Şifalı Bitkiler

Kızılcığın Faydaları Nelerdir?

Kızılcık çok bilinen meyveler arasında olmamakla birlikte çok fazla faydası vardır. Lif bakımından zengin olan kızılcık, E vitamini K vitamini manganez ve çeşitli hastalıklara karşı bileşenler içerir. Kanserden koruyan kızılcığın faydaları arasında kalp rahatsızlıkları, felç inme sorunları ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi faydaları bulunmaktadır.

Kızılcığın Faydaları

İdrar Yollarını Temizler: İdrar yollarınızda enfeksiyon ve iltihaplanma varsa kızılcıktan faydalanabilirsiniz. İdrar torbasının oluştuğu yerlerde oluşan iltihaplanmaları önleyen kızılcık enfeksiyonların temizlenmesini sağlayabilir. Bunun için gün içinde günde 1 bardak kızılcıktan hazırlanmış su içilebilir.

Cilt Sağlığı İçin: Kızılcık cilt sağlığını korumada önemli bir rol oynar. Deride oluşan sedef hastalığı, egzama, sivilce ve iltihaplanmaların önüne geçer ve cildin daha sağlıklı olmasına destek verir.

Kanserden Korur: Kızılcığın yapılan araştırmalar sonucunda kanser türevlerinden koruduğu özellikle meme kanserine karşı koruyucu önlem aldığı gözlemlenmiştir. Kötü hücrelerin oluşumunu önleyen kızılcık tüketimi diğer kanser türevlerine de kalkan oluşturmak da başarılıdır.

Bağışıklığı Güçlendirir: Anitoksidan açısından güçlü olan bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili bir meyvedir. Kızılcık yiyerek toksinleri vücuttan atarsınız ve kış hastalıklarına karşı kalkan oluşturursunuz.

Depresyonu İyileştirir: Kızılcık yiyerek depresyonu başlatan kaygı, stres ve sinirlerin ayağını kaydırmada ya da daha az hissedilmesini sağlarsınız. Beyni güçlendiren kızılcık unutkanlık sorunlarına da iyi gelecektir.

Göz atabilirsiniz: Depresyon Nedir? Çeşitleri,Belirtileri,Tedavisi?

Kalbi Korur: Kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olan kızılcık meyvesi atardamarı rahatlatarak kalp hastalıklarından koruyor. Tıkanan damarlar sonucunda vücutta inme ve kalp krizi riskleri oluşabilir.

Okumanızda fayda var: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Yaşlanma Karşıtı Kızılcık: Yaşlanmanın en büyük sebeplerinden biri de vücutta rahatça dolaşan serbest radikallerdir. Antioksidan barındıran kızılcık serbest radikalleri hızlıca vücuttan uzaklaştırır ve cildin genç ve sağlıklı görünmesine destek verir.

İlginizi Çekebilir:  Çam Yağının Faydaları

İdrar Yolu İltihaplanmalarında: Kızılcıkta bulunan sitrik asit maddesi idrar yollarını çalıştırır bu sayede böbrek rahatsızlıklarından ve böbreklerde oluşan taşlarının oluşmasını engeller.

Kilo Giderir: Diyet yapıyorsanız ve kızılcık mevsimiyse mutlaka ara öğünlerine atıştırmalık olarak kızılcığı ekleyebilirsiniz. Kızılcık meyvesi metabolizmanızı hızlandırarak sindirimin daha sistemli çalışmasını sağlar.

Diş Sağlığında: Kızılcık ağız sağlığında da etkili bir meyvedir. Diş eti iltihaplanmalarına iyi gelen kızılcık, diş eti çekilmesinde ve dişlerde oluşan plakların giderilmesini kolaylaştırır.

Kızılcık Şerbetinin Faydaları

Kızılcık şerbeti de kızılcıktan yapıldığı için etkileri benzerlik gösterir.

Beynin daha olumlu etkilenmesini sağlayan kızılcık şerbeti hafızayı güçlendirir ve beynin savunma mekanizmasını arttırır.

Kızılcık şerbetinin içilmesi cilt sağlığını koruyan ve derinin yenilenmesini sağlayan bileşenler içerir. kızılcık aynı zamanda saçların güçlenmesini ve köklerin daha sağlıklı olmasına yardımcıdır.

Gut hastalığında kızılcık tüketilebilir.

Enfeksiyondan muzdarip vücut birçok hastalığa hoş geldin der. Enfeksiyon problemlerinin başında da akciğerin etkilenmesi gelir.

Kızılcık şerbeti içmek kan dolaşımını hızlandıracağından selülitlerin oluşumunu engeller.

Solunum yollarının rahatlamasını sağlar ve solunum yolundan oluşan bronşit, astım ve öksürüklere iyi gelir.

Kan dolaşımını rahatlatması kilo verme hızınızın da artmasına yardımcıdır ve yağları parçalar.

İlginizi çekebilir: Kızılcık Suyunun Faydaları

Kızılcığın Zararları

Kalp ve şeker gibi ciddi rahatsızlıklarınız bulunuyorsa kızılcık ve kızılcık şerbeti tüketiminden önce doktorunuza mutlaka danışınız.

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan ilaç kullanımınız varsa yenmesi önerilmez.

Böbrek taşlarından sizi koruyacaktır. Fakat var olan böbrek taşları için tüketilmesi tavsiye edilmez.

Aspirine karşı vücudunuz reaksiyon gösteriyorsa kızılcıkta bulunan bileşenlerden dolayı kızılcık tüketiminden uzak durulmalıdır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı