Genel Sağlık

Kivinin Faydaları

Kivi egzotik meyveler arasında yer alır ve bol keseden tüketilmesi gerekir. Kivinin faydaları arasında C, E ve K vitamini barındırır ve kivi potasyum ve folat mineralleri açısından oldukça zengindir. Direk olarak tüketilebilen kivi salatalarda ve milk shakelerde kullanılarak günlük almanız gereken C vitamini ihtiyacının iki katını tek bir meyveden karşılar. Tüm mevsimde bulunabilen kiviyi evinizden eksik etmeyin.

Kivinin Faydaları

Yüksek C Vitamini İçerir: Limon ve portakaldan daha yüksek C vitamini ne olabilir diyorsanız kivinin besin değerlerini incelemelisiniz. 100 gram kivi meyvesinde limonun iki katı yanı 154 C vitamini bulunur. Zengin antioksidan değeri bulunan kivi birçok hastalığa karşı vücudu korumaya alır.

Sindirimi Düzenler: Kivide yer alan protein ve lifler sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak vücut sistemini onarır. Mide problemine de iyi gelen kivi asit oranını da nötralize ederek mide çeperinin korunmasını sağlar.

Uyku Bozukluklarında: Kivi yapılan araştırmalar sonucunda uyku sorunu yaşayan kişilerin uyku bozukluklarının giderildiği gözlemlenmiştir. Yatmadan 1 saat önce yenilen 1 tane kivinin uykuya geçişi hızlandırdığı söyleniyor.

Kan Basıncını Dengeler: Kivi tüketen kişilerde ekstrem bir durum yoksa kan basıncı seviyelerinde dengelenme gözlenir. Sağlıklı olan kan basıncı son zamanlarda sık görülen kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıklarının önüne geçer.

İlginizi çekebilir: Damar Tıkanıklığı Nedenleri, Tedavisi

Kalp Sağlığını Geliştirir: Kivi C ve E vitaminleri barındıran faydalı bir besin kaynağıdır. Kardiyovasküler sağlığın korunmasında etkili olan kivi kanda bulunan triglisetlerin azaltılmasına yardımcı olur ve kanın pıhtılaşma riskini azaltır. Gün içinde kalp sağlığının korunması için 2 – 3 tane kivi tüketilebilir.

Demir Emilimini Arttırır: Kivide bulunan C vitamini ve bileşenler sayesinde vücudun demir alımını arttırıcı özelliği vardır. Demir eksikliği sorunları yaşıyorsanız kivi tüketerek vücudun demir emilimini yükseltebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Katarakt Nedir? Teşhisi Nasıl Yapılır? Belirtiler Nelerdir?

DNA Hasarını Önler:

Kivi DNA hücrelerinin korunmasında ve bu hücrelerde hasar bulunuyorsa onarılmasında faydalı meyveler arasındadır.

Makula Dejenerasyonu Tedavisinde:  Makula Dejenerasyonu göz rahatsızlığıdır ve görme yetisini azaltan etkisi vardır. İçeriğinde A vitamini barındıran kivi katarakt rahatsızlığı oluşabilecek görme problemlerinin önlenmesine yardımcı besin kaynağıdır.

Gebelikte Faydalıdır: Kivide yer alan folat minerali gebe bayanlar için faydalı meyveler arasındadır. Bebeğin gelişimini ve beynin gelişimini arttıran kivi fetüsü sağlıklı kılar ve anne adayları için besleyicidir. Gebelikte karşılaşılan sorunlardan biri de kabızlıktır. Sindirimi çalıştıran kivi kabızlık sorunu yaşamanızı önler.

Detaylar: Hamilelikte Kivinin Faydaları

Solunum Rahatsızlıklarında: Solunumun rahatlamasına iyi gelen kivi akciğer sağlığını da koruyarak astım ve bronşit gibi rahatsızlıkların önlenmesinde yardımcı meyvedir. Antioksidan açısından da zengin olan kivi sigara içen kişiler tarafından tüketilmesi tavsiye edilir.

Bağışıklığı Güçlendirir: Ülkemizde çok sayıda bilinçsiz antibiyotik tüketilmektedir. Direk ilaçlara saldırmak yerine doğal yollardan antibiyotik etkisi bulunan meyvelerden faydalanabilirsiniz. Kivi antioksidan barındırdığı için antibiyotik etkisi bulunur ve C vitamini zenginidir. Bu sayede kış hastalıklarından sizi korur.

Kivi Zayıflatır: Kivi tüketerek vücudun yağ depolamasını önleyebilirsiniz lif değeri yüksek olan lif açlığınızı bastırır ve diyet öğünlerinde listelerde bulunmalıdır. Şeker hastaları için tavsiye edilmese de bazı uzmanlarda zararlı olmadığını savunuyorlar.

Kivi Cilt Sağlığını Geliştirir: Kolojen içeriğine sahip kivi kemikleri deriyi ve cildin dokusunu geliştirir. Kolajen miktarı yaş ilerledikçe azalır ve kivi yenilerek bu miktar dengelenebilir. Cildin güneş ışınlarından korunmasını sağlayan kivi cilt kuruluğunu önlediği gibi cildin kırışmasına da kalkan oluşturur.

Kivi Kabuğunun Faydaları

Kivinin kabuğunun da tüketilebileceğini biliyor muydunuz? Evet kivinin kabuğu da kivi kadar olmasa da faydalıdır.

Kiviyi kabuğu ile birlikte tükettiğinizde vücutta bulunan serbest radikallerin zararını azaltır.

İlginizi Çekebilir:  Ozon Terapi Nedir? Fiyatları Faydaları

Solunum rahatsızlıklarından biri olan astım ataklarının daha az olmasını ve şiddetinin derecesinin düşmesini sağlar.

Cildinizi temizledikten sonra kivi kabuğunu cilde yedirin.

Bağırsaklarda birikmiş mikrobiklerin atılımını kolaylaştırır.

Kabuğu ile yenen kivi de vücuttaki ödemin atılmasını hızlandırır.

Vücutta bulunan hasarlı hücreleri onarır.

Saçların güçlenmesini ve sağlığının artmasını sağlar.

Mide problemlerine iyi gelen kivi lif içerir.

Kivi Suyunun Faydaları

Kivi suyu kivi ile yapılan shakelere portakal meyvesinde ekleyerek etkisini iki katına çıkarabilirsiniz. Kivi suyunu sabahları tüketebilir bu sayede zinde kalır hem cilt hem de saçların beslenmesini sağlarsınız.

Kaygı ve endişenin giderilmesini sağlayan kivi suyu stresten sizi uzaklaştırarak ruh halini iyileştirir.

Kanın pıhtılaşmasını engelleyen kivi suyu kalp sağlığını korumaktadır.

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için kivi suyunu sık, sık tüketmelisiniz.

Solunum rahatsızlıklarında şifa deposudur.

Cilt için faydalarını kivi suyu içinde geçerlidir. Kivi suyu cildi temizler ve E vitamini sayesinde içerden nemlenmesini sağlar.

Kivinin Zararları

Hamile bayanlar ve emziren anneler doktorlarına danışmadan kivi meyvesinden çok sık tüketmemelidir.

Düzenli ilaç kullanan ve ciddi rahatsızlıkları bulunan hekime mutlaka danışmalıdır.

Kiviye karşı alerjiniz var ise ve kivi yediğinizde vücudunuz reaksiyon gösteriyorsa kivi meyvesini yemekten kaçınınız.

Çok fazla kivi tüketimi vücutta ödem oluşturabilir.

Çok kivi tüketimi ağız bölgesinde hafif bir şişlik ve karıncalanma meydana getirebilir.

Çok fazla tüketilen kivi meyvesi müshil etkisi oluşturarak ishale neden olabilir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı