Şifalı Bitkiler

Kızılcık Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kızılcık suyu faydalarından en çok Amerikalılar yararlanıyor. Kızılcık suyunun faydaları B6, C, E ve K vitaminleri, kalsiyum, çinko, potasyum, sodyum, magnezyum ve demir mineralleri dışında proteinler ve güçlü antioksidanlar yer alır. Hem sağlığa hem de saç ve cilt güzelliğine faydaları olan kızılcık suyunun faydaları arasında en bilineni diş sağlığı, kanserden koruması, kardiyovasküler rahatsızlıkları ve cilde anti aging sağlamasıdır.

Kızılcık Suyunun Faydaları

Böbrek Taşlarına Faydalıdır: Kalsiyum değeri yüksek olan kızılcık suyu kemik ve diş yapısını desteklediği için böbrek taşı oluşumunu engeller. Aynı zamanda kalsiyum içeren her besin gibi kızılcık suyu da yaşlılıkla gelişen kemik ve diş sağlığı bozukluklarını önleyerek kemik dokusunu güçlendirir.

İlginizi çekebilir: Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

İdrar Yollarını Temizler: İdrar yolu enfeksiyonları çoğunlukla kadınlarda görülse de kimi zaman erkeklerde de yaşanan sıkıntılı bir durumdur. İdrar yollarına yapışan mikrobiklerin temizlenmesine yardımcı olan kızılcık suyu enfeksiyonları temizleyerek bakteri oluşumunu engeller. Asidik bir yapıya sahip olan kızılcık suyu bakterilerin birikmesini önleyerek enfeksiyon riskine karşı sizi korur.

Tümörden Vücudu Korur: Kızılcık suyu içerek içeriğinde yer alan polifenoller sayesinde tümörden koruyan özelliklere sahiptir. Düzenli şekilde beslenme listenize kızılcık suyu tüketerek kolon, prostat, meme ve akciğer kanserine karşı vücudu koruyor. Kan pıhtılaşmasını önleyen kızılcık suyu şişmelerinde azalmasına yardımcıdır.

Maya Enfeksiyonuna Karşıdır: Çok fazla görülmese de sıkıntılı durumlardan biri de maya enfeksiyonudur ve kızılcık suyu maya enfeksiyonuna karşı etkili içeriklere sahiptir. Vücutta doğal olarak yer alan bakterilerin çoğalması sonucu oluşan maya enfeksiyonu erkeklerde daha çok görülebilir. İdrar yollarında, ağızda ve bağırsaklarda çalışan bakteriler taze sıkılmış kızılcık suyu içilerek giderilebilir.

Kalp Sağlığını Destekler: Kalp rahatsızlıkları risklerine karşı korunmak istiyorsanız kızılcık suyu içmelisiniz. Kardiyovasküler rahatsızlıklar karşı korunma sağlayan kızılcık suyu antioksidan, flavanoid bazı kalp tehtitlerini engelleyerek damarların daralma risklerini engeller ve olası felç ve kalp krizi sorunlarının önüne geçer.

Bağışıklığın Artmasına Yardımcıdır:

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan kızılcık suyu fitokimyasallar ve antioksidanlar açısından zengindir. Bağışıklığın artmasına yardımcı olan kızılcık suyu konsantrasyon ve hafıza kayıplarına iyi gelerek ileriki yaşlarda oluşan rahatsızlıklara da iyi gelir.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Diş Sağlığını Korur: Kızılcık suyu dişlerinde problem olanlar ve erken çürüme riskleri bulunanlar mutlaka içmelidir. Dişlerde bulunan plakları ve bakterilerin üremesini engelleyen kızılcık suyu ağız için hijyenini koruyarak diş sağlığını destekler. Kızılcık suyu sadece dişleri değil aynı zamanda kötü nefes kokusunu da engeller.

Kilo Vermeyi Destekler: Vücuda yerleşen inatçı yağların gitmesi için kızılcık suyunu diyet listenize eklemelisiniz. Kilo vermeye destek veren kızılcık suyu doyum oranını arttırarak lif değeri ile bağırsak hareketi de sağlar.

Mide Yaralarını İyileştirir: Midedeki zararlı bakterileri azaltan kızılcık suyu mide enfeksiyonlarından bizi korur ve mikrobikleri inhibe ederek ülser rahatsızlıklarına karşı önlem almanıza yardımcı olur. Kızılcık suyu tüketen kişilerde yapılan araştırmalar sonucunda ülser riski daha az gözlemlenmiştir.

Kızılcık Suyunun Cilde Faydaları

Yaşlanma Karşıtı: İçeriğinde yer alan bileşenler cilt hücrelerini onararak serbest radikalleri nötr hale getirir ve yaşlanmaya sebep olan virüslere kalkan etkisi oluşturur. İnce çizgiler ve kırışıklıklar için etkili olan kızılcık suyu yaşlanma ile gelen cilt bozukluklarını da tedavi eder.

Tonik Olarak Kullanılır: Asidik bir yapıya sahip olan kızılcık suyu cildin yağ dengesini koruyarak geceleri tonik olarak kullanılabilir. Ölü cildin arındırılması için tercih edilen kızılcık suyu cildin yağ dengesini korur ve bal ile karıştırıldığında nemlendirme etkisi sağlar.

Cildi Sıkılaştırır: C vitaminine sahip olan kızılcık suyu kolajen etkisine sahiptir ve içeriğinde aynı zamanda amino asitler bulundurduğu için cildi sıkılaştırır. Kan damarlarını hareketlendiren kızılcık suyu cildin elastik yapısını arttıran kızılcık suyu kışın yaşanan cilt bozukluklarını önleyerek cildin su yapısını dengeler.

Sivilcelere İyi Gelir: Ciltteki yağ dengesinin düzene girmesini sağlayan kızılcık suyu antioksidan değeri ile sivilce oluşumunu engeller ve antiseptik içeriğe sahiptir. Portakal suyu ile karıştırılan kızılcık suyu cilde uygulanıp 20 dakika bekletilir.

İlginizi çekebilir: Sivilce Kremi İsimleri Nelerdir? Kullanımı-Yan Etkileri ve Fiyatları?

Kızılcık Suyunun Saça Faydaları

Saç Büyümesini Destekler: Saçların sağlıklı uzamasını ve parlamasını sağlayan kızılcık suyu A ve C vitaminlerine sahip olduğu için saçların uzamasını destekleyicidir. Kızılcık suyu saç dökülmelerini azaltarak daha gür ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Koyu Saçlara Renk Katar: Özellikle koyu renk saçların şık bir kızıllıkla parlamasını sağlayan meyve suyundan 1 tas suya 1 bardak ekleyerek hazırlayın. Banyoda son durulama suyuna katacağınız meyve suyu güneşte koyu renk saçlarınıza doğal bir kızıllık katacaktır.

Kızılcık Suyunun Zararları

Ölçülü olarak tüketmeniz gereken kızılcık suyunun faydalarından yararlanmak için aşırıya kaçmamanızda yarar vardır.

Aşırı tüketim sonucunda mesane bölgesinde ciddi ağrılara neden olabilir.

Çok fazla tüketildiğinde diş yapısının bozulmasını sağlar.

Şeker rahatsızlığı olanlar ve mide ile ilgili problem yaşayanlar kızılcık suyu tüketiminde dikkat etmelidir.

Aşırı tüketim kan şekeri seviyelerini düşürebilir ya da yükseltebilir.

Düzenli ilaç kullananlar ve ciddi rahatsızlıkları bulunanlar kızılcık suyu tüketimden önce doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı