Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Nedenleri

Himen olarak tanımlanan kızlık zarının neden var olduğu yönü ile pek çok konuya başlık haline gelmiştir. Özellikle ülkemizdeki ve bazı diğer ülkelerdeki namus algısını temsil etmesi yüzünden kadınlar büyük sorunlar yaşayabilmektedir. Peki, kadınlardaki himenin var olmasının sebebi nedir ? Nedenler arasında genetik özellikleri öne almak gerekmektedir. Çünkü elde edilen bilimsel veriler bazı kadınlarda herhangi bir zar oluşumunun gerçekleşmediği sonucuna götürmüştür. Yani ilk birliktelik sırasında kaba tabirle bir engelle karşılaşılmaması daha önce bir cinsel beraberlik yaşandığı anlamına gelmemektedir. Kızlık zarı nedenleri arasında görevler açısından sayılabilecek etmenler de bulunmaktadır. Zar, ilerleyen yaşlarda bu işlevini kaybetmesine karşın kız çocuklarını 11 ila 12 yaşlarına kadar olası bakterilerden korumaktadır. Kızlık zarı nedenleri ilerleyen yaşlarda, cinselliğin hayatlara girmesi ile birlikte kanama, yırtılma ya da bozulma gibi alanlarda kendini göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık Zarı Kanamaması Nedenleri

Kızlık zarı nedenleri arasında kanama olmaması araştırmalarda ilk sırada bulunmaktadır. Çünkü kızlık zarı kanamaması nedenleri bilinmediği için bekâret konusu sıkıntı yaratabilmektedir. Ancak ilk birlikteliklerde kanama olması bir zorunluluk değildir. Yine bilimsel veriler kanamalar açısından yapılan araştırmalarda genetik faktörler ortaya koymuştur. Bu da kızlık zarı kanamaması nedenlerinden olan damar yapılanmalarını gündeme getirmiştir. Bazı kadınların himenleri üzerindeki damarlar yok denecek kadar incedir. Kızlık zarı kanamama ile alakalı olanlarından biri budur. Kızlık zarı kanamaması nedenlerinden biri de zarların esnek yapısıdır. Bazı kadınların himenleri penis içine girmesine karlın yırtılmadan kalabilmektedir. Bilinmesi gereken kızlık zarı kanamaması nedenlerinin sonuncusu ise kanamanın görülmemesidir. Minik lekelenmeler olarak gerçekleşen kanamalarda bazen lekeler gözden kaçırıldığı için kanama gerçekleşmedi zannedilebilmektedir.

Kızlık Zarı Sürtünmeyle Bozulur Mu, Nedenleri

Ülkemizde kızlık zarı nedenleri ile alakalı olarak büyük bir bilgi eksikliği bulunmaktadır. Kızların bu konuda eğitim almamaları ya da okullarda özel derslerin verilmemesi gibi sebepler yanıt bulması gerekli olan pek çok konu başlığının meydana gelmesine yol açmaktadır. Himen kanamaması nedenlerinin bilinmemesi de bundan ileri gelmektedir.Himen sürtünmeyle bozulur mu nedenleri de özellikle cinselliğini yeni keşfeden kadınlar tarafından sorulmaktadır. Neden var olduğu veya özellikleri başında da bahsedilen içerikler ile alakalı olarak bilgi edinimi sağlanması mümkündür. Öncelikle kızlık zarı sürtünmeyle bozulur mu hakkında sürtünmenin kızlığı bozmak gibi bir etkisinin olmayacağı şeklinde yanıtlar verilmesi ile başlamak doğru olacaktır. Kızlık zarı sürtünmeyle bozulur mu nedenlerinin bu şekilde yanıtlanmasında sürtünmenin sadece dışarıdan bir etki sağlaması etkilidir. Oysa yırtılma ya da bozulma gibi kızlık zarı nedenlerinin meydana gelmesi için vajina içerisine penis ya da cisim girmesi en azından zorlama yaşanması gerekmektedir.

Göz atabilirsiniz: Kızlık Zarı Patlaması Belirtileri Nelerdir?

Kızlık Zarı Yırtılma Nedenleri

Kızlık zarı yırtılma nedenlerinde başı çeken yırtılma için cinsel ilişki ilk unsurdur. Kızlık zarı yırtılma nedenlerinde cinsel birliktelik şekilleri de farklı yanıtlar alınmasına yol açmaktadır. Birliktelik sadece sürtünme ile olursa kızlık zarı yırtılma meydana gelmeyeceğinden zarlar yırtılmamaktadır. Bu açıdan kızlık zarı yırtılması olarak sayılan kıstasların bilinmesi gerekmektedir. Birliktelikler sırasında kızlık zarı yırtılması nedenlerinin oluşabilmesi için vajinaya bir giriş olması gerekmektedir. Girişlerin milimlik olarak net bir ölçüsü bulunmamaktadır. Çünkü kadınların genetik yapısı zarların konumunun değişmesine yol açabilmektedir. Kızlık zarı yırtılması nedenlerinde vajina girişlerinin penisle olması şart değildir. Farklı cisimlerle de himen yırtılmaları gerçekleştirilebilmektedir.

Kızlık Zarı Kanama Nedenleri

Kızlık zarı kanamaması olduğu gibi kanamasının da belli nedenleri bulunmaktadır. Kanama nedenleri arasında zar yapısında bulunan damarlar kanamanın gerçekleşmesine yol açabilmektedir. Ancak altı çizildiği üzere kanama nedenleri vajina girişleri ile gerçekleşmektedir. Yani cinsel birliktelik tam manası ile gerçekleşmiş olmak zorundadır. Kızlık zarı kanaması, birliktelik şeklinin farklılaşmasına göre kanamanın seyri de değişmektedir. Bazı birliktelikler sonrasında kanamalar lekelenme olarak görülebilmektedir. Bazı birliktelikler neticesinde ise kanama kadınların kanlarının pıhtılaşma oranına göre değişim gösteren zaman aralıklarında devam edebilmektedir. Kızlık zarı kanamaması nedenlerinden olan damar yapısının dar olmasının zıddı ise kanama nedenlerinde önemli yer tutmaktadır. Damar yapıları geniş olan kadınların kanama oranları biraz daha yüksek olabilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı