Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık zarı kadınlar için öne sürülen namus terimlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Özellikle pek çok toplum bu neden yüzünden kadınlara büyük bir baskı uygulamaktadır. Ülkemizde de bekâreti temsil eden kızlık zarı yüzünden mağduriyet yaşayan kadınların sayısı giderek artmaktadır. Aslında kızlık zarı ve özellikleri bakımından farklı gruplarda incelenmesi gereken konulardan biridir. Bu durumun nedeni ise zarın herkeste aynı şekilde olmamasıdır. Fakat kızlık zarının türleri herkes tarafından bilinmemektedir. Kızlık zarı konusunda araştırma da yapılmaması yüzünden sıkıntı yaşayan kadınların sayılarında ciddi bir artık yaşanmaktadır. Kadınların toplum baskısı nedeni ile uzun yıllardan bu yana himen olarak da tanımlanan zar konusunda farklı uygulamalar yaptıkları bilinmektedir. Uygulamaların yapılmasından önce en doğrusu himen çeşitleri ya da özellikleri ile alakalı olarak daha detaylı bilgi edinimleri sağlamak olacaktır.

Göz atabilirsiniz: Kızlık Zarı Yırtılması Nasıl Olur?

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri

Kızlık zarı çeşitleri bakımından oldukça uzun bir listede incelenmek zorundadır. Kadınların anatomik yapıları gerek genetik gerek kişisel özelliklerine göre değişim gösterebilmektedir. Gerçekleştirilen araştırmalar sonrasında kızlık zarları arasında en sık görüleninin yuvarlak himen olduğu ortaya çıkmıştır. Bahsi geçen zar türü kadınların %60 ila %90’ında kendini belli etmektedir. Fakat kızlık zarı türleri bununla sınırlı kalmamaktadır. Kızlık zarı  ve özellikleri başlığında da altı çizileceği üzere; yarı bölmeli, elek, yarım ay ya da bölmeli şekillerde himenler olduğu da bilinmektedir. Kızlık zarı ve özellikleri farklı olmasına karşın işlevleri aynıdır. Kadınlarda kızlık zarı ve özellikleri araştırıldığında zarların sağlığa fayda sağlayan önemli bir etmenleri olmadığı ortaya çıkmaktadır. ancak kızlık zarı çeşitleri kız beneklerin vajinalarına mikrop girişini engellemek, olası enfeksiyon risklerini ortadan kaldırmak gibi görevler üstlenmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır Mı?

Kızlık Zar Çeşidi

Kızlık zarı çeşitleri; yuvarlak himen, septat himen, cressent himen, cribriform himen şeklinde tıbbi isimlerle anılmaktadır. Labial ve fimbrialı himen de sıklıkla rast gelinen kızlık zar çeşidi isimlerinden biridir. Zarlara isim verilirken genellikle şekillerinden yola çıkılmıştır. Örneğin kızlık zarı ve özelliklerine bakıldığında cressent olanının şeklinin hilale benzediği fark edilecektir. Bunun yanı sıra elek şeklinde olan minik delikli yapıda olanları da bulunmaktadır. Kızlık zar çeşidi listesinde bulunanlardan biri de deliksiz olanlardır. Bu tip zarlar herhangi bir anormallik olarak kabul edilmemektedir. Ancak kızlık zar çeşidinden olan deliksizlerin cinsel birliktelik sırasında aşılması mümkün olmamaktadır. Deliksiz olan kızlık zarınn ameliyatla birlikte açılması gerekmektedir. Günümüzde zarların açılması için yapılan müdahaleler kısa sürede tamamlandığı için kadınların herhangi bir tedirginlik ya da endişe yaşamalarına gerek yoktur.

kızlık zarı çeşitleri
kızlık zarı çeşitleri

Kızlık Zarı Kanama Çeşitleri

Toplumumuzda kızlık zarı çeşitleri ve özellikleri hakkındaki bilgi eksiklikleri kanama ile de devam etmektedir. Ne yazık ki özellikle ilk kez cinsel birliktelik yaşayacak olan kadınlar kızlık zarı türleri konusunda minimum gerçek bilgi sahibidir. Cinsel birleşme sırasında büyük bir acı hissedileceği ve uzun süren yoğun kanamaların yaşanacağı da yanlış bilinen gerçeklerden biridir. Öncelikle bilimsel veriler kızlık zarı kanama çeşitlerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Çeşitlikler kadınların damar yapılarına göre değişim göstermektedir. Bazı kadınların damalarının boyutları bir miktar geniş olabilmektedir. Kızlık zarı kanama çeşitlerinin değişim göstermesindeki etkili olan şeylerin en önemlilerinden biri de cinsel birlikteliğin ne şekilde olduğudur. İlk cinsel birliktelikler kadınlar için de erkekler için de özenli davranılması şart olan anlardan biri olarak kabul edilmelidir. Kadının rızası olmadan gerçekleşen birlikteliklerde kanamanın daha yoğun olabileceği kabul edilmelidir. Aynı şekilde birlikteliklerin nazik olmaması kızlık zarı türlerinin hızlı şekilde yırtılmasına ve kanama oluşmasına yol açabilmektedir. Tüm bahsedilenlerin yanı sıra kızlık zarı kanama çeşitlerine rastlamadan kanamasız olarak birliktelik geçirmek de mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz atabilirsiniz: Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri

Kızlık zarı kadar kızlık zarı dikimi çeşitleri de önemlidir. Günümüzde kızlık zarı dikimi çeşitleri açısından farklı alternatiflerden yola çıkılarak karar verilmesi olanaklar kapsamındadır. Ancak ülkemizde kızlık zarı dikimi çeşitlerinden en sık kullanılanı geçici olanıdır. Genellikle evlilik öncesinde yapılan işlem, cinsel birliktelik sonrası zarın yırtılmasıyla sonuçlanmaktadır. Kızlık zarı ve özellikleri kadar kapsamlı olan dikimlerde kalıcı dikim yapmak da mümkündür. Kalıcı dikimlerde zar daimi olarak varlığını sürdürmektedir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı