Tüp Bebek

KKTC İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

İlaçsız tüp bebek tedavisi (IVM) anne adayından tamamen olgunlaşmayan yumurtalar toplanarak özel laboratuar ortamında olgunlaştırılması ile yapılır. İlaçsız Tüp Bebek tedavisinin amacı, yumurtaların olgunlaştırılması için kullanılan ilaçlardan zarar görebilecek anne adaylarının tedavilerini vücutlarına kimyasal madde almadan sürdürmeleridir.

İlginizi çekebilir: Kıbrıs’ta Tüp Bebek Tedavisi

Rutin bir tüp bebek tedavisi, annenin rutin tetkikleri ve muayeneleri yapıldıktan sonra âdetin 2nci veya 3üncü gününde yumurta olgunlaştırma tedavisine başlanır. 10 gün süreyle bu tedavi gören anne adayı son ilaç dozunu aldıktan 36 saat sonra genel anestezi altında yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. İçlerinden olgun yumurtalar seçilerek özel ortamda baba adayının spermi ile döllenerek embriyo oluşması sağlanır. Oluşan embriyolardan kaliteli olanları anne adayına transfer edilir. İlaçsız tüp bebek tedavisinin bu işlemlerden farklı olarak anne adayına hiçbir kimyasal madde verilmeden yumurtaları toplanır ve laboratuar ortamında yumurtalar olgunlaştırılarak döllenmesi sağlanır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi

Daha önce tüp bebek tedavisi geçirmiş bazı kadınlarda kullanılan ilaçlara karşı hassasiyetleri olduğu görülmüştür. Karında ve akciğerde su toplanması sendromu OHSS, yumurtalıklarda çok sayıda kistler oluşturur. Karında şişlik, gerginlik ve hassasiyet mevcuttur. Genç olmak, zayıf olmak, verilen dozdan yüksek miktarda doz uygulamak, polikistik over (yumurtalık kisti) ve daha önce geçirilmiş OHSS varsa ilaçsız tüp bebek tedavisi yapılır. Muayene bulgularından OHSS hafif, orta ve ağır tablo olarak derecelendirilir. Tedavi hemen sonlandırılmalı, hafif vakalarda ayaktan takibi yapılabilirken, orta ve ağır vakalarda hastane ortamında gözlemlenmeli, karındaki sıvının boşaltılma işlemi yapılması gerekebilmektedir.

İlaçlı tüp bebek tedavisine oranla; daha az enjeksiyon yapılır (1-2 kez), kliniğe gidiş geliş daha azdır (2-3 kez), tedavi süresi daha kısadır (8-10 gün), ilaç kullanılmayacağı için vücuda herhangi bir yan etkisi yoktur, herhangi bir kan alma işlemi yoktur. Bazı dezavantajları da şöyledir; istenilen kalitede yumurta elde edilemeyebilir, gebe kalma başarısı düşüktür. Gebelik başarı oranı %30’larda seyretmektedir.

Tüp bebek tedavisinde uygulanan yöntemler ve ilaçların maliyetine oranla ilaçsız tüp bebek maliyeti %80-90 kadar daha düşüktür. İleri yaşlardaki anne adaylarına uygulanamaz bir yöntemdir.

İlginizi çekebilir: Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Dondurma

Kıbrıs tüp bebek merkezlerinin hemen hepsinde uygulanan yöntem Türkiye’de sayılı tüp bebek merkezlerinde uygulanmaktadır. Tüp bebek denemiş ve ilaçların yan etkisine bağlı OHSS görülmüş hastalar bu yöntemi gönül rahatlığıyla deneyebilmektedirler.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı