bu hastalık için en erken dönem olarak gösterilmektedir. Bu evrede istisnai olarak bağırsağın bir kısmı alınsa da genellikle polipektomi ile tedavi mümkün olmaktadır. 1.evre ise hastalığın kanser olarak gösterdiği ilk evredir. Bu evre içerisinde kalın bağırsağın gerekli kısmı ameliyatla alınmaktadır. Lenf bezlerinin vücuttan alınması da 1.evrede gerçekleşmektedir. 2.evre kolon kanseri belirtilerinin net olarak görülmeye başladığı evrelerden biridir. Kanser kalın bağırsağın dış kısmındaki lenf bezlerine de yayılmıştır. Operasyonla kalın bağırsaklar ve lenf bezleri çıkarılarak tedavi yapılması tercih edilmektedir. Kolon kanseri evrelerinden üçüncüsünde kalın bağırsağın kanserli bölümü de lenf bezleri de alınmaktadır. Ayrıca bu evrede kemoterapi olasılıkları da kendini gündeme getirmektedir. Dördüncü evre kolon kanseri evreleri arasında son evredir. Bu evrede kanser farklı organlara da yayıldığı için operasyondan ziyade kemoterapi ve radyoterapi alternatifleri denenmektedir. Uzmanlar kalın bağırsağın dışarı doğru ağızsız hale getirilmesini de gerçekleştirebilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Akciğer Kanseri Nedenleri – Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Kanseri Ameliyatı Nasıl Olur?

Kolon kanseri belirtilerinin tespit edilmesi kolon kanseri ameliyatı nasıl olura yanıt olmaktadır. Çünkü hastalık belirtilerinin incelenmesinden sonra evrenin tespit edilmesi sağlanmaktadır. Evreye göre ise kolon kanseri ameliyatı nasıl olur belirlenmektedir. Ancak operasyonlarda genel amaç kalın bağırsakta bulunan kanserli kısmın temizlenmesidir. Kolon kanseri ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır. Kanserin evrelerine göre alınarak olan kalın bağırsağın büyüklüğü değişim göstermektedir. Bu değişimler ise kolon kanseri ameliyatının süresini etkilemektedir. Kolon kanseri evrelerinin ilerleyen dönemlerinde kolon kanseri ameliyatında lenf bezlerinin temizlenmesi de gerçekleştirilmektedir. Operasyonların süresinde uzamaya yol açan nedenlerden biri de budur. Kolay ve kısa süreli ameliyatlar için kolon kanseri belirtileri erken teşhislerle buluşturulmak zorundadır. İlk evrelerde yapılan ameliyatlar kanserin tekrar etme oranını azaltıp yaşam oranını ise artırmaktadır.

Kolon Kanseri Kan Testi – Kan Tahlili

Kolon kanseri belirtileri için uzmanların farklı tanı yöntemlerini izlemeleri mümkündür. Günümüzde kolon kanseri kan testi ile de kendini gösterebilmektedir. Gelişmiş laboratuvarlarda yapılan kan testlerinin sonuçları ise kısa süre içerisinde alınmaktadır. Kolon kanseri tahlili değerlerinin uzmanlar tarafından incelenmesi neticesinde kolon kanseri belirtilerinin gerçeği yansıtıp yansıtmayacağına yönelik fikir edinimleri sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra fikir edinimlerinin gerçek bir tanı için yetersiz kalacağı ortadadır. Uzmanlar kolon kanseri kan testinde şüpheli bir durumla karşılaştıkları taktide kolonoskopi ya da biyopsi yapmaktadır. Bahsedilen işlemler kolon kanseri tahlilinden sonra kesin tanı alınmasını garantilemektedir. Ayrıca muayeneler kolon kanseri evrelerinden hangisinde olunduğunu da kesinleştirmektedir. Bu sayede belirlenen kolon kanseri evreleri ise bahsedildiği üzere tedavinin seyrinin belli olmasını sağlamaktadır.

Sağ Kolon Kanseri Belirtileri

Kolon kanseri belirtileri sağ kolon kanseri belirtileri şeklinde iki farklı başlık altında incelenmektedir. Genellikle iki hastalığın belirtileri de birbirini andırmaktadır. Ancak sağ kolon kanseri belirtilerinin fark edilmesi biraz daha zordur. Çünkü ortalama olarak 50 yaş üzerindeki hastalarda görülen bu kanser türü, dışkıda gizli kanama ile kendini göstermektedir. Kolon kanseri belirtileri arasındaki sürekli ishal ya da tıkanma, sağ kısımdaki kanserde anında görülmemektedir. Bunun yerine hastalar, daha önce yaşamamalarına karşın kansızlık sorunu ile mücadele etmeye başlamaktadır.

İlginizi çekebilir: Kanserden Korunmanın Yolları

Sağ kolon kanseri belirtisi olarak gösterilen anemiye eş olarak hastalarda iştahsızlık sorunu da tespit edilmektedir. Bunun yanı sıra el ve ayak bölgelerinde yaşanan ani üşümeler de sağ kolon kanseri belirtisi olarak nitelendirilmektedir. Yaş sınırı da göz önüne alındığında bahsedilen şüpheli durumlara sahip olduğunu düşünen bireylerin uzmanlara başvurması gerekmektedir. Zaman kaybetmeden yapılan uzman başvuruları sayesinde erken teşhis ile hayatların kurtarılması mümkün olmaktadır. Çünkü erken evrelerde gerçekleştirilen kolon kanseri ameliyatının sonuçları genellikle pozitif olmaktadır. Üstelik bahsedildiği gibi erken evrelerde genellikle lenf bezlerine dokunmadan ya da kemoterapiye ihtiyaç duymadan operasyonların tamamlanması mümkün olmaktadır. Ancak ilerleyen dönemlerde operasyonları kemoterapiler ve radyoterapiler izlemektedir. Bu da özellikle yaşı ilerlemiş olan hastaları yormaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı